Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Domácnosti i obce si mohou zažádat o dotace na výměnu olověného vodovodního potrubí

17.12.2008  |  186× přečteno      vytisknout článek

Od 1. prosince až do 4. března příštího roku mohou majitelé bytů nebo bytových domů žádat o dotaci na výměnu původního olověného vodovodního potrubí ve svých bytech.

Formulář žádosti o dotace je možné si stáhnout z webových stránek ministerstva pro místní rozvoj. „Zmíněná podpora má charakter neinvestiční  dotace poskytované žadatelům, a to do výše 10 tisíc korun na jednu bytovou jednotku. O dotaci mohou žádat majitelé starších rodinných domů, bytů, bytových domů, firmy i obce vlastnící bytové domy,“ uvedla Mgr. Marie Matoušková, dotační poradkyně společnosti VAK JČ.


Nejnovější toxikologické poznatky o působení olova především na vývoj mozku u dětí vedly ke zpřísnění limitu obsahu olova v pitné vodě, a to z dřívějších 50 μg/l na současnou hodnotu 25 μg/l, od roku 2013 dokonce 10 μg/l.

„Kvalita pitné vody je pod stálým dohledem vodárenských společností a až po samotné napojení konkrétního domu odpovídá přísným evropským normám. Zdrojem olova v pitné vodě jsou zejména materiály, se kterými přichází voda do styku během své distribuce, čili přes olověné domovní rozvody, olověné přípojky a další drobné prvky z mosazí nebo červeného bronzu,“ upřesnil Ing. Jan Jindra, vedoucí oddělení rozvoje VAK JČ. Především ve starých obytných domech ještě převažují olověné rozvody pitné vody, které jsou z hlediska dnešních přísnějších požadavků zdravotně závadné a je v těchto případech nutné přistoupit k výměně olověného potrubí za jiné. Obsah olova ve vodě je velmi proměnlivý nejen v rámci jedné zásobované oblasti, ale i v rámci jednotlivých domácností.

Dotace se poskytuje na náklady související s odstraněním původního olověného vodovodního rozvodu, jeho výměnu novým zdravotně nezávadným rozvodem, montáž vnitřních závitů a bytových uzávěrů vody, zazdění a náklady na odvoz a skládku suti, nikoli na nákup nových obkladů, baterií, projektovou dokumentaci či monitoring obsahu olova v pitné vodě. K žádosti je nutné doložit výpis z katastru nemovitostí, u právnických osob výpis z obchodního rejstříku, čestné prohlášení žadatele o tom, že v domě jsou olověné rozvody, technické řešení zpracované oprávněnou osobou zahrnující postup oprav a rozpočet a také prohlášení žadatele o bezdlužnosti.  

Rozbory pitné vody si mohou nechat provést zájemci jak v laboratoři zdravotních ústavů, tak například rovněž v akreditované laboratoři společnosti VAK JČ v Českých Budějovicích. „Na výskyt olova může laboratoř naší společnosti provést analýzu pitné vody v ceně okolo 200 korun. Kvalifikovaný odběr vzorku vody v tomto případě provádí  pracovník naší laboratoře. Výsledky tohoto rozboru včetně závěrečného protokolu můžeme zákazníkovi poskytnout nejpozději do 7 pracovních dnů od odběru,” uvedl Ing. Karel Janowiak, vedoucí laboratoře VAK JČ.

Společnost Vodovody a kanalizace Jižní Čechy je dceřinou společností rakouské ENERGIE AG. Pitnou vodou zásobujeí na 319 000 obyvatel. Společnost provozuje celkem 57 úpraven vod, 316 vodojemů a 114 čistíren odpadních vod v celém Jihočeském kraji.

Formulář žádosti o dotace je možné si stáhnout z webových stránek ministerstva pro místní rozvoj na adrese http://www3.mmr.cz/zad .

Zdroj: http://www.i-vysocina.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist