Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Předvstupní fondy EU pomohly Jihlavsku k unikátnímu vodohospodářskému projektu

24.06.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

Možným zdrojem financování obdobného projektu v období 2007-2013 je Program rozvoje venkova či operační program Životní prostředí.

Název projektu Jihlava WWTP and Sewer System Upgrading

Žadatel Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko

S úvahou o využití peněz z fondů EU přišel Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVK) v době, kdy evropská finanční pomoc v ČR teprve začínala. SVK se tak stal jedním z prvních zájemců o dotace z EU u nás. Samotný projekt byl zpracován v lednu 2001 a ve stejném roce EU odsouhlasila jeho spolufinancování ze zdrojů předvstupního fondu ISPA. Realizace začala v září 2004 a v prosinci 2007 byl projekt úspěšně ukončen.

Být první znamenalo na jedné straně čelit spoustě problémů spojených s projektem (chyběly zkušenosti, projevovaly se i nejednotné postupy centrálních státních orgánů), na druhé straně vnímat aktivní pomoc pracovníků Okresního úřadu v Jihlavě a jejich velkou snahu nenechat netradiční projekt padnout.

ČISTÍRNA A SPALOVNA V JEDNOM

Projekt zahrnoval rozsáhlou rekonstrukci jihlavské čistírny odpadních vod (ČOV) a výstavbu nových kanalizačních sítí pro město Jihlavu a přilehlé obce. Po provedené rekonstrukci je tato ČOV jediná svého druhu u nás, protože součástí tohoto zařízení je i spalovna čistírenských kalů. Dalším obrovským přínosem tohoto typu ČOV je zdvojnásobení její kapacity.

Fakt, že dotace z EU přicházejí postupně, z větší části dokonce až ve chvíli dokončení celého projektu, vedl k tomu, že v roce 2005 vypsal SVK veřejnou soutěž podle zákona o zadávání veřejných zakázek na poskytnutí úvěru, aby mohl být projekt předfinancován. Ve výběrovém řízení zvítězila Komerční banka, protože nabídla takové podmínky úvěru, které nejlépe vystihly požadavky investora, a to včetně úrokové sazby. Úvěrovou částku 70 milionů korun čerpal svaz postupně až do konce roku 2007 a její splatnost je sedm let, takže ke splacení úvěru dojde v roce 2014.

KLÍČOVÁ ROLE PROJEKTOVÉHO MANAŽERA

Možným zdrojem financování obdobného projektu v období 2007-2013 je Program rozvoje venkova či operační program Životní prostředí. Přestože dnes jsou s využitím dotací z EU již podstatně větší zkušenosti, než byly v době zahájení našeho projektu, zdá se, že nejednotnost postupu řídících orgánů částečně přetrvává. V každém případě se ale zlepšila informovanost žadatelů o dotace a jejich příjemců, neboť celá řada informací se dá najít na webových stránkách ministerstev, Státního fondu pro životní prostředí i krajských úřadů.

I když se podmínky pro nové plánovací období změnily, zkušenosti z prvního projektu uplatnilo město Jihlava i SVK Jihlavsko při přípravě dalšího projektu. Jednou z významných zkušeností, k niž jsme dospěli, je klíčová role projektového manažera a kvality i soustavnosti jeho práce po celou dobu příprav i realizace projektu.

Financování projektu

Projekt byl realizován z fondu ISPA

Celkové investiční náklady projektu 469 mil. Kč

Výše dotace z fondu ISPA (65 %) 305 mil. Kč

Výše úvěru od Komerční banky 70 mil. Kč

AUTOR: Jiří Vlach

SVK Jihlavsko


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist