Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Novou fakultou Jihočeské univerzity bude k 1. 9. 2009 fakulta rybářství a ochrany vod, jediná fakulta svého druhu v ČR

01.07.2009  |  149× přečteno      vytisknout článek

Novou fakultou Jihočeské univerzity bude k 1. 9. 2009 fakulta rybářství a ochrany vod, jediná fakulta svého druhu v ČR

K 1. září 2009 se Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích rozšíří o nově vzniklou fakultu rybářství a ochrany vod. Na návrh rektora univerzity prof. Václava Bůžka a v souladu se stanoviskem Akreditační komise z 19. června 2009 o jejím zřízení rozhodl (v souladu se zákonem) dne 26. června 2009 Akademický senát Jihočeské univerzity. Vznik této v pořadí osmé fakulty Jihočeské univerzity je naplněním dalšího z dlouhodobých strategických cílů rozvoje univerzity.

O vědecké, pedagogické i společenské potřebě zřídit ve struktuře Jihočeské univerzity fakultu zaměřenou na rybářství, akvakulturu a ochranu vod se uvažovalo již od 90. let. Současné vedení univerzity tento záměr od počátku rovněž podporovalo. Krystalizačním jádrem nové fakulty budou dvě stávající pracoviště JU -  Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický JU ve Vodňanech a katedra rybářství Zemědělské fakulty JU. Cílem sloučení pracovišť je optimalizace výuky rybářských oborů, která je zatím roztříštěna: bakalářské a magisterské obory zajišťuje katedra rybářství na ZF JU, doktorský obor VÚRH JU, přičemž převážná část rybářsky zaměřených akademických pracovníků je z VÚRH JU.

„Vedení Jihočeské univerzity vznik fakulty zaměřené na rybářství, akvakulturu a ochranu vod velmi podporuje,“  říká rektor univerzity prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc.:  „V současné době je výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický největším a nejkomplexnějším pracovištěm zaměřeným na badatelský a zejména aplikovaný výzkum v oblasti rybářství a ochrany vod v republice. Nová fakulta bude jedinou fakultou tohoto zaměření v rámci celé České republiky. K dispozici má rybniční hospodářství, účelový říční rybářský revír, specializované laboratoře a akvarijní místnosti, experimentální objekty pro výzkum reprodukce, genetiky a šlechtění ryb, intenzivní chov ryb a raků a ekotoxikologii. Ústav disponuje také největší specializovanou rybářskou knihovnou v ČR a má rovněž vynikající výsledky na poli vědy a výzkumu, včetně mezinárodního renomé.“

Činnost výzkumného ústavu ve Vodňanech má bohatou tradici, ústav byl založen již v roce 1921 a od roku 1996 je součástí Jihočeské univerzity. Odborné aktivity ústavu se stále rozšiřují a zkvalitňují, pracoviště se specializuje hlavně na mezinárodně uznávaný vědecký, zejména aplikovaný výzkum. „Zaměřujeme se na výzkum, který spoluvytváří světový trend v oblastech biologických, environmentálních a chovatelských aspektů rybářství při zachování biodiverzity hydrocenóz. Pracujeme na širokém mezinárodním inovativním výzkumu biologického charakteru (modelové druhy ryb a raků), ochrany vodního prostředí (diganistika úrovně polutantů) nebo chovatelském výzkumu orientovaném na rybářství (významné druhy ryb), včetně výzkumu kvality a bezpečnosti potravin. Máme práva k habilitačnímu a profesorskému řízení,“ informuje ředitel vysokoškolského ústavu prof. Ing. Otomar Linhart, DrSc.: „Další zkvalitňování výsledků nebude možné bez rozsáhlých tuzemských a zahraničních kontaktů. Máme rozvinutou mezinárodní spolupráci  nejen s řadou zemí EU (Francie, Polsko, Německo, Holandsko, Španělsko aj.), ale také např. s USA, Ruskem, Japonskem, Kanadou, Mexikem a Čínou. Spolupracujeme na projektech a grantech, realizujeme výměnné stáže, studijní pobyty i výměnu vědeckých informací. Spolupracujeme také s řadou specializovaných pracovišť v České republice.“

Výuka rybářských oborů na zemědělské fakultě byla zahájena po akreditaci inženýrského oboru Rybářství v roce 2003. Tento obor je velmi úzce propojen s praxí: jihočeský region je v rámci České republiky rybářsky nejvýznamnějším jak po stránce chovatelské a produkční, tak po stránce vědeckovýzkumné.

Cílem nově zakládané Fakulty rybářství a ochrany vod JU je efektivní spojení odborníků a prostředků v rámci Jihočeské univerzity, Akademie věd ČR, Jihočeského kraje, profesního Rybářského sdružení ČR, podniků povodí, AOPK a ČR k posílení oboru rybářství a ochrany vod v ČR na mezinárodní úrovni s profilací na stupni excelence v oblasti výzkumné, vzdělávací a profesně orientované.

Z propočtů vyplývá, že v průběhu akademického roku 2012 - 2013 bude na FROV JU studovat zhruba 300 studentů v prezenční a kombinované formě na úrovni bakalářské, magisterské a doktorské v oborech, které jsou (případně budou) akreditovány na JU.

Těžištěm výuky bakalářských a magisterských oborů bude Ústav akvakultury v Českých Budějovicích, výuku doktorandů bude zajišťovat Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech.

Od roku 2004 prošla Jihočeská univerzita zásadní proměnou / k 1. 9. 2009 bude mít 8 fakult a jeden vysokoškolský ústav

„Současné vedení univerzity si v době svého nástupu v roce 2004 stanovilo v první řadě optimalizovat strukturu této vysoké školy tak, aby odpovídala výsledkům vědy, odrážela  moderní pedagogické směřování a aby její struktura byla čitelná pro veřejnost. První krok se podařilo uskutečnit  k 1. lednu 2006, kdy vznikla filozofická fakulta,“ informuje rektor univerzity prof. V. Bůžek.

Dalším významným datem byl 1. leden 2007, kdy se ze struktury zemědělské fakulty vyčlenily ekonomicky zaměřené obory a vznikla ekonomická fakulta. K 1. srpnu 2007 původní biologickou fakultu nahradila přírodovědecká fakulta, která současně rozšířila nabídku biologických oborů o obory neživé přírody (včetně učitelství těchto oborů pro střední školy).

K 1. 9. 2009 bude mít Jihočeská univerzita 8 fakult (ekonomická, fakulta rybářství a ochrany vod, filozofická, pedagogická, přírodovědecká, teologická, zdravotně sociální, zemědělská fakulta) a Ústav fyzikální biologie v Nových Hradech.

 

Hana Bumbová, tisk. mluvčí JU

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist