Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Koupání zakázáno – sinice!

12.09.2008  |  199× přečteno      vytisknout článek

Tato a obdobná prohlášení slýcháváme v letní sezoně často a dříve než v minulých letech.

Pokud se chystáme na koupání v přírodě, jistě nás bude zajímat jaká je aktuální situace kvylity vody s ohledem na nejčastější problém přírodních koupališť – vodních nádrží, zejména koncentrace sinic.

Doslova zabijákem vodní rekreace a všech radovánek kolem přírodních koupališť je výskyt fytoplanktonu. Fytoplankton se skládá z řas a sinic, které  mají sice ve vodě podobnou úlohu, ale z hlediska vlivu na lidské zdraví jsou sinice mnohem nebezpečnější. Některé sinice mají schopnost vystoupat ke hladině a hromadit se zde v podobě drobných částeček nebo zelené kaše. Takovému nahromadění sinic u hladiny se říká vodní květ sinic. V posledních letech dochází k masovému rozvoji sinic již v průběhu června a tím dochází k vylidnění i jinak zajímavých lokalit právě v době, kdy zájemců o tuto rekreaci je nejvíce. Následkem jsou nejen prázné břehy, ale i negativní ekonomický dopad na celé okolí.

Řešením tohoto problémem je masové potlačení výskytu a růstu sinic. Problematika je značně široká, každá vodní plocha může mít svoje specifika. Řešení lze rozdělit na krátkodobé a dlouhodobé cíle. Mezi dlouhodobé cíle jednoznačně patří zamezení vnosu živiny, zejména fosforu a dusíku. K opatřením, která mají vliv na splnění dlouhodobých cílů patří například změna režimu hospodaření na zemědělských plochách, výstavba čistíren odpadních vod, atd.

Krátkodobé cíle jsou zaměřeny na okamžité zlepšení jakosti vody a záchranu letní sezóny. Většinou jsou spojeny s vysrážením nebo odstraněním nebezpečných sinic. Jednou z konkrétních akcí, která vedla k potlačení nežádoucího výskytu sinic, byl zásah na vodním díle Plumlov.

Povodí Moravy, s.p. na základě vodoprávního rozhodnutí vypsalo soutěž, ve které byly stanoveny potřeby zohledňující ekologické požadavky. Firma ASIO, spol. s r.o. byla vybrána jako nejlépe vybavená a připravená, což se v konečném důsledku ukázalo na profesionalitě a kvalitě zásahu. Zásahu předcházel monitoring vývoje sinic a pravidelné rozbory vody, na jejichž základě se poté ze speciálního plavidla provedla aplikace.

 

Ze závěrečné zprávy po aplikaci vyjímáme:

 

Zahájení aplikace bylo dne 15.6.2008 v 15 hodin. Aplikace probíhala z chemické lodi firmy ASIO, spol. s r.o., Objem zásobníku chemické lodi je cca 6 m3. Flokulant (PAX-18) byl dávkován čerpadlem s osazeným průtokoměrem a regulací otáček. Z lodní nádrže byl  poté flokulant čerpán přes průtokoměr do aplikačního rámu, který se spouštěl až 20 cm pod hladinu vody za lodí. Šířka aplikačního rámu byla 6 m s  tryskami pro aplikaci flokulantu pod hladinu vody. Loď plula průměrnou rychlostí cca 3 km/hod, měřeno GPS.  Na základě měření byla stanovena aplikační koncentrace 6 mg/l prostředku do maximální hloubky 3,5 m. Na základě výpočtů bylo vždy dávkované množství vypočtené v závislosti na šířce aplikace, hloubce určované sonarem a rychlosti lodi. Poloha průjezdu lodi byla stanovena námořním přístrojem GPS a trajektorie lodi při aplikaci byla zaznamenána na mapě. Aplikace probíhala celkem 3 dny.

Průhlednost vody měřená Secchiho diskem dne 15.6. byla do 20cm. Ukončení aplikace s předáním vodní nádrže Plumlov odpovědnému pracovníkovi Povodí Moravy proběhlo dne 18.6. v 15:30 hod. Průhlednost vody měřená Secchiho diskem dne 18.6.2008 po ukončení aplikace byla 2,6 až 3,0 m. Celá aplikace proběhla bez provozních komplikací a v souladu s vodoprávním rozhodnutím (č.j. KUOK 45463/2007). Průběh celé akce byl nezávisle monitorován, přičemž monitoring potvrdil řádný a bezproblémový průběh zásahu. Po celou dobu aplikace nebyl zákaz koupání, pouze upozornění na pohyb plavidla na vodní ploše.

 

Speciální plavidlo společnosti ASIO, spol. s r.o.

 

Po zásahu byla průhlednost vody bez sinic až 3,20 m

Zdroj: ASIO s.r.o. - www.asio.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 6 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: Re: Re: Re: I křišťálově čistá voda nemusí být voda živá
Aplikace byla povolena jako rutinní, ve Skandinavii a USA běžně používaná metoda. Výzkumný monitoring nebyl tedy realizován, navíc by velmi prodražil vlastní akci. I tak bylo získáno nemálo nadstandardních informací nad rámec požadovaného monitoringu. Majitelem dat je podnik Povodí Moravy. Literární prameny nejsou, existuje-li myšlenka co by se mělo monitorovat (a hlavně kdo by to zaplatil), můžeme to navrhnout. Je možné podat například projekt u MPO, nebo NAZV a určitě se lze domluvit na součinnosti odběru vzorků a spolupráci, určitě takovou snahu podpoříme, také nás by zajímalo, v jakých formách končí fosfor, jaké další toxiny mohou být ve vodě po aplikaci atd. Akce Plumlov byla ale tvrdě rutinní a ekonomicky na hranici proveditelnosti, monitoring byl sice rozsáhlý a zabýval se detekcí vlivu na vodní organismy, možné mortality apod., určitě nešel do podrobné chemie. Pokud jde o chemické reakce PAX s biosestonem a živinami, pracujeme s veřejně dostupnými daty WOS, CWA apod.
vloženo: 23.10.2008 23:35     vložil:  Sládek Reagovat 
Re: Re: Re: Re: I křišťálově čistá voda nemusí být voda živá
Vážený pane Sládku, děkuji Vám za Vaši odpověď, ale bohužel je zase v obecné rovině. Experiment naznačený v článku zcela jistě přinesl konkrétní výsledky, které jsou
kvantifikovatelné. Zajímají mě proto konkrétní údaje např. jaké bylo množstevní zastoupení sinic v celkové mase zooplanktonu a fytoplanktonu před a po aplikaci. Je zmiňována diverzitě fytoplanktonu a zooplanktonu po zásahuje. Konkrétní údaj o druhové rozmanitosti před a po zásahu opět není uveden. Nemohu souhlasit, že postupné odumírání sinic nevede k emisi toxinů. Logické se mi jeví, že postupné odumíráním sinic znamená nižší koncentraci toxinů v prostředí, ale také prodloužení doby expozice, které je vystaveno okolí. Siničné toxiny představují velmi pestrou směs sloučenin a jejich analytika je velmi složitá. Samostatnou otázkou je
uvolňování dalších látek, které jsou produktem rozkladu odumřelé biomasy. Je zajímavá také informace o uzamčení fosforu v sedimentech. V dostupné literatuře jsem nenalezl informaci o reakci polyfosfátů s aqvakomplexy sloučenin hliníku a chloru. K Vámi naznačené reakci mají sklony převážně ortofosforečny. Vyvstává tak otázka jaká byla koncentrace volného a celkového fosforu před a po zásahu. Nechci na Vás těmito otázkami dotírat a tak mi postačí odkaz na literární pramen, kde se s výsledky plumlovské aplikace polyaluminim chloridu mohu hlouběji a detailněji seznámit. Děkuji.
vloženo: 08.10.2008 21:54     vložil:  Kostkan Reagovat 
Re: Re: Re: I křišťálově čistá voda nemusí být voda živá
Vážený pane Kostkane,jako chemik víte, že použitý prostředek - polyaluminiumchlorid - je vločkovací činidlo - koagulant. Ten vyvločkuje z vodního sloupce nejen fosfor, ale také bioseston. Sinice sbalené do vločky sedimentují a jsou uloženy v sedimentech nádrže. V případě nádrže Plumlov, kde je vysoká obsádka ryb bentofágních - ve dně ryjících - byly vločky "zaorány" rybami během 2-3 týdnů. Sinice ve vločkách odumírají postupně a neuvolňují tedy toxiny (na rozdíl od mnoha chemických algicidních metod) a zbývající reakční kapacita je použita na uzamknutí fosforu v sedimentech, takže jako přídavný efekt ještě snižuje trofii nádrže.
vloženo: 07.10.2008 22:07     vložil:  Sládek Reagovat 
Re: Re: I křišťálově čistá voda nemusí být voda živá
Děkuji Vám za odpověď, i když má otázka zůstala nezodpovězena. Pozorování provedená před a po aplikaci
nevysvětlují osud oněch sinic. Stejně tak mi není jasný osud zbylého fytoplanktonu a zooplantonu exponovaný použitým prostředkem. Konstatování, že odstranění dominace sinic z fytoplanktonu znamená tedy ozdravení ekosystému, je v obecné rovině sice pravdivé, ale v souvislosti s popisem Vaší metody postrádá faktickou oporu..
vloženo: 26.09.2008 18:56     vložil:  Kostkan Reagovat 
Re: I křišťálově čistá voda nemusí být voda živá
Monitoring po zásahu realizoval Dr. Borovec z HBU AV ČR a monitoring před zásahem Centrum pro cyanobakterie. A k potravinovému řetězci? Sinice jsou z hlediska toku energie v ekosystému slepá cesta - výživově jsou pro ryby málo hodnotné a pro zooplankton toxické. Ostatně i pro ryby znamenají sinice omezení přirozené reprodukce a zhoršení zdravotního stavu i zmenšení přírůstků. Odstranění dominance sinic z fytoplanktonu znamená tedy ozdravení ekosystému a nastolení větší diverzity fytoplanktonu (prostor pro rozsivky a řasy) čímž se ozdraví věková a druhová struktura zooplanktonu. To se projeví pozitivně také na potravní nabídce pro ryby, čímž se zlepší přírůstky a jejich zdravotní stav. Ozdravení ekosystému je dokladováno také povinným monitoringem, kdy se 2-3 týdny po aplikaci zvýšila biodiverzita fytoplanktonu i zooplanktonu.
Roman Sládek, ASIO, spol. s r.o.
vloženo: 17.09.2008 14:52     vložil:  Roman Sládek Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist