Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nový vodní zákon má omezit administrativu

22.05.2008  |  129× přečteno      vytisknout článek

O přípravě vodního zákona referovala ředitelka odboru vod na Ministerstvu životního prostředí ČR Veronika Jáglová

 

Tiskové středisko BVV – Doprovodný program věnovaný nové legislativě v oboru vodního hospodářství se zaměřil na přípravu nové klíčové normy a aktuální možnosti zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizika povodní, které nám otevírá podpora z evropských fondů.

O přípravě vodního zákona referovala ředitelka odboru vod na Ministerstvu životního prostředí ČR Veronika Jáglová. Jak zdůraznila, k novelizaci dochází nejen kvůli potřebě implementovat nové evropské směrnice, ale také s cílem snížení administrativní zátěže jak na straně státní správy, tak i na straně subjektů nakládajících s vodami. „Zjistilo se, že současný vodní zákon je po stránce administrativní zátěže nejnáročnější ze všech odborných zákonů,“ konstatovala Jáglová. Návrh nového zákona zjednodušuje například podmínky pro ohlašování a provozování malých vodních děl. Namísto odebírání vzorků se nově vychází z výrobkového přístupu, jaký uplatňují v Německu a Rakousku. Vlastík domovní čistírny odpadních vod tak má být povinen každé dva roky zajistit technickou revizi výrobku a její výsledky předat vodoprávnímu úřadu. „Naší snahou je jednak zkvalitnit výrobky, které si lidé pořizují k čištění odpadních vod, ale na druhé straně také zjednodušit povolovací a kontrolní proceduru,“ uvedla Jáglová. Zároveň varovala malé obce, které by chtěly problém čištění odpadních vod řešit pořízením několika set domovních čistíren. „Zapomíná se, že tyto výrobky nefungují jako pračka a je třeba se o ně starat,“ podtrhla.

Novela vodního zákona mění také další ustanovení, například zavádí valorizaci poplatků a nový způsob jejich výměry a výběru. Chce odstranit i nejasnosti, které se týkají nakládání se srážkovými vodami, tak aby nemohlo dojít k absurdním požadavkům na výstavbu domovních čistíren odpadních vod třeba na větších parkovištích. Návrh novely měl být předložen vládě již v červnu, ale legislativní proces pozdržely některé sporné body, které je třeba projednat s ministerstvem zemědělství. S účinností nového vodního zákona se původně počítalo od ledna 2009, ale již nyní je jisté, že tato norma vstoupí v platnost nejdříve v polovině příštího roku.

Doprovodný program reflektoval také nejfrekventovanější téma českého vodního hospodářství – podporu vodohospodářských projektů z Operačního programu Životní prostředí. Hra o velké evropské peníze (konkrétně 2 miliardy eur) má přesná pravidla, se kterými podrobně seznámila Ivana Vráblíková, vedoucí odboru ochrany vod Státního fondu životního prostředí ČR. Jak potvrdila, zájem je skutečně enormní. Doposud bylo v rámci prioritní osy 1 – ochrana vod – schváleno 48 projektů, na které je přislíbena celková částka 2,8 miliard korun. V současnosti běží třetí výzva a je podáno dalších přibližně 300 žádostí na projekty o celkovém objemu téměř 34 miliard korun, z nichž by 24 miliard mělo být dotováno z EU. „Prostředků je dost, takže postačí i na další projekty,“ ujistila přítomné Vráblíková. O podporu mohou žádat také obce do 2000 obyvatel, které se nacházejí v územích vyžadujících zvláštní ochranu, jakými jsou například národní parky, chráněné krajinné oblasti, ale také jejich ochranná pásma apod. „Ukázalo se, že tyto podmínky splňuje 85 % malých obcí,“ uvedla Vráblíková. Zbývajících 15 % obcí do 2000 ekvivalentních obyvatel může žádat o podporu na ministerstvu zemědělství v rámci Operačního programu Rozvoj venkova, který rovněž vyčleňuje prostředky na tato opatření, ovšem v daleko nižším rozsahu než Operační program Životní prostředí.
atření, ovšem v daleko nižším rozsahu než Operační program Životní prostředí.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist