Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Drahá je i voda v kašnách

26.06.2009  |  zdroj: Moderní obec  |  135× přečteno      vytisknout článek

Převedení průtočného systému na recirkulační přinese nemalé úspory

Pouze v Kašně s delfíny za kněžištěm chrámu sv. Mikuláše na pražském Staroměstském náměstí loni v sezoně duben-říjen protekla voda za téměř 0,275 mil. Kč. Tato částka byla totiž vyfakturována úřadu Městské části Praha 1. Podobných historických vodních prvků je ovšem v centru "zlaté stověžaté" víc. Nápad přebudovat u vybraných z nich dosavadní průtočný systém na recirkulační by mohl zajímat i jiná města, kde vodními prvky postavenými už před staletími zbůhdarma rok co rok do kanalizace protečou tisíce kubíků stále dražší pitné vody.

Když společnost CDV služby, s. r. o., přebírala v roce 2005 údržbu, provoz a zazimování fontán, kašen či studní na území první pražské městské části, začala u nich také zajišťovat odečty vodoměrů. Za přístroji ovšem bylo často nutné sestoupit do podzemních šachet - a to byla také příležitost zjistit, v jak zanedbaném stavu obvykle bývá "technologie" mnoha i několik staletí starých vodních prvků. Voda do nich přiváděná se dokonce leckdy ani nedostává do kanalizace, nýbrž "mizí" kdesi v podzemí české metropole.

PRŮTOČNÝ SYSTÉM? URČITĚ NE!

"Když jsme pak ještě zjistili, že městská část, která má tyto prvky svěřeny do své režie z vlastnictví hlavního města Prahy, za spotřebovanou vodu platí statisícové sumy, položili jsme si otázku, zda by se alespoň u vybraných prvků nemohl jejich původní průtočný systém přebudovat na uzavřený (recirkulační), jaký je už zcela běžný u vodních prvků z posledních desetiletí," říká Karel Hájek, ředitel divize společnosti CDV služby.

Myšlenka zaujala i místostarostu Prahy 1 Daniela Hodka, který dobrý nápad podpořil a za vedení městské části se stal společnosti CDV služby partnerem pro přípravu projektu Opatření ke snížení spotřeby vody u vybraných vodních prvků na území MČ Praha 1. Ovšem jak myšlenka krystalizovala, příprava projektu nabírala nové dimenze. Zatímco původně se uvažovalo jen o zabudování nových technologií na recirkulaci vody včetně vyrovnávacích nádrží, postupně se spělo k názoru, že zároveň by se mohly kašny, fontány i další prvky odborně povrchově očistit, případně komplexně zrestaurovat. Spolupráce s památkáři je však nutná v každém případě: Zajímají je i sebemenší detaily, jakým způsobem bude do technologické podzemní části prvku přiveden elektrický proud, jak bude přebudována podzemní kanalizační část, jaké případné změny se provedou v podzemních šachtách a revizních chodbách, jaký bude systém odvětrávání apod.

Do projektu byly vybrány již uvedená Kašna s delfíny (z roku 1906 od architekta Rudolfa Kříženeckého - průměrná spotřeba vody za sezonu 4500 m3), studna na Malém náměstí (zdobená ručně kovanou mříží z roku 1560 - průměrná spotřeba vody za sezonu 1450 m3), kašna Terezka na Mariánském náměstí (z roku 1812 - průměrná spotřeba vody za sezonu 350 m3) a fontána Žabičky v Seminářské zahradě na Petříně (z roku 1949 od sochaře Karla Dvořáka - průměrná spotřeba vody za sezonu 1900 m3).

MOŽNÁ PŘIJDE I RESTAURÁTOR

Zatím se v rámci přípravy projektu pracuje na stavebním průzkumu prvků zahrnutých do projektu a sběru všech dalších dat o jejich současném technickém stavu, aby bylo možné předložit návrh dalších kroků ke snížení spotřeby vody, ale i k zachování těchto funkčních, historicky cenných uměleckých děl pro další generace. Rozhodnutí, zda spolu se stavebním a technologickým řešením na úsporu vody budou provedeny i restaurátorské práce, se teprve přijme.

"Už při samotné přípravě projektů tohoto druhu je třeba, aby spolu úzce spolupra- covali investor a správce, projektanti elektro i stavební části, zhotovitel díla, památkáři, odborníci na inženýring, ale třeba také dlouholetí praktici, kteří dokonale znají podzemní vody v příslušné lokalitě, či lidé, kteří stávající technologickou část vodních prvků zprovozňovali třeba i před desítkami let," poznamenává Karel Hájek.

Převedení průtočného systému na recirkulační přinese nemalé úspory: Kupříkladu jen u Kašny s delfíny na Staroměstském náměstí se po uskutečnění projektu předpokládá spotřeba vody za jednu sezónu pouze asi 60 m3, tedy zhruba 75krát méně než dosud.

AUTOR: IVAN RYŠAVÝ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist