Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Martin Bursík nabízí pomoc občanům Nových Heřminov

23.07.2008  |  zdroj: MŽP  |  129× přečteno      vytisknout článek

Martin Bursík nabízí pomoc občanům Nových Heřminov

Ministr životního prostředí Martin Bursík přijel v pondělí do Nových Heřminov, aby nabídl pomoc s plánováním udržitelného rozvoje obce. Na besedě  s místními zastupiteli a občany   a při debatě s hejtmanem a zástupci obcí Moravskoslezského kraje také podrobně představil návrh řešení protipovodňové ochrany v povodí horní Opavy.

Ministerstvo na vlastní náklady zadává studii budoucího udržitelného rozvoje Nových Heřminov. Rozhodnutí vlády o projektu protipovodňových úprav ukončí třicet let trvající stavební uzávěru, která dosud blokovala rozvoj obce. „Starostovi Jílkovi jsem předal návrh zadání Studie udržitelného rozvoje obce. Cílem je vytipovat konkrétní projekty a možnosti jejich financování z Evropských fondů a prostředků státního rozpočtu. Je nyní na obci, aby podle vlastních potřeb zadání upravila tak, aby výslednou studii mohla skutečně využít pro svůj další sociální, hospodářský a kulturní rozvoj,“ řekl ministr Bursík. Studie může například vytipovat prostředky na stavbu čističky odpadních vod, revitalizaci průmyslových ploch, zlepšení dopravní obslužnosti, obnovitelné zdroje či projekty sociálního a komunitního rozvoje.

Projekt protipovodňových úprav v povodí řeky Opavy je podle ministra Bursíka první případ komplexního řešení protipovodňové ochrany s významným zapojením přírodě blízkých zásahů do krajiny, které zaujímají téměř 55 % plochy všech navržených úprav. Konkrétně mezi tzv. měkká opatření patří protierozní úpravy, malé nádrže, poldry, revitalizace toku i nivy a technické úpravy koryta řeky prováděné přírodě blízkým způsobem. Nejde tedy o vybagrování a vydláždění řeky, ale o přirozeně se vinoucí koryta. 

„Varianta, kterou se nám podařilo na vládě prosadit, zahrnuje řadu přírodě blízkých opatření, která v předcházejících návrzích vůbec nebyla, a navíc se takto podařilo zachránit celkem 106 objektů v Nových Heřminovech, z nichž 69 je obytných,“ řekl ministr Bursík. V souladu s dubnovým rozhodnutím vlády je součástí opatření proti velké vodě i tzv. menší varianta retenční nádrže o objemu 16 mil m3 s využitím přírodě blízkých protipovodňových úprav navržených Ministerstvem životního prostředí.

Do osmi let by měla být dokončena všechna měkká opatření na toku Opavy ve dvaceti kilometrovém úseku z Kunova do Krnova, což předpokládá investici zhruba 4 miliard korun ze strany státu. „V roce 2016 budou obce úplně chráněny proti menším povodním, tedy proti takzvané desetileté vodě,“ uvedl ministr. Souběžně s těmito úpravami toků se budou realizovat protierozní opatření v krajině, která umožní ochranu před přívalovými srážkami. Po roce 2016 se může začít se stavbou samotné přehrady, která zabezpečí ochranu proti stoleté vodě u většiny obcí a měst pod přehradou. „To vše umožní ochranu životů a majetku více než 170 tisíc obyvatel v 55 obcích ležících na území povodí horní Opavy,“ dodal ministr.

Studie protipovodňových a protierozních opatření na horní Opavě zpracovaná MŽP je k dispozici na: www.ochranavod.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist