Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

financovat vodohospodářské projekty svazků obcí?

23.06.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

Zlepšit čistotu odpadních vod budou muset i menší obce, pokud mají kanalizaci.

ČR se zavázala Evropské komisi, že do konce roku 2010 budou v obcích s více než 2000 obyvatel vybudovány čistírny odpadních vod. Zlepšit čistotu odpadních vod však budou muset i menší obce, pokud mají kanalizaci. Bez ohledu na povinnosti a případné pokuty bychom se však o čistší zdroje pitné vody měli snažit sami. Municipalitám a jejich svazkům v tom mohou pomoci i banky, a to nejen poskytnutím zdrojů, ale i specializovanými poradenskými službami.

Podle odhadů Ministerstva životního prostředí ČR je pro splnění požadavků v obcích nad 2000 obyvatel nutné investovat do vodohospodářských staveb přibližně 50 miliard korun. Zhruba dvě třetiny této částky by mohly být financovány z evropských fondů, část potřebných zdrojů se díky principu spolufinancování najde i ve státním rozpočtu. Zmíněné hrubé odhady však ukazují, že zbývá přibližně 12 miliard Kč, které si budou muset zajistit samy obce a města.

K uvedené částce ovšem bude třeba navíc připočíst ještě ztrátu dotací na dané účely, které původně měly municipality čerpat z Operačního programu Životní prostředí. Na nátlak Evropské komise však obce a města, které mají dlouhodobé smlouvy s provozovateli vodohospodářské infrastruktury, nyní nemohou získat plnou výši podpory z fondů EU, ale pouze její určitou část; procento unijní dotace se snižuje s délkou smluvního vztahu. Pole odhadů Ministerstva životního prostředí ČR tak obce a města přišly o 13 miliard "dotačních" korun z EU. Vláda proto hledá zdroje, ze kterých by tento výpadek nahradila.

Obce a města se tak dostaly do situace, kdy musí čističky vybudovat, ale ani ve státních, ani evropských dotačních programech není v této chvíli pro dané účely dost peněz. Navíc se o podporu ze zmíněných dotačních programů samozřejmě mohou ucházet i ty municipality, které požadavky na čištění odpadních vod splňují již dnes. Situaci měst a obcí, jichž se závazek daný Evropské komisi týká, přitom ztěžuje i hrozba unijních sankcí při jeho nesplnění; pokuty by přitom pravděpodobně dopadly přímo na příslušné obce jakožto povinné osoby.

SITUACI MŮŽE USNADNIT SDRUŽOVÁNÍ OBCÍ

Jednou z možností, jak získat prostředky na financování vodohospodářských staveb, je řešit odkanalizování a čištění odpadních vod několika sídel najednou. Výhod sdružování obcí za tímto účelem je několik: Jmenujme například dostatečnou kapacitu pro kvalitní přípravu projektu, což znamená, že projekt má vyšší šanci získat dotaci než v případě, že je výsledkem samostatné iniciativy malé obce. Jednodušší a transparentnější je v tomto případě také proces výstavby a provozování všech vodohospodářských objektů. A jak je to vlastně s úvěry pro svazky obcí? Poskytují je vůbec české banky?

Komerční banka doposud poskytla na tyto účely úvěry patnácti svazkům obcí a měst v celkové výši přes 1,5 mld. Kč. Jde především o projekt Čistá řeka Bečva, ale i o úvěry dalším svazkům založeným kvůli vodohospodářskému projektu, jako jsou například Šlapanicko či Jihlavsko.

VÝZNAM SMLOUVY MEZI SVAZKEM OBCÍ A PROVOZOVATELEM INFRASTRUKTURY

Nejběžnější způsob financování vodohospodářské infrastruktury znázorňuje schéma: Obce vloží do majetku svazku vodohospodářskou infrastrukturu, případně hradí pravidelné příspěvky. Svazek ze svých zdrojů a z úvěru hradí investiční náklady na vybudování například čističky, přičemž na část nákladů může získat dotaci. Majetek obvykle pronajme provozovateli, který jej spravuje a za používání hradí svazku nájemné. Provozovatel také vybírá poplatky za služby od občanů podle sjednaného tarifu. Příjmy z nájemného pak slouží k obnově majetku a ke splacení úvěru bance. Možností způsobu financování je samozřejmě více, vlastníkem vodohospodářské infrastruktury může být případně i provozovatel.

Při poskytování úvěru je důležitý především smluvní vztah mezi svazkem obcí a provozovatelem, protože nájemné obvykle tvoří významnou část příjmu svazku. Banka proto detailně hodnotí podmínky této smlouvy. Při poskytnutí úvěru Komerční bankou přitom mohou být jedním ze zajišťovacích prostředků i pohledávky za nájemné. Úvěry lze zajistit i ručením členů svazku, případně zástavou nemovitostí, a to dokonce i právě budovaných objektů čistíren odpadních vod.

KROMĚ ÚVĚRU I DOTAČNÍ PORADENSTVÍ

Kromě poskytování úvěrů nyní banky v České republice poskytují municipalitám také poradenské služby v oblasti dotací. Díky konceptu EU Point Komerční banky tak mohou obce a města u svého bankovního poradce zdarma získat dotační průzkum, tedy informace o dotacích vhodných právě pro jejich projektový záměr. Specialisté EU Pointu KB působící v centrále banky i v jejích regionálních pobočkách jsou tedy schopni kromě poskytnutí odborných konzultací v oblasti financování vodohospodářských projektů také poradit s tím, kde na tyto projekty získat dotaci.


Sankce za nedodržení norem v oblasti čistoty odpadních vod, které se ČR zavázala splnit do konce roku 2010, by pravděpodobně dopadly přímo na příslušné obce jakožto povinné osoby.

AUTOR: Jan Hanuš

EU Point Komerční banky


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist