Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Voda z nádrže Švihov ztrácí kvalitu, možná i pokvete

06.05.2008  |  zdroj: Benešovský deník  |  182× přečteno      vytisknout článek

Voda z nádrže Švihov ztrácí kvalitu, možná i pokvete

Benešovsko/ Kvalita vody v nádrži Švihov klesá, stoupá ale koncentrace škodlivých látek. Z vodní nádrže na Želivce přitom odebírá pitnou vodu přes milion Pražanů a Středočechů.

Místy až desetinásobně překračují povolené limity nebezpečných pesticidů některé přítoky Želivky. Z tohoto důvodu se v posledních letech mění i kvalita nádrže sloužící jako rezervoár pitné vody pro Prahu, vodní nádrže Švihov na Dolnokralovicku. V těsném okolí nádrže existuje sice několikastupňová hygienická ochrana spojená se zákazem vstupu. Škodliviny na výše položených přítocích povodí Želivky však na výstražné zákazové tabulky nehledí.
„Přímé znečištění povrchové vody v nádrži není běžným způsobem možné. Ke znečišťování dochází postupným usazováním škodlivých látek v nádrži, které sem proudí z vodotečí,“ říká poradce společnosti Čistá Želivka o.p.s. Jaroslav Švejda s tím, že závadné látky jsou do nádrže přinášeny z vodotečí ve formě splavenin. Kritickým obdobím jsou právě jarní měsíce s intenzívním rozvojem živých organismů a problémy přináší i koncentrace dusíku a fosforu.
„Bodové znečištění způsobují obce a města, která zatěžují vodoteče především fosforem a pak je to plošné znečištění, kde působí zemědělství, a to především v podobě dusíku a pesticidů,“ vysvětluje Švejda princip zhoršující se kvality vody v nádrži.
Pokud se situace nezmění, můžeme se zanedlouho dočkat i toho, že voda v želivské nádrži pokvete stejně jako je to známé u jiných vodních ploch.
„V ukazatelích biogenních prvků jako je dusík a fosfor zde tato hrozba existuje. V oblasti pesticidů by překročení normy zase znamenalo zvýšené náklady na úpravu vody, což by se do ceny pitné vody promítlo jejím zvýšením o korunu až dvě na kubík vody,“ ujistil poradce obecně prospěšné společnosti. Ta vznikla právě za účelem ochránit cennou vodní lokalitu včetně vodotečí před znečištěním s cílem předložit a prosadit taková biotechnická opatření, aby zabránila znečištění vody v celém povodí Želivky a dosáhla trvalé udržitelnosti tohoto významného vodárenského zdroje.
„Existuje celá řada způsobů jak toho dosáhnout. Například celkové ozdravení přítoků nádrže, zajištění protierozních opatření včetně zatravnění a zalesnění nejproblematičtějších svažitých pozemků, zabránění splachů ornice, čištění rybníků a záchytných nádrží a vybudování nových záchytných nádrží a poldrů,“ dodává Jaroslav Švejda a připomíná, že Švihov je nenahraditelný zdroj pitné vody pro Prahu, která odebírá z Úpravny vody Želivka devadesát procent produkce. Zbytek pak odebírá část Středočeského kraje a část kraje Vysočina.
Obce v této části Benešovska jsou si závažné situace vědomy, dlouhodobě ji monitorují a mikroregiony proto založily Obecně prospěšnou společnost Čistá Želivka „Jejím hlavním cílem je pokusit se využít fondy EU pro budování nápravných a preventivních opatření, které přinesou užitek nejen městům a obcím v povodí, ale především hlavnímu odběrateli pitné vody kterým je hlavní město Praha,“ zdůraznil Švejda.

KAREL CHLUMEC


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist