Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Myčka nádobí - šetří vodu i energii

28.12.2008  |  186× přečteno      vytisknout článek

Myčka nádobí je ve vyspělých zemích samozřejmostí, jakou je u nás automatická pračka či lednička.

 

Bez myčky se ve vyspělém světě neobejdou ani studentské domácnosti, ani osamělý důchodce. Výzkumy navíc ukazují, že v porovnání s ručním mytím ušetří nejen čas, ale i vodu a energii, nemluvě o nepříznivém vlivu mycích prostředků na pokožku rukou.

Změna životního stylu ve prospěch pohodlí však znamená i vyšší náklady na vybavení domácnosti. Je samozřejmě zbytečné pořizovat si luxusní myčku nádobí se spoustou programů za čtyřicet tisíc korun, když se v kuchyni vaří jen káva a z ostatního nádobí se ušpiní leda tak talíř při ohřívání hotového jídla v mikrovlnné troubě. Jestliže však rodina hodně a ráda vaří a účty za vodu neustále narůstají, je dobré si spočítat, zda by se nevyplatila myčka s nízkou spotřebou vody i elektřiny.

Jak myčka pracuje?

Myčka je zařízení, které umývá nádobí od zbytků pokrmů, oplachuje je a suší. Ze špinavého nádobí, naskládaného v drátěných koších uvnitř myčky, je nečistota strhávána mycí vodou, která pod tlakem stříká z rotujících trysek. Změkčená voda, která je ohřívána odporovým tělesem nebo průtokovým ohřívačem (u nových typů) vody na teplotu 40 °C až 70 °C podle programu, je hnána čerpadlem, cirkuluje a průběžně se filtruje. Filtračních vložek bývá více, nejméně však dvě – na hrubou nečistotu a na jemnější kal. Mycí účinek je zesilován mycím přípravkem, který působí jednak chemicky (odmašťuje), jednak mechanicky ostřikováním tlakovou vodou.

Nádobí je oplachováno čistou vodou, poslední opláchnutí probíhá s přídavkem speciální chemikálie (leštidla) výrazně snižující povrchové napětí vody, takže po usušení nezůstanou na jeho povrchu stopy po kapkách. Sušení probíhá buď naakumulovaným teplem, nebo jsou k ohřevu sušicího vzduchu instalována topná tělesa. U některých myček bývá sušení podpořeno ventilátorem (turbo sušení).

Do pracovního prostoru myčky by měla přicházet voda zbavená vápenatých a hořečnatých solí, které způsobují její tvrdost. Většina myček je proto vybavena zařízením k jejímu změkčování, iontoměničem, který na sebe tyto látky váže. Jeho regenerace probíhá pomocí speciální soli, kterou je třeba do myčky doplňovat a kontrolovat její množství na indikátoru.

Myčka dokonale umyje a vyleští porcelánové, skleněné, kovové i plastové nádobí. Zvláště u členitých povrchů výsledek předstihuje ruční mytí. Na druhé straně v myčkách nelze umývat nádobí ze stříbra, zinku, hliníku a mědi, a některé nádobí s teflonovým povrchem. Nevhodné je mytí prkének a nožů s dřevěnou rukojetí.

Jak postupovat při výběru myčky?

Velikost myčky

Před zakoupením myčky je velmi důležité uvážit, jak velkou myčku vlastně potřebujete. Standardní myčka je vysoká 85 cm, hluboká 60 cm a široká buď 60, nebo 45 centimetrů. Užší, 45cm provedení, je vhodné pro jednu či dvě osoby; tříčlenná rodina by se již měla rozmýšlet, zda by nebyla vhodnější raději myčka široká (60 cm). Čtyř- a vícečlenná domácnost musí rozhodně volit širokou variantu. Užší myčka je sice určena na osm, širší dokonce na dvanáct sad nádobí, ale nádobí se v ní nesmí příliš překrývat a již dva umývané hrnce zaberou téměř polovinu spodní přihrádky.

Spotřeba elektrické energie

Při výběru myčky by nás měla nejvíce zajímat její energetická náročnost. Jedním z prvků, které nám mohou pomoci, je tzv. energetický štítek. Ten označuje, na základě měření nezávislými odborníky, energetickou náročnost provozu daného výrobku (písmeno A – velmi úsporný, B, C … až po písmeno G – málo úsporný výrobek).

V porovnání s klasickým mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetří myčka přibližně 35 až 60 procent elektrické energie. U čtyřčlenné domácnosti můžeme tedy počítat s roční spotřebou od 400 do 650 kWh (při používání jednou denně).
Chceme-li ušetřit náklady na provoz, je také možno napojit myčku nádobí na teplou vodu. Připojení na vodu teplou 60 °C přináší úsporu elektřiny ve výši 50 i více procent. Zkrácený mycí cyklus se však může podepsat na kvalitě mytí. Na tuto možnost výrobci výslovně upozorňují.
U programů BIO by teplota vody neměla přesáhnout 55 °C!

Je důležité vzít v úvahu i zdroj teplé vody. Je-li teplá voda do domácnosti dodávaná z tepláren nebo kotelen (např. na sídlištích), pak se tato možnost nevyplatí (teplá voda je 4x dražší než voda studená!). Pokud je ale možno využít některý z obnovitelných zdrojů energie, např. za pomoci solárního systému či tepelného čerpadla, připojení myčky na teplou vodu se vyplatí.
Je nutno se informovat také o tepelné odolnosti přívodní hadice a plastových prvků myčky.

Spotřeba vody

Zvažte důkladně, jak často budete myčku používat, a spočítejte si, zda je pro vás výhodnější pořídit si levnější myčku s větší spotřebou vody, či naopak. Spotřeba vody na jeden mycí cyklus bývá od 11 litrů a ani u starších či levnějších myček by neměla překročit 25 litrů. U každé myčky však platí základní pravidlo: nejúsporněji myjete tehdy, když je myčka plně naložená, ale nepřeplněná.

Špičkové myčky jsou vybaveny systémem senzor-logic. Tento systém rozpozná, kolik je v myčce nádobí a jakého je druhu, a takto zjištěnému stavu přizpůsobí spotřebu vody a energie. Není při tom rozhodující, jak je nádobí rozloženo do vrchního a spodního koše. Senzory dále změří, jak rychle se v myčce ohřeje voda a kolik vody steče z nádobí. Z těchto údajů pak elektronický systém propočítá již během prvního opláchnutí přesný průběh celého dalšího programu, přizpůsobeného aktuální náplni nádobí. Myčka vybavená tímto senzorem nespotřebuje víc energie a vody, než je skutečně nezbytné.

Hlučnost

Čím nižší hlučnost, tím lépe.
U moderních myček se hlučnost pohybuje okolo 50 dB.
U nejmodernějších dosahuje hlučnost dokonce pouhých 42 dB (fa AEG)!

O co bychom se ještě měli zajímat:

  • koše na nádobí – měly by být přestavitelné, neměl by chybět košík na příbory
  • životnost myčky – dobrá myčka by měla vydržet bez oprav až 2000 mycích cyklů, značkoví výrobci předpokládají první opravu až po 10 letech provozu!
  • zásobník mycího prostředku – vyznačené nebo vytvarované dávkování Vám ušetří čas
  • zásobník leštidla – „slušná“ myčka má elektronický ukazatel stavu zásoby přípravku
  • změkčovač – u levnějších typů je dávkovač soli pro změkčování vody univerzální, u modernějších elektronický, i zde je ukazatel množství v zásobníku nepostradatelný
  • filtr k zachycování nečistot – čím více filtrů bude myčka mít, tím lepší bude kvalita mytí a tím šetrněji bude nakládáno s Vaším nádobím. Špičkové myčky jsou dnes vybaveny vodním senzorem, který měří znečištění vody z předchozího opláchnutí a rozhoduje o tom, zda může být tato voda použita znovu (přece jen to jsou 4 l vody)
  • sušení – levnější myčky používají kondenzační sušení. Myčka zůstává po ukončení mytí ještě asi 10 minut uzavřena a poté vyndáváte nádobí horké. Dražší modely využívají aktivní systém sušení, který umožňuje vyjmout nádobí ihned po doběhnutí programu a vychladlé, neboť sušení napomáhá ventilátor, který vytváří nucenou cirkulaci vzduchu uvnitř myčky nádobí (turbo sušení).
  • Aqua Control – zařízení, které by u Vaší myčky nemělo chybět. Chrání před škodami způsobenými vodou (přetečení, unikání zpod myčky, poškozená hadice, …). Díky tomuto zařízení můžete myčku v klidu nechat běžet, i když nikdo není doma. Aqua Control Alarm – případnou poruchu navíc oznamuje varovným signálem.

Můžeme si provoz myčky dovolit? Rozhodně ano! Jak je vidět na následující tabulce, je ruční mytí v Praze o 33 % dražší než mytí v moderní myčce. Při energeticky úsporném programu na 50 °C ušetříte 60 % energie, 50 % vody a 75 % svého času.

K umytí sady nádobí pro 12 osob potřebujete (předpoklad mytí jednou denně):

  

  elektřina kWh

  voda   m3

  čas    dní

 denně

za rok 

 denně

 za rok

 denně

za rok 

 Ruční mytí

 2,6

 949

 40 l

 14,6

 1 hod

 15,2

 Myčka

1,4

511

18 l

6,6

15 min

3,8

 Úspora

 1,2

 438

 22 l

 8,0

 45 min

 11,4

zdroj: ELECTROLUX DOMÁCÍ SPOTŘEBIČE. CZ, www.spoluproprahu.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist