Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Starostové Středočeského kraje jednali o odpadech i vodohospodářských projektech

30.03.2009  |  128× přečteno      vytisknout článek

Starostové Středočeského kraje jednali o odpadech i vodohospodářských projektech

Přes sto starostů a zástupců samospráv Středočeského kraje jednalo o možnostech řešení problémů spojených s odpadovým hospodářstvím, změnami v zákoně o dani z nemovitosti či záležitostech vodohospodářských projektů s představiteli Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR). Sedmý ročník Krajského setkání proběhl 25. 3. 2009 v Praze.

Vodohospodářské projekty -- hrozí obcím pokuty?

Důležitým tématem letošního Krajského setkání byla situace kolem vodohospodářských projektů. Česká republika se v přístupových smlouvách k EU zavázala splnit směrnici ohledně vybudování a modernizace čističek a kanalizace ve všech obcích nad dva tisíce obyvatel do konce roku 2010. Dnes je však jasné, že většina obcí tuto podmínku nesplní. "Vládě se sice podařilo dohodnout s Evropskou komisí, že za nesplnění podmínek nebude uplatňovat vůči České republice žádné sankce, avšak riziko v současnosti přešlo na města a obce, kterým nadále hrozí pokuty ze strany České inspekce životního prostředí, a to až do výše jednoho milionu korun," vysvětlil Oldřich Vlasák, předseda SMO ČR. Je vysoce pravděpodobné, že případné sankce by města byla nucena kompenzovat zvýšením cen vodného a stočného. "Jen hlavnímu městu Praze chybí v současné době zhruba deset miliard na modernizaci ústřední čistírny," vysvětlil Vlasák. Svaz měst a obcí ČR vítá snahu ministerstva zemědělství získat podporu pro čerpání půjčky od Evropské investiční banky ve výši tří miliard korun do národního dotačního programu, ze kterého by obce mohly na nutnou modernizaci vodohospodářských projektů prostředky získat.

Mají obce možnost zastavit klesající zájem o druhotné suroviny?

Na Krajském setkání v Praze se diskutovalo i o situaci odpadového hospodářství. Obce ve Středočeském kraji i hlavní město Praha výrazně pociťují klesající zájem o tříděný papír, kovy a další suroviny na svých příjmech. V současné době totiž odběratelské firmy v mnoha obcích odmítají za tříděný odpad platit a často dokonce za jeho odebrání úhradu požadují. "O tomto problému jsme jednali s poslanci a představili jim nutné kroky, které musí být provedeny ke stabilizaci celého systému," řekl Oldřich Vlasák a dodal: "Svaz měst a obcí ve spolupráci se společností EKO-KOM vypracoval stabilizační program, který by měl stávající situaci pomoci řešit. Obcím tedy zatím nehrozí neplánované výdaje, kterými by musely kompenzovat klesající zájem odběratelů o druhotné suroviny."

Novinky v legislativě

Zástupci SMO ČR seznámili účastníky setkání s legislativními novinkami, které se dotýkají fungování samospráv, a které Svaz připomínkoval. Některé z nich již nabyly účinnosti a některé účinnosti v brzké době nabudou. "Je důležité, aby obce věděly, jak mohou efektivně a zároveň pro občany průhledně upravovat objem finančních prostředků na svůj rozvoj. Od začátku roku platí novela zákona o dani z nemovitosti, která přinesla obcím jednu z možností, jak navýšit své rozpočty," vysvětlil Jaromír Jech, výkonný místopředseda SMO ČR. "Zatím máme zjištěno, že ke zvýšení koeficientů, kterými se násobí daňová povinnost vlastníka nemovitosti, přistoupilo pouze malé procento obcí," doplnil s poukazem na to, že mnoha obcím zabránily v aplikaci vyšších koeficientů nejasnosti kolem statutu zemědělských pozemků. Ty podle jiné novely nakonec novým podmínkám zdanění nepodléhají. Dále se jednalo především o novele občanského zákoníku a o zákony vztahující se k tzv. e-Governmentu (datové schránky, základní registry). Starostové diskutovali také o připravované novelizaci stavebního zákona či o novém zákoně o DPH.

Krajská setkání již tradičně představují platformu pro výměnu názorů mezi Svazem měst a obcí a zástupci samospráv. "Setkání každoročně přinášejí množství nových podnětů a připomínek k naší práci. Zároveň také slouží jako přímý zdroj nejnovějších informací o důležitých záležitostech fungování samospráv v jednotlivých krajích," uzavřel Jaromír Jech.

zdroj: SMO ČR


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist