Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Velmi ambiciózní vodní plán

23.07.2009  |  zdroj: Haló noviny  |  146× přečteno      vytisknout článek

Velmi ambiciózní vodní plán

AŠGABAD - Turkmenistán chce uprostřed vyprahlé a neplodné pouště vytvořit jezero.

Začal tam proto ze vzdálenosti několika set kilometrů přivádět vodu. Informovala o tom turkmenská státní média.

Turkmenští inženýři přivádějí do pouště sítí kanálů vodu odtékající ze zavlažovaných bavlníkových polí na opačné straně země a plní jí přírodní proláklinu Karašor v odlehlém regionu na severu země ve snaze vytvořit jezero Zlatý věk. To by podle expertů mělo přinést život do vyprahlé pouště Karakum. Při slavnostním ceremoniálu turkmenský prezident Burbanguli Berdymuhamedov vyhloubil rýčem trhlinu, která uvolnila cestu proudu vody z přítokového kanálu do budoucího jezera. Při této příležitosti prohlásil, že díky jezeru poušť rozkvete. Po ceremoniálu Berdymuhamedov nasedl na koně ozdobeného šperky, kterého mu darovali zaměstnanci vodárenského průmyslu, zamával davu a odklusal k vrtulníku čekajícímu opodál.

Podle turkmenského vedení pomůže rozlehlé jezero odvodnit bavlníková pole nasáklá vodou a v poušti pak přispěje k růstu vegetace a přivábí stěhovavé ptactvo. Kritikové se o vodním díle vyjadřují s pohrdáním a tvrdí, že voda z bavlníkových polí je plná jedovatých insekticidů a hnojiv. Někteří odborníci jsou také přesvědčeni, že v pouštním vedru se voda rychle odpaří. Grandióznost projektu není v Turkmenistánu, postsovětské středoasijské republice, která proslula výstředností svého zesnulého vůdce Saparmurata Nijazova, ničím nezvyklým. Ten také umělé vytvoření jezera před svou smrtí v roce 2006 navrhl.

Nijazov, který udělal z Turkmenistánu jeden z nejrepresivnějších režimů na světě, nechal v zemi, jejíž velká většina obyvatel žije stále v chudobě, postavit řadu extravagantních staveb. Rozházel miliony získané za prodej zemního plynu na stavbu mramorových paláců a zlatých soch zobrazujících jeho samého. Napsal i knihy, v nichž popisuje zlatý věk svého národa. Jeho nástupce Berdymuhamedov nechal odstranit některé nejkřiklavější projevy Nijazovova kultu osobnosti, ale nyní je stále častěji obviňován z toho, že jeden kult nahrazuje jiným.

Až bude jezero dokončeno, bude mít rozlohu 2000 čtverečních kilometrů, hluboké bude asi 70 metrů a bude v něm více než 130 miliard krychlových metrů vody. Plnění jezera může trvat až 15 let a vyžádá si náklady asi 4,5 miliardy dolarů. Podle ambiciózního vládního plánu bude jezero plněno vodou přitékající sítí přítokových kanálů v délce 2650 kilometrů.

Životní prostředí ve středoasijských zemích po celá desetiletí devastovaly zavlažovací projekty. Aralské jezero, které kdysi leželo na hranicích mezi Kazachstánem a Uzbekistánem, bylo kdysi čtvrtou největší zásobárnou pitné vody na světě. Postupně ale vysychá v důsledku špatné koncepce zavlažovacích zařízení, která mají dodávat vodu bavlníkovým polím. Scvrklo se už téměř o 90 %. Turkmenská vláda ale tvrdí, že jezero Zlatý věk přispěje k ozdravení životního prostředí a k citlivému využívání vodních zdrojů. Navíc prý zabrání poškozování archeologických nalezišť, ležících v blízkosti zemědělských polí.

Ačkoliv se má za to, že jezero Zlatý věk bude napájet voda zavodňující pole, někteří pozorovatelé se obávají, že se Turkmenistán pokusí odvádět vodu také z řeky Syrdarji, tekoucí podél turkmensko-uzbeckých hranic. To by mohlo podnítit neshody mezi oběma zeměmi a napáchat další škody na životním prostředí. popisek:

Napouštění bylo slavnostně zahájeno minulý čtvrtek


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist