Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rekonstrukce čistírny odpadních vod

03.12.2008  |  zdroj: STAVITEL  |  140× přečteno      vytisknout článek

Rekonstrukce čistírny odpadních vod Čistírna odpadních vod v Aši nyní plní svou funkci pro samotné město i přilehlé lokality. Díky rekonstrukci přispěje ke zlepšení životního prostředí v regionu. Její efektivitu potvrzuje údaj, že v jediném dni vyčistí 11 319 m3 vody a svou kapacitou vystačí pro 25 tisíc ekvivalentních obyvatel.

Rekonstrukce kalového a plynového hospodářství ČOV Aš probíhala v letech 2005 - 2008 a byla závěrečnou fází rekonstrukce čistírny, zahájené v roce 2003 intenzifikací mechanicko-biologické části.

Všechny práce byly vzhledem k zavádění nových technologií za plného provozu ČOV náročné na koordinaci. Investor, společnost CHEVAK Cheb, a.s., vybral ke zhotovení druhé a třetí etapy díla sdružení firem SMP CZ, a.s., a K&H KINETIC, a.s., Klatovy. Práce probíhaly od listopadu 2006 do prosince 2007 a investice do rekonstrukce této části technologie přesáhly třicet milionů korun.

Celková rekonstrukce včetně mechanicko-biologické části čistírny a první etapy kalového a plynového hospodářství dosáhla výše kolem devadesáti čtyř milionů korun. Financování bylo zajištěno z dotačních prostředků CBC PHARE 2001, státního rozpočtu ČR MZe a z vlastních prostředků investora.

"ČOV Aš po intenzifikaci splňuje požadavky směrnice Rady č. 91/271/EHS o čištění odpadních vod, zejména se jedná o eliminaci znečištění tvořeného nutrienty - dusíkem a fosforem," říká inženýrka Michaela Polidarová, ředitelka společnosti CHEVAK Cheb, a.s.

Stavba byla rozdělena na stavební a technologickou část, přičemž obě byly realizovány ve dvou etapách. Odborníci ze SMP CZ, a.s., kompletně zajistili stavební část, technologii dodal lídr sdružení, společnost K&H KINETIC, a.s., Klatovy, která rovněž zajistila kompletní realizační projektovou dokumentaci.

STAVEBNÍ PRÁCE

Společnost SMP CZ provedla sanaci železobetonových konstrukcí jak uskladňovací nádrže, tak jímky havarijního přepadu. Původní ocelové zábradlí se nahradilo novým z trvanlivějšího kompozitního materiálu. Z havarijní jímky byla odstraněna monolitická železobetonová deska, která byla po zvýšení stěn nahrazena novou, tvarově přizpůsobenou technologickým potřebám provozu.

Na dalším objektu, výstupní věži, byla kompletně sanována konstrukce, včetně schodiště a ocelových podest. Věž dostala nejen nový nátěr, ale také plastová okna a dveře. Technologie ve strojovně byla postavena na nových základech. Novotou zavoněla i protismyková dlažba a kolektor oddělený protipožární příčkou s dveřmi.

Stavební práce proběhly i na kalovém hospodářství, konkrétně na jímce přebytečného kalu a kalové vody, na strojním zahuštění kalu a odvodnění kalu a na jímce svozů produktů z externích lapačů tuků. Na těchto objektech byly zbudovány kompletní železobetonové konstrukce jímek. Rekonstrukcí prošla obslužná lávka. Stavbaři upravili dno vany. Prostory strojního zahušťování kalů a odvodnění kalů byly odděleny novou příčkou. Rekonstrukce se nevyhnula ani železobetonovému kolektoru. Spočívala především v kompletní sanaci vnitřních povrchů a ve výstavbě nových kolektorů K1 a K2, zajišťujících ochranu nainstalovaných nerezových technologických rozvodů. V rámci druhé etapy byly opraveny a rozšířeny komunikace a zpevněna plocha areálu ČOV. Celkem se v rámci této etapy rekonstruovalo pět stavebních objektů.

Také následná plánovaná etapa dopadla pod taktovkou SMP CZ úspěšně. Zahrnovala rekonstrukci plynové kompresorovny a kotelny. Obě potřebovaly nezbytné stavební úpravy pro novou technologii.

Nová železobetonová jímka, vybudovaná v rámci provozu fekální stanice, byla zastřešena monolitickou deskou.

Opravu si vyžádaly všechny venkovní kabelové rozvody. V tomto případě se jednalo o kabelové vedení z rozvaděče umístěného v budově hrubého předčištění do rozvaděče u nové fekální stanice.

MODERNÍ TECHNOLOGIE

Práce byly rozdělené do několika fází s ohledem na jejich provádění za provozu čistírny. Jedna z prvních fází zahrnovala opravu uskladňovací nádrže s novým nerezovým potrubím pro přívod a odběr kalu. Do nádrže se osadila nová míchadla a jímka havarijního přepadu se dovybavila čerpadlem.

Strojovna vyhnívací a uskladňovací nádrže byla nově technologicky vystrojena. Nacházejí se v ní čtyři nová čerpadla pro cirkulaci i přečerpávání kalu a moderní vřetenové čerpadlo pro čerpání svozů z lapáků tuků do vyhnívací nádrže. Namontoval se také nový výměník tepla voda-kal zajišťující ohřev kalu ve vyhnívací nádrži a příslušná propojovací nerezová potrubí s armaturami.

V rámci rekonstrukce byl zhotoven zcela nový provozní soubor strojního zahušťování přebytečného biologického kalu a dávkování kalové vody do biologie. Pracovníci společnosti K&H KINETIC namontovali nové potrubí pro odvod kalové vody ze sítopásových lisů do nové jímky. Zde probíhá řízené dávkování do procesu biologického čištění pomocí vřetenového čerpadla. Jímky přebytečného kalu a kalové vody byly vystrojeny technologickým potrubím a míchadly.

Byl také vyměněn rozsáhlý systém propojovacích potrubí v kolektorech. Nová potrubí jsou nyní z nerezu a plastu a propojují jednotlivé technologické objekty ČOV.

V poslední etapě byla provedena rekonstrukce plynové kotelny, nové technologické vystrojení plynové kompresorovny a fekální stanice. Původní vybavení kompresorovny se kompletně demontovalo a plynové kompresory se repasovaly. Nový je i vodní uzávěr plynu se zásobníkem vody, odvodňovač, lapač kapek a nerezové propojovací potrubí s armaturami.

V plynové kotelně byl jeden z kotlů vyměněn za nový, vybavený dvoupalivovým hořákem. Došlo ke kompletní výměně potrubí bioplynu, zemního plynu, včetně umístění nových bezpečnostních armatur. Zároveň se provedla i výměna potrubí topné vody včetně oběhových čerpadel. Odtok z nově vybudované jímky fekální stanice je vybaven speciálním šoupátkem, které slouží k řízenému vypouštění svozů do čistírenské linky.

V rámci rekonstrukce získala ČOV Aš moderní rozvaděče a elektroinstalaci pro nově namontovanou technologii. Zároveň byla provedena instalace měřicích přístrojů a řídicího systému pro příslušné provozní soubory.


AUTOR: Jan Vavřín


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist