Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odvodnění komunikace

21.05.2014  |  175× přečteno      vytisknout článek

Odvodnění komunikace

Dotaz:
Zajímalo by mne, jaký zákon a paragraf řeší povinnost zajišťovat odvodnění komunikace ? (Komunikace je v majetku KSÚS).

Odpověď:

Požadavek odvodnění komunikace (staveb obecně) zakotvuje § 5 odst. 3 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, který říká, že: "Při provádění staveb4) nebo jejich změn nebo změn jejich užívání jsou stavebníci povinni podle charakteru a účelu užívání těchto staveb je zabezpečit zásobováním vodou a odváděním, čištěním, popřípadě jiným zneškodňováním odpadních vod z nich v souladu s tímto zákonem a zajistit vsakování nebo zadržování a odvádění povrchových vod vzniklých dopadem atmosférických srážek na tyto stavby (dále jen "srážkové vody") v souladu se stavebním zákonem4). Bez splnění těchto podmínek nesmí být povolena stavba, změna stavby před jejím dokončením, užívání stavby ani vydáno rozhodnutí o dodatečném povolení stavby nebo rozhodnutí o změně v užívání stavby."

Podrobnosti řešení srážkových vod obsahuje vyhláška ke stavebnímu zákonu č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů [konkrétně § 20 odst. 5 písm. c)]. Řešit srážkové vody je nutné již při vymezování stavebního pozemku, a to přednostně jejich vsakování, poté jejich zadržování a odvádění srážkovou kanalizací a až jako poslední (a krajní) možností je jejich vypouštění do jednotné kanalizace. Vždy je také nutné řešit případné znečištění srážkových vod závadnými látkami (doporučujeme včasnou konzultaci s příslušným vodoprávním úřadem).

Srážkové vody ze staveb jsou obecně povrchovými vodami (§ 2 odst. 1 vodního zákona), pokud vodoprávní úřad nerozhodne v řízení z moci úřední jinak (§ 126 odst. 8 vodního zákona), tj. že se například s ohledem na míru znečištění či z důvodu nesplnění technických požadavků podle vyhlášky č. 104/1997 Sb. (v případě pozemních komunikací; viz § 38 odst. 2 vodního zákona), jedná o vody odpadní, k jejichž zneškodňování je třeba předchozí předčištění a vydání povolení podle § 8 odst. 1 psím. c) vodního zákona.

Autor: Mgr. Veronika Vytejčková


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist