Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Chovné rybníky ohrožovala odpadní voda

08.04.2009  |  126× přečteno      vytisknout článek

Chovné rybníky ohrožovala odpadní voda

Čtyři jednotky hasičů celou noc na neděli zasahovaly při úniku odpadních vod a fekálií do rybníku u Mikulova.

Hasiči na místo vyjížděli po 18. hodině na základě stížností lidí z okolí, kteří na tříkilometrovém úseku odvodňovacího kanálu, jehož obsah přes uvolněné zábrany vytéká do rybníka Šibeník u hranice ČR s Rakouskem, cítili pronikavý zápach fekálií. Krajské operační a informační středisko HZS k zásahu vyslalo čtyři jednotky hasičů - profesionální jednotky ze stanic v Mikulově a v Břeclavi a jednotku ze stanice v Lidické ulici v Brně, která tvoří krajský opěrný bod k likvidaci následků chemických havárií, na místo vyjeli také chemici z laboratoře školícího střediska HZS JMK v Tišnově a dobrovolní hasiči z obce Březí. O události byli rovněž informováni starosta a místostarosta Mikulova, pracovníci odboru životního prostředí mikulovského městského úřadu a České inspekce životního prostředí.

Průzkum v terénu ukázal, že do rybníka Šibeník odvodňovacím kanálem zřejmě přitékají fekálie a odpadní vody z kanalizační sítě města Mikulov, které při rekonstrukci zařízení nezachycuje čistírna odpadních vod. Odvodňovacím kanálem pro odvod dešťové vody tekly splašky a fekálie a hladina zapáchajícího toku dosahovala 80 centimetrů. Při zamoření rybníka Šibeník by mohl nastat masívní úhyn ryb a nebezpečné látky by mohly vážně ohrozit také soustavu nedalekých chovných rybníků. Tým chemiků z laboratoře v Tišnově při měření a odběrech vzorků zjistil, že zejména hodnoty čpavku ve vodě v kanálu vysoce překračují hygienickou normu.

Pracovníci čistírny odpadních vod se postarali o to, aby do odvodňovacího kanálu neunikaly žádné splašky a fekálie z kanalizace, hasiči se snažili utěsnit výtok kontaminované vody z přepadového kanálu do rybníku. Pomocí přečerpávání vody hasiči snižovali koncentraci nebezpečných látek v přepadovém kanále, přítok vody do rybníka přehradili a část nejvíc znečistěné vody čerpadlem odváděli na sousední pozemky.

Ředěním a odčerpáváním kontaminované vody a přehrazením toku se koncentrace nebezpečných látek v kanále a v rybníce postupně dařilo snižovat. Opakovaná měření vzorků vody u rybníku Šibeník v ranních hodinách ukázala, že obsah škodlivin klesl pod hranici normy na zcela bezpečné hodnoty. Dnes v 9.15 hodin hasiči místo události předali pracovníkům čistírny odpadních vod a vodohospodářům a ukončili zásah.

Výše případných škod na životním prostředí zatím nebyla určena. Z předběžných poznatků však vyplývá, že rychlý zásah hasičů větším škodám zabránil a únik kontaminované vody vedl k úhynu jen několika kilogramů ryb.      


por. Mgr. Jaroslav Haid
tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje
Zdroj: www.pozary.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist