Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dotace pro venkov

12.03.2008  |  zdroj: Moderní obec  |  126× přečteno      vytisknout článek

Dotace pro venkov Čištění odpadních vod v malých obcích by mělo být reálné, zejména díky stávajícím operačním programům, které umožňují čerpat na tuto infrastrukturu finanční podporu z Evropské unie.

Současná situace v malých obcích není jednoduchá, protože dlouhá desetiletí byly splašková kanalizace a čistírny odpadních vod v těchto malých sídlech opomíjeny. V lepších případech se stavěla v akci "Z" dešťová kanalizace, do které se v tichosti připojovaly přepady z bezodtokových jímek na vyvážení.

DŮLEŽITÉ PODMÍNKY

Dnes je nutností zacházet s odpadními vodami podle zákona i v malých obcích. První informace může přinést Plán rozvoje vodovodů a kanalizací území kraje, který pro každou obec navrhuje technické řešení odkanalizování, často s uvedením investičních nákladů. Tyto údaje jsou důležité pro další kroky na cestě k vybudování kanalizací a čistíren odpadních vod.

Před vlastním projektováním je nezbytné co nejdříve posoudit, který operační program je vhodný pro konkrétní obec, upřesnit investiční náklady a případně zvolit jinou technickou variantu čištění, zejména v případech, kdy se obec ocitne mimo rámec využití dotačního titulu. Nejčastějším důvodem bývá překročení limitů u výše investičních nákladů. Například u Programu rozvoje venkova je to max. 40, respektive 60 milionů korun.

Změnu technického řešení z důvodu snížení investičních nákladů musí schválit krajské zastupitelstvo jako změnu Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací území. Bez této podmínky není možné o dotace žádat.

Další důležitou podmínkou je schválený územní plán obce, ve kterém se počítá s umístěním čistírny. Pokud toto územní plán nepředpokládá, je nutné ho změnit, což bývá často zdlouhavý proces.

NA CO SE DÁLE PŘIPRAVIT

Následné vypracování projektové dokumentace je vhodné propojit s činností zpracovatele žádosti o dotaci, protože jedině tak se dá očekávat maximální výše dotace.

Operační program  Životní   prostředí  je dalším možným zdrojem dotací, který je určen pro obce nad 2000 obyvatel. V územích, která vyžadují zvláštní ochranu, ho mohou využít i obce pod 2000 obyvatel. Rozhodnutí, do toho kterého programu obec patří, je možné zjistit i na příslušném krajském úřadu.

Neopomenutelná je rovněž otázka dofinancování, protože žádná dotace není stoprocentní. Na tuto skutečnost se musí obec připravit, stejně jako na vybírání stočného a zajištění provozu kanalizace a čistírny odpadních vod.

Kanalizace a čistírna odpadních vod nepatří mezi atraktivní investice, ale je velmi důležitá nejen pro další rozvoj obce, ale i pro zajištění komfortu jejích obyvatel.

AUTOR: ROMAN SLÁDEK
Provenkov, spol. s r. o.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist