Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Skončila největší investiční akce v dějinách Příbrami, přestavba čistírny odpadních vod

29.01.2009  |  zdroj: Příbramský deník  |  124× přečteno      vytisknout článek

Skončila největší investiční akce v dějinách Příbrami, přestavba čistírny odpadních vod

Příbram - Po jednom roce zkušebního provozu zmodernizované čistírny odpadních vod a rekonstrukci oddílné kanalizace v Příbrami II byl tento týden projekt slavnostně zakončen. Přestavbou navíc vznikly podmínky k odkanalizování některých osad a obcí v okolí Příbrami.

Po dvouleté výstavbě zahájila zrekonstruovaná čistička zkušební provoz na začátku roku 2008 a na jeho konci, po vyhodnocení, přešla do trvalého provozu. Již při plánování byl kladen důraz především na zlepšení kvality vypouštěných vod, zlepšení využitelnosti kalu a snížení emisí bioplynu.


„Ze zhruba čtyřicet let staré čistírny s účinností odpovídající tehdejším znalostem a technologiím čištění odpadních vod máme nyní po rekonstrukci moderní technologický celek. Výsledky měření při zkušebním provozu ukázaly, že naše nová čistírna nyní splňuje náročné požadavky na parametry v kvalitě vyčištěné odpadní vody vypouštěné do Příbramského potoka,“ konstatoval příbramský starosta Josef Řihák.
Po modernizaci čističky se podstatně snížil obsah dusíkatého znečištění a znečištění fosforem ve vypouštěné vodě. V rámci kalového hospodářství byla na čistírně instalována technologie hygienizace kalu, která umožňuje jeho další využití třeba v zemědělství, nebo při rekultivacích a terénních úpravách.


Bioplyn vznikající při zpracování kalu jímá speciální zařízení, jež ho následně využije v samotném procesu při čištění odpadních vod u zajištění dodávky tepelné energie nebo k výrobě elektřiny.


Celkem stálo zrekonstruování čistírny téměř osm milionů eur, z čehož 71 procent uhradil evropský Fond soudržnosti, čtyři procenta Státní fond životního prostředí a zbytek zaplatilo město.


„Jsem rád, že se podařilo tak velkou stavbu dokončit. Dílčí problémy se podařilo vždy úspěšně vyřešit. Nesmírně si vážím především přístupu Evropské unie, protože bez peněz z jejích strukturálních fondů bychom nemohli tak nákladný projekt realizovat,“ řekl starosta Josef Řihák.
Podmínkou Evropské komise pro poskytnutí dotace bylo snížení množství dešťových vod přitékajících kanalizačním systémem do čističky odpadních vod. Kvůli tomu nechalo město zpracovat také výstavbu oddílné kanalizace v Hrabákově ulici, na náměstí Dr. J. Theurera a v Mariánském údolí, která byla jako součást projektu čistírny odpadních vod dokončena na konci loňského roku.


„Nyní definitivně končí co do objemu vložených peněz největší investiční akce v historii Příbrami. Modernizací naší čistírny jsme vytvořili předpoklady pro další rozvoj a rozšíření města. Rovněž máme vhodné podmínky k realizaci projektu Čistá Litavka, díky kterému se budou moci dosud neodkanalizované osady a obce v okolí Příbrami připojit na čističku odpadních vod,“ dodal starosta Josef Řihák.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist