Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Informace Ústřední povodňové komise o průběhu a důsledcích povodní,

29.06.2009  |  zdroj: MŽP  |  127× přečteno      vytisknout článek

 

V průběhu týdne od 22. do 28. 6. 2009 se kolem tlakové níže nad Balkánským poloostrovem změnil převažující směr proudění ze západního na severovýchodní a byl doprovázen přílivem teplého a vlhkého vzduchu. V průběhu večerů a nocí docházelo převážně v horských oblastech Moravskoslezského, Olomouckého a Jihočeského kraje k intenzivním lokálním bouřkovým srážkám, a to opakovaně za sebou v krátkých intervalech, jejichž důsledkem byly bleskové povodně a významné nasycení povodí. Tyto povodně měly velkou ničivou sílu, došlo k obětem na lidských životech a  k velkým materiálním škodám. Charakteristickým znakem pro tento typ povodní je voda stékající po svazích do údolí a zatápějící nemovitosti a následný rychlý vzestup hladin vodních toků..Potom povodeň rychle odezní. Velký vliv má nasycenost povodí předchozími srážkami, kdy intenzivní přívalový déšť v podhorských a horských oblastech může způsobit opakovanou povodeň i při méně intenzivních srážkách.  

V noci ze středy na čtvrtek došlo k bleskové povodni na Novojičínsku, kde říčky Jičínka a Luha stouply až o 5 metrů s doprovodnou povodňovou vlnou a s odhadovaným průtokem cca 500-leté vody a srážkami s intenzitou až 120 mm za 3 hod. a zaplavily řadu obcí. Pásmo intenzivních bouřkových srážek zasáhlo večer a v noci zpočátku hraniční oblast ČR a Slovenska. Později se odsunulo a intenzivní srážky mezi 20. hodinou a půlnocí vypadly v oblasti mezi Oderskými vrchy a Beskydy. Hodinové úhrny dosahovaly 30 až 40 mm, celkově v maximech přesáhly 100 mm na rozvodí mezi Bečvou a Odrou. Následovaly prudké vzestupy hladin přítoků Odry a Bečvy, v profilu Nový Jičín na Jičínce bylo registrováno velmi výrazné překročení 3. SPA. Úroveň 3. SPA dosáhla krátkodobě také Lubina v Petřvaldě a Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí.

V noci z pátku na sobotu došlo k bleskové povodni na Jesenicku, kde byla opět zaplavena řada obcí (18). Nejvýraznější bouřkové srážky byly v noci v oblasti Kladska (Polsko) (cca 100 mm za 6h), na našem území se projevily nejvíce v oblasti Jeseníků a Broumovska. Došlo k vzestupu toků v oblasti Jeseníků a Broumovska a také na horní Berounce a Dyji. Nejvýznamnější reakci zaznamenala Bělá a její přítoky v Jeseníkách, kde byly výrazně překročeny  3. SPA a došlo k velkým povodňovým škodám na majetku.

V noci ze soboty na neděli došlo k intenzivním srážkám a následným bleskovým povodním v oblasti Šumavy a byla opět zaplavena řada obcí. Během noci spadlo v jižních a jihozápadních Čechách téměř 50 mm srážek v 6ti hodinových úhrnech, nejvydatnější srážky se vyskytly na Prachaticku a Klatovsku. Vzhledem k předchozím srážkám a celkové nasycenosti této oblasti začaly prudce stoupat hladiny toků v oblastech zasažených srážkami, zejména Blanice, která kolem 3 hodiny ranní výrazně překročila 3. SPA až na hranici extrémního ohrožení.

Všechna vodní díla I. až III. kategorie jsou v provozuschopném stavu, na VD Husinec došlo k povodňové epizodě s dosažením odtoku přes přeliv až 125 m3/s a byla zde krajským úřadem Jihočeského kraje povolena mimořádná manipulace. Vltavská kaskáda má volné retenční prostory, předpokládaný průtok Vltavy Prahou bude v úrovni 680 m3/s, maximálně až 800 m3/s. 

V současné době je hlášeno 13 obětí na lidských životech s tím, že definitivní počet obětí v přímé souvislosti s povodněmi bude upřesněn. V přímé souvislosti s povodněmi v tomto týdnu došlo k rozsáhlým škodám na soukromém i veřejném majetku včetně dopravní infrastruktury, které jsou v současné době podrobně vyčíslovány.

Integrovaný záchranný systém funguje velmi dobře, nasazení armády podle rozhodnutí vlády probíhá na základě žádostí z jednotlivých postižených míst a je hodnoceno velmi pozitivně. Podrobná informace bude podle potřeby podána ministrem vnitra a ministrem obrany.

Hygienická situace je ve všech postižených oblastech uspokojivá a průběžně monitorována. Prozatím nejsou důvody očekávat její zhoršení.

Aktuální vývoj meteorologické situace naznačuje setrvání dosavadního charakteru počasí minimálně do čtvrtka 2. 7. 2009.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist