Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Šetřit pomůže i dešťová voda

04.10.2009  |  487× přečteno      vytisknout článek

Průměrný obyvatel České republiky spotřebuje asi sto litrů pitné vody denně a toto číslo stále roste.

Cena vody se tak stává důležitým prvkem rozpočtu domácnosti. I proto je uvažování jak s vodou nakládat hospodárněji důležitým momentem při řízení domácích financí. Nemusí přitom jít vždy jen o zásadní omezení její spotřeby, stačí se jen poohlédnout po náhradních zdrojích.

Doplňkové řešení
Nejnáročnější na spotřebu vody je provoz koupelny – mytí, sprchování a koupele tvoří 40 % spotřeby. Druhým největším spotřebitelem je toaleta se splachováním – 30 až 35 %, následuje praní a mytí nádobí, oba účely po zhruba 10 až 15 %, zbylý podíl se spotřebuje při vaření. U některých činností přitom není nutné využít dokonale upravenou vodu. Pitnou vodu z vodovodu je možné v provozu domácnosti nahradit s využitím jejího vlastního zdroje – studny. To ale není reálné ve všech lokalitách, na druhou stranu možností, kterou mají k dispozici téměř všechny domy, je využití dešťové vody. Firmy v současnosti pro tento účel nabízejí řadu zajímavých řešení.
 
K čemu dešťovka může sloužit:
splachování toalet
praní prádla
jako užitkovou v technickém zázemí
zalévání zahrady
speciální aplikace – požární nádrže, voda v zahradě, v zahraničí existují realizované projekty estetického řešení na sídlištích (umělé potůčky), ...
Nejvhodnější pro WC a praní
Nejvíce lze ušetřit při použití dešťové vody na splachování toalet. Splachování WC navíc spotřebuje společně se sprchováním nejvíce vody v domácnosti a vzhledem k tomu, že nevyžaduje vodu vysoké kvality, je používání pitné vody zbytečným plýtváním. Pro WC a instalace (přívodní potrubí, odpady) je dešťová voda navíc výhodná, protože je měkká a nedochází tedy k usazování vodního kamene.
Na praní prádla se z celkového množství užitkové vody v domácnosti spotřebuje kolem patnácti procent. Pro tento účel navíc může dešťová voda sloužit ještě lépe než upravovaná pitná díky tomu, že je skutečně měkká, a tedy pro praní (a šetrnost vůči prádlu i pračce) vhodnější. Na trhu jsou pračky se dvěma oddělenými přípojkami na vodu, které jsou samy schopny řídit proces praní tak, že při předepírce, hlavním praní a prvním máchání využívají právě dešťovou vodu a teprve až pří posledním máchání pak vodu pitnou.
 
Podstatná je kvalita a účel
Určující pro příští využití je po instalaci nádrže kvalita získané vody. Možnosti využití přitom mohou být různé: voda pro zalévání zahrady nemusí splňovat kritéria kladená např. na praní prádla. Pokud potřebujeme kvalitní vodu, budeme se potýkat se skutečností, že déšť zachycuje nečistoty v atmosféře, ale splavuje je i z povrchů, po nichž stéká. Možnosti jak nepříznivé faktory eliminovat jsou dvojí: filtrace nebo sedimentace.
 
Mechanické nečistoty se usazují buď přímo v hlavní akumulační nádrži nebo v usazovací nádrži, která je předsazena před hlavním zásobníkem. Lepší kvalitu filtrace zajistí filtry, které vyčištěnou vodu propouštějí do akumulační nádrže, nečistoty a přebytečnou vodu odvádějí do kanálu. Filtrační systém tvoří první čistící stupeň zařízení pro dešťovou vodu. Pro případ, že vodu používáme v pračce, kde prochází jemnými tryskami, doporučuje se využít citlivý filtr umístěný až v tlakovém potrubí za čerpadlem, které vodu do pračky přivádí.
 
Základem je nádrž
Aby bylo možné dešťovou vodou pravidelně a účelně pokrývat spotřebu domácnosti, je nutné vytvořit její dostatečnou zásobu. Proto je základním prvkem systému pro využití dešťovky zásobník. Pokud jde o konstrukci, lze vybírat z různých typů – nadzemní zásobník je možné bez problémů umístit na přilehlém pozemku a vyjde levněji, je ale třeba počítat pouze s provozem mimo zimní období anebo s pořízením náročném izolace. Celoročně užívané zásobníky musí být instalovány v zemi, v nezámrzné hloubce, což investici prodraží. Nejčastěji je k jejich výrobě použit plast, beton, nebo jejich kombinace.

 
Návratnost nemusí být problém
Před investicí do zařízení na zužitkování dešťové vody je důležité zvážit některé důležité faktory. Jedním z nich předpokládané množství získané vody, které závisí na průměrném množství srážek v dané oblasti. Podstatným parametrem ovlivňujícím cenu je velikost nádrže, a tedy i předpokládaná spotřeba dešťové vody. Nádrže se vyrábějí v objemech mezi 2500 až 8000 litry a ceny zařízení se pohybují v desetitisících korun, další náklady představuje doprava a vlastní instalace nádrže, zapojení čerpadel a potrubí do systému domu. Pokud se ale zkombinuje drahá nebo příliš tvrdá voda z vodovodní sítě s možností získávat dostatek kvalitní vody z akumulace dešťových srážek, může být návratnost investice přijatelná.

http://www.finexpert.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist