Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Modrá zpráva: Ceny vodného a stočného loni opět vyšší

13.09.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  46× přečteno      vytisknout článek

Modrá zpráva: Ceny vodného a stočného loni opět vyšší

Se souhrnnými údaji o systému vodního hospodářství a péčí o kvalitu vod v loňském roce a s bilancí prostředků vynaložených na činnosti s tím spojené se na svém posledním srpnovém jednání seznámila vláda. V tzv. Modré zprávě jí informace předložil ministr zemědělství Petr Bendl. Pod tímto vžitým názvem Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí každoročně pro vládu připravuje Zprávu o stavu vodního hospodářství ČR v uplynulém roce.

Podle tohoto, vládou schváleného dokumentu nebyl rok 2011 poznamenán žádnou významnější povodňovou situací. Pouze na jaře hladiny některých vodních toků vykázaly 3. stupeň povodňové aktivity. >>Ministerstvo zemědělství poskytlo v minulém roce na odstraňování povodňových škod na vodohospodářském majetku z let 2009 a 2010 celkem 352,45 mil. Kč ze státního rozpočtu. Na programy prevence před povodněmi bylo vynaloženo celkem 1,22 mld. Kč, dále 520,11 mil. Kč na obnovu, odbahňování a rekonstrukce rybníků a výstavbu vodních nádrží. Na podporu zvyšování funkčnosti vodních děl šlo 134,4 mil. Kč,<< uvedl ministr Bendl.

Na výstavbu a obnovu infrastruktury vodovodů a kanalizací byla přiznána podpora v celkové výši zhruba 2,2 mld. Kč, a to jak ve formě dotací, tak v podobě zvýhodněných úvěrů.

V loňském roce bylo v České republice zásobováno z vodovodů pro veřejnou potřebu 9,8 mil. lidí, tj. 93,4 % z celkového počtu obyvatel. V domech připojených na kanalizaci žilo 8,672 mil. obyvatel (82,6 % z celkového počtu). Podle údajů Českého statistického úřadu byla v roce 2011 průměrná cena bez DPH pro vodné 30,80 Kč/m3 a průměrná cena pro stočné 27,90 Kč/m3. Oproti roku 2010 se tak cena pro vodné zvýšila o 5,8 % a cena pro stočné o 6,1 %.

Během roku 2011 procházela zásadním transformačním procesem Zemědělská vodohospodářská správa (ZVHS). Správcovství vodních toků v délce kolem 46 tisíc kilometrů a 512 vodních nádrží z ní přešlo na pět státních podniků Povodí a Lesy ČR, státní podnik. Od 1. 1. 2011 pak byl na šest výše zmíněných podniků převáděn vodohospodářský a provozní majetek v hodnotě zhruba 11,105 mld. Kč.

Cílem transformace bylo posílit integraci správy vodních toků a integrovaného řízení vodních zdrojů v hydrologických povodích ČR a rovněž snížit nároky na státní rozpočet snížením nákladů na údržbu převáděného majetku a na provoz organizace. ZVHS loni ještě spravovala hlavní odvodňovací zařízení a chystala přechod >>zbytkové organizace<< pod Státní pozemkový fond.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist