Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Brněnské výstaviště bude v květnu patřit vodohospodářům, na Watenvi vystoupí odborníci čtyř rezortů

05.05.2010  |  49× přečteno      vytisknout článek

logo brnoDoslova za dveřmi je Mezinárodní vodohospodářský a ekologický veletrh Watenvi, který se uskuteční na brněnském výstavišti ve dnech 25. až 27. května 2010.

Oficiální zahájení veletrhu se uskuteční v úterý 25. května v 10 hodin před pavilonem P. Od-borný doprovodný program se dotkne aktuálních problémů vodního i odpadového hospodářství a pokrývá celé spektrum životního prostředí v Evropské unii. Podílejí se na něm čtyři rezorty - ministerstvo životního prostředí, zemědělství, průmyslu a obchodu a ministerstvo pro místní rozvoj. Odborným garantem vodohospodářské části doprovodného programu je Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK ČR).
Doslova "horké informace" přinese seminář pod názvem Nová legislativa v oboru vod-ího hospodářství, který se uskuteční první den veletrhu 25. května od 10.00 hod. Vystoupí na něm odborníci z MŽP, MZe a MMR. Seminář se zaměří na novelu vodního zákona, kterou nedávno schválil Senát.

Nový proces plánování v oblasti vod


Nejpodstatnější změny ve vodním zákoně se týkají nového procesu plánování v oblasti vod i jeho hodnocení, zjednodušení některých správních řízení a odstranění problémů při aplikaci některých jeho ustanovení v praxi. V této novele se odrazí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/60/ES o vyhodnocování a zvládání povodňových rizik. Současně se připravuje i změna celé řady souvisejících vyhlášek, včetně vyhlášky o stanovování záplavových území a vyhlášky o plánování. Po zkušenostech z povodní v roce 2009 bude také upraven metodický pokyn pro hlásnou a předpovědní povodňovou službu.
Zavedení povodňové směrnice bude mít pro ČR, kromě rozšíření povinností vůči Evropské komisi, přínosy v oblastech, kterými se u nás povodňová ochrana příliš nezabývala. Bude vyžadován větší důraz na spolupráci a sjednocení přístupů v mezinárodních povodích. Také se počítá se zapojením širší odborné veřejnosti do procesu plánování a se zohlednění ochrany kulturního dědictví a ochrany před průmyslovým znečištěním. V neposlední řadě bude potřebné větší propojení s územním plánováním a systematické a efektivní navrhování protipovodňových opatření v rámci ucelených povodí. Právě implementace "povodňové" směrnice je nyní důležitým úkolem MŽP jako ústředního povodňového orgánu.

O financování vodohospodářské infrastruktury


Zájemci se na veletrhu dozvědí, na jaké konkrétní záměry lze dotace z OPŽP získat, za jakých podmínek a kde jim poskytnou bližší informace a konzultace. Budou prezento-vány také úspěšné projekty z předchozích výzev, jejichž žadatelé již peníze obdrželi nebo své projekty realizují. Nebude chybět diskuse na téma, jak usnadnit zástupcům měst a obcí přístup k dotacím. Z prostředků OPŽP má být na vodohospodářskou infra-strukturu (osa 1) v období 2007 až 2013 věnováno zhruba 50 miliard korun. Prioritní osa 1 podporuje projekty, které směřují ke zlepšení stavu povrchových a podzemních vod, zlepšení jakosti a dodávek pitné vody a snižování rizika povodní. Seminář pod názvem Strategie financování vodohospodářské infrastruktury v ČR pořádá ve středu 26. května od 9.00 hod. MZe a SFŽP.

Podrobné informace o projektu POVIS


Hydrologickým a klimatickým extrémním situacím bude věnován seminář, jehož pořa-datelem je MŽP a Výzkumný ústav vodohospodářský (VÚV T.G.M., v.v.i.). Bude se konat 26. května od 9.00 hod. Pro Povodňový informační systém (POVIS) je připra-vena nová aplikace Záplavová území. Vše směřuje k tomu, aby zde fungoval jednotný systém elektronické evidence záplavových území, do které by byly přímo zapojeny kraje a obce s rozšířenou působností, tedy ty úřady, které záplavová území stanovují. Odpadne tak doručování záplavových území na MŽP, informace se do celorepublikové databáze dostanou s minimálním zpožděním a budou odpovídat aktuálnímu stavu. Dále byly v POVISu vytvořeny odkazy pro export dat veřejných databází podle krajů, což usnadní tvorbu a aktualizaci digitálních povodňových plánů krajů, ORP a měst. Jedná se o evakuační místa, ohrožené objekty, ohrožující objekty, protipovodňová opatření, místa omezující odtokové poměry a databáze stanovených záplavových území ve vrstvách GIS.
Rozvoj POVISu je také jednou z priorit oblasti podpory 1.3.1, ze které lze požádat o dotaci na digitální povodňové plány (dPP), aktualizace a naplňování databází Editoru dat - POVIS. V roce 2009 byla připravena Metodika pro tvorbu dPP a na začátku léta proběhly krajské semináře pro informování samospráv o možnostech dotací v této pro-blematice. Odrazem této cílené propagace a podpory bylo 45 podaných projektů z celé ČR ve 14. výzvě, jejichž záměrem je vytvoření dPP.

Business Point opět v kurzu


v letošním roce pokračujeme v úspěšném projektu Business Point, který se uskuteční dne 26. května, od 10.00 hodin, přímo v pavilonu P. Základem tohoto projektu jsou předem rezervované a domluvené obchodní schůzky. Slouží nejen k výměně zku-šeností, ale především k navázání nových obchodních kontaktů. Již dnes mají zájemci z řad firem domluvené schůzky se zástupci asociací měst, dovozců technologií na ochranu životního prostředí z Bulharska, Francie, Chorvatska, Maďarska, Nizozemí, Rumunska a Slovenska.

Watenvi zahrnuje dva veletržní projekty - 16. ročník mezinárodní výstavy VO-DOVODY-KANALIZACE, jehož pořadatelem je Sdružení oboru vodovodů a ka-nalizací České republiky (SOVAK ČR) a 16. mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí ENVIBRNO. Letos poprvé se společně s ve-letrhem Watenvi koná veletrh URBIS TECHNOLOGIE. Cílem nového modelu je vytvořit vysoce odborný veletrh, jenž prezentuje vodohospodářské technologie, zabývá se odpadovým hospodářstvím a současně komplexně řeší potřeby komunální sféry. Vystavovatelé těchto projektů budou soustředěni do moderního pavilonu P.

Více informací naleznete na www.watenvi.cz

Jana Tyrichová
manažer PR a reklamy WATENVI
Tel. +420 541 152 890, Fax: +420 541 152 889, E-mail: jtyrichova@bvv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist