Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Relaxace všemi smysly

19.12.2010  |  182× přečteno      vytisknout článek

koupelPřestože dnes lidé žijí obklopeni vyspělými technologiemi, dobrovolně, cíleně a opakovaně se uchylují k přírodě, zpátky k jednoduchým a přesto fungujícím procesům.

Terapeutické a relaxační využití vody zažívá boom. Jedná se ale pouze o trend? Hitem posledního desetiletí nejen v Evropě jsou denní spa, relaxační a wellness centra, která nabízejí procedury, regeneraci a uvolnění za pomoci vody.

Účinky hydroterapie neboli vodoléčby se využívaly už v pradávných dobách. Přestože dnes lidé žijí obklopeni vyspělými technologiemi, dobrovolně, cíleně a opakovaně se uchylují k přírodě, zpátky k jednoduchým a přesto fungujícím procesům. Vyhledávají místa, kde jim je poskytnuta kombinace regenerace, uvolnění, prevence, a to vše v soukromí.

KLASIKA NA ÚSTUPU, VE HŘE ZÁŽITKY

Wellness bez sauny, páry, bazénu a vířivek nezaujme. Klasickým bazénům zvoní hrana. Moderní technologie a design umožňují vytvořit jedinečný zážitek z pobytu ve vodním prostředí. Nová či redesignovaná centra mnohdy nabízejí hostům volbu mezi několika bazény určenými pro speciální využití. Bazény rozličných velikostí a hloubek vyrobené s pomocí přírodních materiálů mají různé teploty vody, slanost či přísady. V bazénu si host může vychutnat podvodní masáže nebo masážní proudy, perličky nebo protiproudy pro kondiční plavání. Lze tady aplikovat rozličné nasvícení, colorterapii a muzikoterapii doplňující komplexní požitek z relaxace. Pro řadu hostů je však nemyslitelné, aby své procedury podstupovali před zraky ostatních. I na to myslí moderní luxusní wellness centra a budují speciální místnosti, kde host může v soukromí využít služby a terapie na jednom místě.

STÁLE AKTUÁLNÍ KNEIPP

Moderní spa málokdy dostávají svou nabídkou významu slova SPA (Sanus Per Aquam - zdraví skrze vodu). Vodní terapie by se měla stát nedílnou součástí nabídky všech spa nejen pro své účinky, ale také šetrností k životnímu prostředí a finanční rentabilitu. Nabídka by měla být komplexní a zahrnovat nejen procedury s vodou, ale také očistu těla a mysli.

Pro zavedení procedur hydroterapie není třeba vymýšlet cokoli nového, ale stačí se podívat na to, co například nabízel již v 19. století bavorský páter Sebastian Kneipp. Kneipp propagoval přirozený systém léčení kombinací pěti základních přístupů - 1. voda - použití střídání teplé a studené vody k obnovení správné činnosti organismu a posílení obranyschopnosti těla, 2. cvičení - pravidelné cvičení ke zlepšení kondice, 3. fytoterapie - procedury za pomoci bylin a rostlin, 4. výživa - dietní strava složená zejména z celozrnných potravin, ovoce a zeleniny s minimálním podílem masa a v neposlední řadě 5. rovnováha - nalezení ekvilibria těla a duše. Tzv. Kneippovy chodníky se stávají součástí denních spa a bez nich se neobejdou ani klasické lázně. Kneippův chodník se skládá z nádrží s rozdílnou teplotou vody cca 10 a 40 °C. Nádrže mohou být bazénky s masážními oblázky či potůčky s proudem.

ZÁŽITKEM I OCHLAZOVÁNÍ

Střídání teplot vody je základem pro hydroterapii. Jak však hostům zpříjemnit šok ze studené vody a zchlazování organismu? Standardní jsou malé bazénky nebo kádě pro 1-2 osoby, kam lze ponořit celé tělo. Stejně jako naši předci, můžou hosté zbavit své tělo potu a toxinů na jeho povrchu studenou vodou z vědra u stropu, kam nepřetržitě proudí čerstvá zásoba. Rychle zchladit organismus lze však i ve sprše. Sprchy nabízí nepřeberné množství zážitků. Oblíbené jsou tzv. tropické deště ze široké kulaté hlavice či prudký studený déšť vyvěrající z malých otvorů zabudovaných na panelu stropu sprchy. Pro doplnění pocitu chladu lze použít modrou barvu a podsvícení. Sprchové systémy umožňují i boční tělové trysky, provoněnou vodu a světelný doprovod. Pokud roční období sníh nenabízí, lze jej vytvořit uměle a poskytnout nevšední zchlazení kdykoli. Buď se jedná o malé zásobníky (fontány) sněhu, kde si jej host sám přikládá na tělo a masíruje pokožku anebo nákladnější a na údržbu náročnější variantu představují prostorné sněžné jeskyně.

VODNÍ PODOBY MASÁŽE

Každé spa nabízí masáže, které jsou nedílnou součástí i hydroterapie. Jedná se zejména o využití proudu vody různé intenzity. Masážní sprchy s bočními tryskami jsou standardem. Některá spa však mají v nabídce i vichy sprchy, které kombinují vodu a masáž. Účinek vichy sprchy lze podpořit aromatickými oleji přidanými do vody či klasickou ruční masáží. Hydromasáž a vířivá koupel v bazénu je vyhledávanou procedurou, při které v teplé vodě dochází k uvolnění organismu, jeho prokrvení a zbavení se toxinů. Bazény s podvodními masážními sedáky a lehátky pomocí trysek a intenzity proudu vody masírují jednotlivé části těla nebo celé tělo. Umístění vodních a vzduchových trysek (pevných či rotačních) se zaměřuje zejména na nohy a záda. Využít lze i kombinaci masáže chodidel, lýtek a stehen, či zad a krku. Proud trysek by si měl mít možnost host sám kdykoli vypnout či regulovat a zvýšit tak svůj prožitek. Hydromasážní vany či bazény lze opět doplnit například colorterapií.

MOŘSKÉ POHLAZENÍ

Relaxaci a regeneraci za pomoci mořské vody, soli, bahna, řas či písku nabízí thalassoterapie. Terapie pocházející z Řecka kombinuje klasickou koupel v teplé mořské vodě, hydromasáže a zábaly doplněné o stimulaci přímořského prostředí například aromaterapií, inhalací. Z Řecka k Mrtvému moři to nemusí být tak daleko - stačí instalovat floating tank a nabídnout hostům beztížné plavání v Mrtvém moři. Relaxace v teplé, husté a velmi slané vodě je umocněna uzavřením v prostoru, který eliminuje podněty zvenčí a zvýší pocit uvolnění těla i duše. Thalassoterapii a floating ideálně doplní nový koncept pro využití soli - kabiny se solnými aerorosoly. Salounges od dánské společnosti Microsalt jsou novinkou v haloterapii, která se rychle šíří napříč Evropou. Salt - lounges nabízejí designové relaxační prostory s rozprašovači suchých solných aerorosolů v kontrolovaném mikroklimatu. Účinky jsou daleko intenzivnější, nežli v solné jeskyni, kde se obtížněji udržuje optimální vlhkost. Moderní technologie se využívá především v designu místnosti, kterou doplňují laserové efekty a světla pro snazší vizualizaci soli ve vzduchu. Vše lze podtrhnout hudbou a vůněmi. Údržba, provoz a finanční nákladnost jsou velmi příznivé.

KÁMEN, DŘEVO, SKLO

Wellness pomocí vody je pro hosta stejně důležitý jako prostor, ve kterém se procedury odehrávají. I design wellness center prochází vývojem, aby umožnil co největší relaxaci v estetickém prostředí. V současnosti se vrací do vybavení přírodní materiály a tak kámen a dřevo nemohou v žádných spa chybět. Kámen, včetně mramoru, se kombinuje se dřevem a sklem nejen v obkladech, ale také ve vybavení interiéru. Novinkou je surové zpracování stěn a ponechání hladkého betonu bez dalšího barevného nátěru. Jednoduchost až spartánská strohost přesto navozující pocit útulna jsou trendem pro nadcházející období. Toho lze dosáhnout efektivním přímým i nepřímým osvětlením interiéru nebo jednotlivých částí nábytku. Střídmosti odpovídá i barevné provedení interiéru. V letech minulých oblíbené syté i tlumené pastelové barvy a odstíny nahrazuje barevná škála přírody v kombinací zejména hnědých, šedých odstínů a kontrastů bílé a černé. Zlato a třpyt ustupují. Na površích převažuje polomatné a mat né provedení v kombinaci s kontrastním leskem.

NABÍZEJTE ZÁŽITKY

Při proměně designu spa či wellness centra by se nemělo dbát pouze na estetické prožitky, ale uvědomit si důvod, proč host do centra přichází - na prvním místě převládá odpočinek a relaxace. Ta by měla probíhat všemi smysly. Myslete proto na to, zda nabízíte pro všechny smysly podněty, jak na ně hosté reagují. Umožněte mu podobné pocity zažít i doma a prodávejte produkty, které při procedurách a terapiích používáte. Vám stoupnou zisky a hostu zážitek.

Z PALETY VODNÍ TERAPIE

> Mezi hlavní způsoby využití vody patří obklady, lázně a postřiky, a to teplou či studenou vodou. Léčba pomocí vody se už dávno netýká jen kardiovaskulárních onemocnění, artritid nebo revmatu, ale v neposlední řadě pomáhá při odbourávání stresu, napětí a léčbě depresí. Různé teploty vody mají odlišné účinky. Nejčastěji voda mívá 34-38, maximálně však 42 °C. Pozitivní účinky hydroterapie se dosahují kombinací ideální teploty (37-39 °C) a cíleného proudění.

> Aqua fitness: Původně rehabilitační program amerického vojáka zraněného ve Vietnamu se díky svým pozitivním účinkům rozšířil i za hranice USA. Dynamické a zábavné formy cvičení pro nejširší veřejnost bez rozdílu věku, váhy a fyzické kondice využívají odporu vody, nadnášení a dalších výhod vodního prostředí nezatěžující klouby, páteř. Lze provádět klasické cvičení "na suchu", jakými jsou aerobik, spinning, kick box, strečink nebo zumba.

> Watsu: Jedna z původních forem vodního cvičení v teplé vodě okolo 35 stupňů založená na masážích shiatzu, pohyblivosti kloubů a vazů, protažení svalů. Terapie watsu, jakýsi vodní tanec, je série protahovacích cviků a pohybů za pomoci terapeuta, který hosta drží. Rytmické, na sebe navazující pohyby umožňují vyšší rozsah, který na souši kvůli gravitaci není možný. Watsu zbavuje stresu a napětí a propojuje hloubkovou relaxaci mysli i těla.

AUTOR: Linda Nejezchlebová

ZDROJ: SPORT&WELLNESS MANAGEMENT


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist