Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pardubice mají novou čistírnu odpadních vod

04.06.2009  |  zdroj: STAVITEL  |  136× přečteno      vytisknout článek

Pardubice mají novou čistírnu odpadních vod

V současnosti je dokončována intenzifikace a modernizace čistírny odpadních vod v Holicích na Pardubicku, u níž byl od počátku května zahájen zkušební provoz. Modernizace čistírny je součástí projektu "Labe-Loučná“, jímž společnost Vodovody a kanalizace Pardubice, a.s. s přispěním Evropské unie a Státního fondu životního prostředí ČR, realizuje rozsáhlou dostavbu a rekonstrukci kanalizační sítě v Pardubicích a okolí.

Projekt Labe-Loučná je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Fondu soudržnosti. Celkové náklady projektu dosáhnou výše 27 milionů EUR. Dotace z Fondu soudržnosti Evropské unie činí 12,5 milionů EUR.

"Hlavním cílem modernizace čistírny odpadních vod Holice bylo vyhovět přísným požadavkům legislativy na kvalitu vypouštěných odpadních vod. Stavba probíhá za plného provozu bez odstávek čistírny, a to při plnění předepsaných odtokových limitů.“ říká Josef Fedák, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice, a.s.

Čistírna odpadních vod (ČOV) Holice byla postavena v letech 1989-91. Původní čistírna by však již v roce 2010 nesplňovala náročné předpisy Evropské unie na kvalitu čistoty vypouštěných odpadních vod. Modernizací a intenzifikací ČOV bude dosaženo téměř zdvojnásobení její kapacity, což umožní napojení kanalizace z místních částí Holic - Podhráz, Podlesí-Kamenec a Staré Holice, ve kterých je v rámci projektu Labe-Loučná budována nová kanalizace a také dalších lokalit Holicka.

Modernizace ČOV přispěje k větší čistotě vod Ředického potoka a následně Labe, kam jsou vyčištěné odpadní vody vypouštěny. Zlepšení pocítí i obyvatelé v nejbližším okolí čistírny. Využití moderních technologií sníží dopad provozu čistírny na okolní bytovou zástavbu.

ČOV Holice je určena pro čištění odpadních vod přiváděných z města Holic a přilehlých obcí, jako např. Horních a Dolních Ředic a výhledově např. obce Ostřetín. Je vybavena technologií, která umožňuje odstraňování dusíkatých látek a fosforu z odpadní vody.

V rámci intenzifikace ČOV Holice je instalováno nové technologické vystrojení a provedena rekonstrukce některých stávajících zařízení. Dosavadní, technicky nevyhovující nadzemní linky, jsou demontovány. Nově je postavena biologická linka s oběhovou aktivací a denitrifikační částí a dále dvě nové dosazovací nádrže. Technologické zařízení ČOV bylo doplněno o odstředivku pro odvodnění kalu, který zbývá po vyčištění vody a o jeho hygienizaci. Byla zrekonstruována a doplněna dmychadla a s nimi související rozvody.

Modernizace ČOV Holice bude dokončena do konce září tohoto roku, kdy by rovněž měla být dostavěna kanalizace v místních částech města Holic. Celkové náklady na modernizaci čistírny dosáhnou částky 3,5 mil. EUR.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist