Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ČR asi nestihne dostavět odpadní čistírny podle směrnice EU

11.06.2009  |  zdroj: ČTK  |  124× přečteno      vytisknout článek

ČR asi nestihne dostavět odpadní čistírny podle směrnice EU

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že Česko zřejmě nestihne termín pro dobudování čistíren odpadních vod a kanalizací podle požadavků Evropské unie. NKÚ o tom informoval ČTK v tiskové zprávě. Podle evropské směrnice musejí aglomerace s více než 2000 obyvateli do konce roku 2010 mít odpovídající čištění odpadních vod a kanalizaci, jinak státu hrozí sankce od EU.

Kontrola NKÚ prokázala, že podmínky směrnice Rady EU nesplňuje 314 aglomerací, z nichž 50 včetně Prahy nezpracovalo ani kompletní přípravnou dokumentaci projektů.

"S ohledem na dobu trvání přípravné a realizační fáze projektu je zřejmé, že v roce 2010 nebudou nezbytná opatření v těchto aglomerací dokončena. Prodloužení přechodného období pro implementaci směrnice je nereálné, neboť délka přechodného období je součástí smlouvy o přistoupení ČR k EU," uvedl prezident NKÚ František Dohnal.

Předpokládané náklady na výstavby čistíren odpadních vod a kanalizací činí pro období let 2007 až 2010 přes 49 miliard korun. Tyto stavby budou financovány zejména z fondů EU, tedy ve výši přes 33 miliard korun, což je 67,5 procenta z celkové částky. ČR však musí zajistit spolufinancování ve výši téměř 16 miliard korun, přičemž investoři by z této sumy měli vynaložit z vlastních zdrojů přes deset miliard korun, uvedl NKÚ.

Podle NKÚ ale Evropská komise dosud nevydala jednoznačné stanovisko definující pojem "vyřešená aglomerace". Ministerstvo zemědělství (MZe) a Ministerstvo životního prostředí (MŽP) tedy stanovila vlastní kritéria. Nesouhlasné stanovisko Evropské komise s těmito kritérii by však podle úřadu ještě mohlo ovlivnit předpokládanou výši nákladů na dostavby čističek a kanalizací i termínu jejich dokončení.

Strategie financování zpracovaná v roce 2007 předpokládá, že z operačního programu Životní prostředí bude na vodohospodářské projekty čerpána finanční částka ve výši necelých 24 miliard korun. Podle analýzy provedené MŽP bude však na tyto projekty poskytnuto z prostředků EU o zhruba 8,5 miliardy korun méně.

Důvodem krácení prostředků jsou smlouvy uzavřené mezi vlastníkem a provozovatelem infrastruktury, které podle vyjádření EK nesplňují podmínky takzvané nejlepší mezinárodní praxe. Ty dosud nesplňují některé smlouvy u projektů financovaných z Fondu soudržnosti v období let 2004 až 2006. V případě, že nedojde k jejich úpravě, nebude příjemci podpory proplacena závěrečná platba ve výši 20 procent z poskytnuté podpory EU. "Důsledkem nedořešených podmínek je tak zvýšení vlastních nákladů konečných příjemců dotace na spolufinancování projektů," uvádí dnešní zpráva NKÚ.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist