Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Severočeská vodárenská společnost zahájila rekonstrukci ČOV Želénky

04.09.2008  |  132× přečteno      vytisknout článek

Severočeská vodárenská společnost zahájila rekonstrukci ČOV Želénky

V areálu ČOV Želénky dnes byla slavnostně zahájena rozsáhlá investiční akce “Rekonstrukce ČOV Želénky“. Jde o akci, jež je součástí původního sdruženého projektu Dolní Labe. Celková rekonstrukce čistírny odpadních vod v Želénkách na Teplicku je ve finančním objemu téměř 120 milionů korun (bez DPH).

Ing. Miroslav Harciník, generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti, dodává: „Projekt Dolní Labe v Ústeckém kraji jsme začali realizovat po jednotlivých stavbách, abychom ho stihli do konce přechodného období, tj. do konce roku 2010. Financujeme jej z našich prostředků, ale ještě ověřujeme možnosti získat dotaci i na již zahájené stavby. V aglomeraci se předpokládá rozvoj v oblasti bydlení i budování průmyslové zóny, takže zrekonstruovaná ČOV s dostatečnou kapacitou umožní do budoucna připojení dalších objektů
a čištění odpadních vod v souladu s přísnější legislativou.“

„Obecně je náročnost projektů rekonstrukcí čistíren odpadních vod především v tom, že čistírna musí být během výstavby nových provozních souborů neustále v provozu. To klade vysoké nároky na koordinaci prací a na vyřešení provizorních přechodů ze stávajících provozních souborů na nové a naopak. Spoléháme proto na profesionalitu našich pracovníků, že vše proběhne k plné spokojenosti investora a ČOV Želénky bude zprovozněna v plánovaném termínu,“ dodává za zhotovitele - Sdružení ČOV Želénky - Ing. Bronislav Špičák, předseda představenstva společnosti Energetické a dopravní stavby.

Více o stavbě:

Na stávající ČOV Želénky s kapacitou 17700 EO (ekvivalentních obyvatel) jsou přiváděny odpadní vody jednotnou kanalizací z obcí Duchcov, Osek, Háj u Duchcova,  Zabrušany a Všechlapy, včetně průmyslových podniků umístěných v těchto lokalitách a odchovny prasat v Domaslavicích.  Jedná se o  mechanicko-biologickou ČOV s dvěma aktivačními nádržemi a dvojicí dosazovacích nádrží. Odpad z ČOV je veden do Bouřlivého potoka, který se vlévá do Bíliny.

Cílem projektu je splnění  Směrnice rady 91/271/EHS, která stanovuje limity pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových. Tohoto cíle bude dosaženo pomocí intenzifikací užitím moderních technologií čištění
a dostavbami, tím dojde ke stabilizaci a zlepšení výsledků čištění i ke zlepšení podmínek provozování. Podstatných změn dozná mechanická i biologická část čištění. Stavební práce se budou týkat vodní linky, kalového hospodářství, chemického hospodářství, ale i provozní budovy. Zrekonstruovaná čistírna bude řešena jako mechanicko-biologická, s nitrifikací a předřazenou denitrifikací, s regenerací, s chemickým srážením fosforu, se zahušťováním přebytečného kalu, uskladněním a odvozem kalu. Dojde přitom i ke změně řízení procesů, vyšší spolehlivosti a zlepšení kvality čištění odpadních vod.

Rekonstrukce ČOV Želénky bude prováděna postupně. Po dobu realizace nové biologické části ČOV bude v provozu současná linka. Výstavba začne novým hrubým předčištěním, rekonstrukcí objektu garáží a dílen na nový provozní objekt, demolicí stávající provozní budovy a výstavbou nových dosazovacích nádrží včetně přepojení souvisejících rozvodů. Následně bude uvedena do provozu část nových aktivačních nádrží
a bude provedena demolice zbývajících nádrží stávající vodní linky a  úprava nádrží kalového hospodářství.

Zahájená investiční akce SVS je v celkovém finančním objemu téměř 120 milionů korun (bez DPH). Zhotovitelem je na základě výsledku výběrového řízení Sdružení ČOV Želénky, tj. společnosti Energetické
a dopravní stavby a. s. a Viamont DSP a. s. Stavba byla zahájena předáním staveniště zhotoviteli 23. května 2008. Zatím se uskutečnila příprava staveniště a první stavební práce, např. likvidace kalových polí a zemní práce pro budoucí  dosazovací nádrže. Dále probíhají práce na přítoku, lapáku písku, lapáku štěrku, česlovně a čerpací stanici. Stavba má být hotova do 7. července 2010. Po individuálním odzkoušení, provedení komplexních zkoušek v trvání 72 hodin a po předání příslušných stavebních objektů bude poté postupně zahájen roční zkušební provoz rekonstruované čistírny.


Více o SVS (investor):   

Severočeská vodárenská společnost a. s. působí na trhu v oblasti výstavby vodohospodářské infrastruktury od roku 1993. Základním zdrojem financování výstavby je podíl ze solidární ceny vodného/stočného inkasovaného v regionu, doplněný vratnými či nevratnými podporami ze státního rozpočtu a dotacemi
z fondů Evropské unie. Společnost svá zařízení na rozvod a úpravu vody pronajímá distributorovi vody - Severočeským vodovodům a kanalizacím a. s. Jde celkem o 8.316 km vodovodů a 1.123 km vodovodních přípojek, 3.311 km kanalizačních sítí, 53 úpraven vody, 166 čistíren odpadních vod, 1.032 vodojemů, 302 čerpacích stanic pitné vody a 227 čerpacích stanic odpadních vod.

Veškeré akcie Severočeské vodárenské společnosti jsou v držení již 459 severočeských měst a obcí. Severočeská vodárenská společnost patří k největším vodárenským společnostem v Čechách, protože její region pokrývá celý Ústecký a podstatnou část Libereckého kraje. Jde o území o celkové rozloze 7.400 km2 (tedy cca 12% plochy státu), kde žije cca 1,138 milionu obyvatel – z toho je 1,05 milionu obyvatel napojených na vodovod, 0,882 milionu na kanalizaci a 0,832 milionu na čistírny odpadních vod.

Celkový objem prostředků na pořízení infrastruktury SVS v roce 2008 je plánován ve výši 1,358 miliardy, což je o 14,2% více, než byl plán roku 2007. Celková částka na investice se rozdělí v tomto poměru: téměř dvě třetiny půjdou na strategické investice a třetina je určena na obnovu stávajícího majetku. Více informací na www.svs.cz.

Více o Sdružení ČOV Želénky (zhotovitel):

Společnost Energetické a dopravní stavby a. s. (založená 1994) patří mezi středně velké stavební firmy
v Ústeckém kraji. Rychlost provádění prací, kvalita, pružnost a profesionalita jí zajistila stálé místo na trhu, které přesahuje hranice regionu. Transformace společnosti v roce 2006 byla základním předpokladem pro naplnění strategických plánů společnosti, zvýšení prestiže a rozšíření předmětů činnosti.

Hlavní výrobní program je zaměřen na dodávky stavebních děl inženýrsko-dopravních a pozemních staveb. Společnost je schopna flexibilního přístupu k zákazníkovi ve všech oblastech svých podnikatelských aktivit, především svou přímou organizační strukturou. Vysoká jakost a ochrana životního prostředí je z pohledu společnosti nedílnou součástí výrobní strategie. Kontrola jakosti a ochrany životního prostředí je řízena procesy ISO 9001 a ISO 14001.

Společnost Viamont DSP a. s. je součástí koncernu Viamont. Řadí se k nevýznamnějším firmám
a současně i zaměstnavatelům v Ústeckém kraji. Společnost je známa jako významný zhotovitel dopravních, pozemních a průmyslových staveb, železničních koridorů, inženýrských sítí, mostů ap. s působností v rámci celé České republiky. Více na www.viamontdsp.cz.

Kontakt:

Ing. Dagmar Haltmarová

Tisková mluvčí

Severočeská vodárenská společnost a. s.

Mobil: 603 542136

E-mail: dagmar.haltmarova@svs.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist