Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Třetí marný pokus prosadit vodní dílo Přelouč

14.10.2009  |  210× přečteno      vytisknout článek

Třetí marný pokus prosadit vodní dílo Přelouč

Další vyhazování miliónů korun za špatný projekt

Ředitelství vodních cest ČR už nejméně šest let zbytečně utrácí peníze za mrtvý projekt vybudovat plavební kanál u Přelouče přes Slavíkovy ostrovy se sedmdesátkou zvláště chráněných druhů organismů. Přitom neumí zdůvodnit, proč je tato stavba za téměř za 2,5 miliardy korun pro ČR tak důležitá, a pokud ano, tak proč ji nezmění tak, aby se těmto cenným biotopům zcela vyhnula. Přitom se už snad utratilo 800 miliónů korun za odborníky s bezcennými projekty, za externí advokáty a za lobbying.

"Investor se teď snaží dalším tlakem již potřetí zlomit zcela jednotný postoj státních ekologů, nezávislých odborníků a občanských sdružení nepovolit přes Slavíkovy ostrovy tak zničující obrovskou stavbu," informuje Miroslav Patrik z Dětí Země, které opakovaně doporučují postavit kanál v řece, kde ničemu nevadí.

Třetí řízení o výjimce teprve začalo, ale již z podkladů je zřejmé, že stavba je téměř totožná s předchozími pokusy, takže stejným způsobem zlikviduje cenné biotopy. Tato opakovaná snaha získat výjimku k zásahu do biotopů tak podle Dětí Země nemůže uspět, ledaže by byla vydána nelegálně, jako se to již jednou stalo.

"Nedovedu si představit, že by odcházející ministr Ladislav Miko jako zkušený vysoký úředník Evropské komise i úředníci na MŽP najednou podlehli nějakým lákavým politickým slibům či se dokonce zapletli do nějakých korupčních her, aby byla výjimka napotřetí pro tuto stavbu povolena, neboť žádné zásadní změny projektu nebyly předloženy," komentuje aktuální snahy státního investora Patrik.

Podle něho musejí být finanční možnosti ŘVC ČR podivně neomezené, když se opakovaně domáhá povolit výjimku pro nepřijatelnou stavbu. Přitom už v roce 2003 po prvním neúspěchu se mohl projekt změnit a plavební komora mohla vést třeba v korytě Labe nebo po levém břehu po polích, kde nic cenného není.

"Je to až učebnicový případ fungování zištných lokálních zájmů, neboť úředníci v Přelouči a na krajském úřadě v Pardubicích jdou investorovi na ruku, kdežto státní správa na centrální úrovni musí hájit celonárodní zájmy, zvláště když se má stavět za státní peníze, nikoliv za městské či krajské," domýšlí se Patrik a upozorňuje, že jen advokát JUDr. Jiří Stránský, který už několik let zastupuje ŘVC ČR, bere na hodinu tisíc až dva tisíce korun.

Nekoncepční příprava a předražená výstavba vodní infrastruktury v ČR byla již také kritizována NKÚ v jeho kontrolní zprávě č. 08/19 z března 2009. ŘVC ČR např. u vodního díla Přelouč nepředložilo doklady, že jeho výstavba je společensky efektivní. Selhalo také Ministerstvo dopravy jako nadřízený orgán, když správně nevyhodnotilo potíže s jeho přípravou a výstavbou, přestože investice již byly zastaveny, nikoliv příprava.

Internetové stránky:

1) Soud zrušil územní rozhodnutí pro vodní dílo Přelouč
www.detizeme.cz

2) Finanční prostředky určené na rozvoj a modernizaci vodních cest a přístavů
www.nku.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Třetí marný pokus prosadit vodní dílo Přelouč
Žádný rozumný důvod nebrání vybudovat tuto vodní cestu korytem Labe !!!
A ty zemní děti ať už jdou taky do p****e. Není to nic jiného než chronicky známá banda ekoteroristů, kteří doslova sužují tuto zemi. Je to jen nátlaková skupina, jejich činnost už stála stát obrovské prostředky a díky nim bylo vybudováno hafo nesmyslných staveb. Je třeba na ně vymyslet opravdu účinný zákon a utnout je. To by však k tomu musela být také opravdová vůle, neboť pro různé skupiny je jejich činnost zase značně zisková a oni si na své také přijdou. Celý "zázrak" Slavíkových ostrovů vznikl tak, že tyto pozemky přestaly býti udržovány a zemědělsky využívány. Což je obdoba těch četných vojenských újezdů apod., kde potom také časem vznikají biotopy, které v těchto končinách nikdy nebyly.
vloženo: 14.01.2010 13:19     vložil: Petr Hruška Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist