Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rekonstrukce kanalizace a vodovodu Varnsdorf - Pěnkavčí vrch a Hrádek je v závěrečné fázi

26.06.2009  |  123× přečteno      vytisknout článek

Rekonstrukce kanalizace a vodovodu Varnsdorf - Pěnkavčí vrch a Hrádek je v závěrečné fázi

V areálu ČOV Varnsdorf byla u příležitosti slavnostního zakončení její rekonstrukce vyhodnocena paralelně probíhající,  sdružená investiční akce Severočeské vodárenské společnosti, jež zahrnuje rekonstrukci splaškové kanalizace a vodovodu v lokalitách Pěnkavčí vrch a Hrádek.  Tato investiční akce SVS v celkovém finančním objemu téměř 58 milionů korun (bez DPH) je v závěrečné fázi – již bylo realizováno 90% z naplánovaných objemů prací.

Ing. Miroslav Harciník, generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti: „Projekt pro odkanalizování lokality Pěnkavčí vrch a Hrádek byl původně součástí integrovaného projektu Sdružení pro zlepšení vodohospodářských poměrů ve Šluknovském výběžku, který neúspěšně žádal o dotaci z Fondu soudržnosti. Akce SVS jsme z něj proto vyčlenili a realizujeme je postupně jako svoje investiční akce. Rekonstrukce kanalizační sítě ve Varnsdorfu logicky navazuje na právě ukončenou rekonstrukci místní ČOV. Oba projekty přispějí k trvalému zlepšení kvality vody v Mandavě.“

Za společnost INSKY dodává jednatel Ing. Jaroslav Štráchal: „Posun termínu dokončení stavby byl způsoben řadou změn, které jsme museli vyřešit. Náročná byla také koordinace se souběžně probíhající akcí na dešťové kanalizaci a vodovodu. Práce jsme se snažili řešit, abychom minimalizovali dopravní omezení obyvatel, protože dílo bylo prováděno za provozu. Provedením tohoto díla se vyřešily úseky s častými poruchami, což přispěje ke zvýšení plynulosti v dodávce pitné vody a k bezproblémovému odvádění odpadních vod ve městě.“

„Vítám, že Severočeská vodárenská společnost vyšla městu vstříc svým investorstvím rekonstrukce splaškové kanalizace a odstraněním výustí. Je třeba připomenout, že další souběžné akce v daných lokalitách – oprava stávajících vodovodních sítí - přispívají k lepšímu zásobení obyvatelstva vodou. Tyto akce jsou rovněž investovány SVS,“ doplňuje starosta Varnsdorfu Ing. Josef Poláček.

Více o stavbě:

Rekonstrukce městské splaškové kanalizace a odstranění nevyhovujících kanalizačních výustí logicky navazují na realizovaný projekt rekonstrukce ČOV, jež právě zahajuje zkušební provoz. Cílem obou investičních akcí SVS je výrazné zlepšení kvality vody v Mandavě.

Investiční akce SVS „Varnsdorf - Pěnkavčí vrch a Hrádek, rekonstrukce kanalizace a vodovodu“ vyřeší rekonstrukci splaškové kanalizace, odstraní nevyhovující kanalizační výusti a splaškové odpadní vody odvede k přečištění na místní čistírnu odpadních vod. Zároveň je město Varnsdorf investorem dešťové kanalizace v celém rozsahu a těch částí splaškové kanalizace, které jsou rozšířením stávajícího kanalizačního systému. Celá realizace probíhá v úzké koordinaci SVS s městem Varnsdorf, protože obě kanalizace jdou v souběhu v úzkých místních komunikacích.

V rámci investice SVS je na Pěnkavčím vrchu celkem realizováno 2024 metrů kanalizace, z toho 1802 metrů splaškových gravitačních stok a 222 metrů výtlaku. V lokalitě Hrádek je realizováno celkem 1976 metrů kanalizace, z toho 1864 metrů splaškových gravitačních stok a 112 metrů výtlaku. V každé z lokalit bude vybudována nová čerpací stanice odpadních vod. V místech nové splaškové kanalizace bude stávající zachována jako dešťová kanalizace. Po odstranění kanalizačních výustí bude na ČOV nově připojeno cca 80 obyvatel lokality Pěnkavčí vrch a cca 270 obyvatel lokality Hrádek.

Pro novou zástavbu v lokalitě Hrádek připravuje město  nový vodovod - horní tlakové pásmo včetně vodojemu. Je zde proto rekonstruována cca 100 let stará stávající vodovodní síť v majetku SVS, která byla v havarijním stavu nebo nevyhovovala pro začlenění do horního tlakového pásma. Rekonstruovány jsou vodovodní řady v souhrnné délce 1070 metrů, konkrétně v ulicích Turnovská a Severská v délce 443 metrů, v Žižkově ul. v délce 175 metrů, v Čáslavské ul. v délce 180 metrů, v Orlické ul. v délce 150 metrů a v ul. Pod Hrádkem v délce 87 metrů. Původní litinové potrubí je nahrazováno potrubím z odolného vysokotlakého polyetylénu (PE-HD).  Dochází rovněž k přepojení 55 ks stávajících vodovodních přípojek. Počet obyvatel připojených na vodovod se zvýší z 300 na 500 obyvatel.

Sdružená investiční akce SVS je v celkovém finančním objemu téměř 57,84 milionů korun (bez DPH). Zhotovitelem je společnost INSKY spol. s r. o. se sídlem v Ústí nad Labem. Stavební práce byly zahájeny v říjnu 2008. Původní termín dokončení stavby nebyl dodržen z důvodů na straně zhotovitele. Zpomalení postupu prací způsobilo několik změn v průběhu realizace. V zakládání čerpací stanice odpadních vod v lokalitě Hrádek bylo kvůli vysoké hladině podzemní vody nutno použít mikropilotů. V lokalitě Pěnkavčí vrch – Šenovské náměstí a v Lipské ulici se musela realizovat vynucená přeložka stávající kanalizace.
V lokalitě Pěnkavčí vrch – Šenovská ulice se vyskytla oproti předpokladům skála v délce 45 metrů, takže pro zhotovení výkopu muselo být používáno hydraulické kladivo. Na Pěnkavčím vrchu i Hrádku došlo k napojení o něco více objektů, než bylo původně plánováno v projektové dokumentaci.

Stavba je nyní hotova z 90%, probíhají již jen dokončovací práce. Pokládka kanalizace se dokončuje v ulici Lipské a Čáslavské. Následovat budou povrchové úpravy komunikací a úklid plochy pro zařízení staveniště
a depa materiálu. Zakončení stavby se předpokládá nejpozději do konce července 2009.

Více o SVS (investor):   

Severočeská vodárenská společnost a. s. působí na trhu v oblasti výstavby vodohospodářské infrastruktury od roku 1993. Základním zdrojem financování výstavby je podíl ze solidární ceny vodného/stočného inkasovaného v regionu, doplněný vratnými či nevratnými podporami ze státního rozpočtu a dotacemi z fondů Evropské unie. Společnost svá zařízení na rozvod a úpravu vody pronajímá distributorovi vody - Severočeským vodovodům a kanalizacím a. s. Jde celkem o 8.366 km vodovodů a 1.355 km vodovodních přípojek, 3.332 km kanalizačních sítí, 53 úpraven vody, 165 čistíren odpadních vod, 1.026 vodojemů, 292 čerpacích stanic pitné vody a 288 čerpacích stanic odpadních vod.

Veškeré akcie Severočeské vodárenské společnosti jsou v držení 459 severočeských měst a obcí. Severočeská vodárenská společnost patří k největším vodárenským společnostem v Čechách, protože její region pokrývá celý Ústecký a podstatnou část Libereckého kraje. Jde o území o celkové rozloze 7.400 km2 (tedy cca 12% plochy státu), kde žije cca 1,138 milionu obyvatel – z toho je 1,05 milionu obyvatel napojených na vodovod, 0,882 milionu na kanalizaci a 0,832 milionu na čistírny odpadních vod.

Celkový objem prostředků na pořízení infrastruktury SVS v roce 2009 je plánován ve výši 1,375 miliardy korun. Částka na investice se rozdělí v tomto poměru: dvě třetiny na strategické investice
a třetina na obnovu stávajícího majetku. SVS je držitelem certifikátů ISO 9001:2000 Systém managementu jakosti a ISO 10006:2003 pro oblast projektového řízení. Více informací na www.svs.cz.

Více o INSKY (zhotovitel): viz www.insky.cz

Kontakt:

Ing. Dagmar Haltmarová

Tisková mluvčí

Severočeská vodárenská společnost a. s.

Mobil: 603 542136

E-mail: dagmar.haltmarova@svs.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist