Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vnitrozemská plavba v EU

22.02.2011  |  zdroj: Logistika  |  209× přečteno      vytisknout článek

EK chce prodloužit program NAIADES - Tento akční program EU na podporu vnitrozemské plavby (Navigation and Inland Waterway Action and Development in Europe) by měl skončit v roce 2013.

Oznámil to dopravní komisař EU S. Kallas v Bruselu na dvoudenní akci "Říční čluny k businessu". Je třeba zajistit dlouhodobý vývoj a realizaci evropské politiky pro tento obor. Pro Kallase přispívá vnitrozemská plavba významně k cílům dopravní politiky EU. Doprava zboží po vodních cestách je hodnotným a v neposlední řadě ekologickým partnerem v logistických řetězcích. "Vnitrozemská plavba je odpovědná pouze za 1 % ze všech dopravních emisí CO2, i když zajišťuje 5,6 % z veškeré pozemní dopravy v EU," potvrdil Kallas.

Branže je potěšena příslibem, že vnitrozemská plavba v EU bude nadále podporována. Akční program NAIADES na podporu oboru je zaměřen na pět strategických oblastí: vytvoření příznivých rámcových podmínek pro vnitrozemskou plavbu a otevření nových trhů, modernizaci flotily, investice do personálního rozvoje, zlepšení image a výstavbu infrastruktury.

Na první akci "Říční čluny k businessu" (Barge to Business) se v Bruselu setkalo 600 zástupců oboru z 22 zemí. Vedle diskusních částí byla účastníkům nabídnuta kontaktní burza pod názvem "Riverdating" pro osobní obchodní kontakty. Vystoupení a prezentace je možno nalézt na www.bargetobusiness.eu

K dunajské strategii EU - Evropská unie chce zvýšit na Dunaji do roku 2020 objem dopravovaného zboží o 20 %. Je to jeden z cílů strategie pro dunajský prostor, který prezentoval regionální komisař EU Johanes Hahn v minulých dnech v Bruselu. Je třeba především odstranit úzká místa pro plavbu tak, aby do roku 2015 mohly celoročně jezdit lodě o ponoru maximálně 2,50 metru. Hahn uvedl, že "Dunaj má být čistší, ale má také nabídnout větší kapacitu pro dopravu zboží". Splavnost a ekologie nejsou v rozporu, když uvedl záměr Komise zlepšit hospodářské a ekologické podmínky pro cca 115 mil. lidí v dunajském prostoru.

Předpokládaná opatření se netýkají jen vnitrozemské plavby, ale všech dopravních oborů. Kromě jiného mají být multimodální terminály v dunajských přístavech lépe napojeny na železnici a silnici. Dále platí, že je třeba včas uskutečnit čtyři koridory plánované nákladní železniční sítě EU, jakož i funkční bloky letového prostoru pro lepší kontrolu letecké dopravy.

Hahn potvrdil, že EU nechce žádná nová grémia a nové práce na zásadách, ale současně neposkytne další prostředky. Není to také zapotřebí, protože již je připraveno kolem 100 mld. eur z existujících fondů EU. Podporované projekty by se měly odsouhlasovat v užší návaznosti.

Vedle deseti sousedních států dojde také k začlenění do strategie čtyř dalších zemí s říčními přítoky. Ze zúčastněných zemí patří osm do EU: Bulharsko, Česko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Slovinsko a Rumunsko. Třetími státy jsou Chorvatsko, Srbsko, Bosna-Hercegovina, Černá Hora, Moldávie a Ukrajina. Strategie by měla být schválena během maďarského předsednictví EU.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist