Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Šlendrián - Nesplnitelné požadavky nového zákona o ovzduší č. 86/2002 Sb.

23.07.2002  |  140× přečteno      vytisknout článek

Šlendrián - Nesplnitelné požadavky nového zákona o ovzduší č. 86/2002 Sb. Podle zákona o ovzduší č. 86/2002 Sb., § 17 je mimo jiné třeba povolení orgánu ochrany ovzduší k umístění, stavbě a provozu zvláště velkých, velkých a středních zdrojů znečišťování ovzduší. Součástí žádosti o toto povolení je dle § 17, odst. (5) odborný posudek, případně rozptylová studie, zpracovaná autorizovanou osobou (viz § 15 zákona). Autorizovaná osoba musí být podle zákona o ovzduší č. 86/2002 Sb., § 15, odst. (1), písm. d) držitelem „Osvědčení o autorizaci ke zpracování rozptylových studií a odborných posudků podle § 17 odst. (6) zákona č. 76/2002 Sb.“ Autorizaci v ČR dosud nikdo nemá, dle jednání na MŽP dne 20.6.2002 by měla být v tomto týdnu teprve jmenována autorizační komise. Na MŽP ČR, odbor ochrany ovzduší, tak v současnosti leží nevyřízené žádosti o vydání osvědčení o autorizaci ke zpracování rozptylových studií a zpracování odborných posudků podle zákona o ovzduší č. 86/2002 Sb., § 15, odst. (1), písm. d). I v případě, že autorizace budou uděleny, nelze prakticky tyto posudky zpracovat, neboť nejsou dosud vydány prováděcí předpisy k zákonu o ovzduší. Návrhy souboru prováděcích předpisů (nařízení vlády), předložené MŽP, byly vládou dne 5.6.2002 zamítnuty (viz usnesení vlády č. 270/02 ze dne 5.6.2002). Z výše uvedených důvodů nejsou výše uvedená ustanovení zákona o ovzduší č. 86/2002 Sb. v současnosti splnitelná. V důsledku výše popsaného stavu příslušný orgán ochrany ovzduší (ČIŽP) v současnosti přerušuje řízení k realizovaným podáním v rámci územního řízení a stavebního povolení s tím, že vyžaduje doplnění těchto podání o posudky. Tato praxe ve svých důsledcích vede k zastavení probíhajících řízeních podle stavebního zákona, zahájených po 1.6.2002 (den účinnosti zákona o ovzduší č. 86/2002 Sb.) Za daného stavu lze doporučit tento postup: 1) V případě přerušení řízení ze strany ČIŽP předložit oznámení o přerušení řízení stavebnímu úřadu s vysvětlením o nesplnitelnosti ustanovení § 17 zákona 86/2002 Sb. a požádat stavební úřad o vydání rozhodnutí podle stavebního zákona č. 50/1976 Sb. v platném znění, tj. o vydání povolení v rámci územního resp. stavebního řízení bez dalšího vyjádření orgánu ochrany ovzduší. 2) Proti případnému negativnímu rozhodnutí stavebního úřadu je třeba podat odvolání ve lhůtě dle platného správního řádu. 3) V případě, že odvolací orgán nevyhoví odvolání, je třeba se obrátit na příslušný soud. Při tom je třeba rovněž vymáhat, podle zákona č. 82/1998 Sb. v platném znění, náhradu škody vzniklé nesprávným úředním postupem. Při podání odvolání a soudním řízení je vhodné konzultovat konkrétní postup s právníkem. Zpracováno k 27.6.2002. Autor je soudním znalcem v oboru ochrany ovzduší.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist