Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Chtějí mnohem čistší ovzduší

28.01.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

Chtějí mnohem čistší ovzduší

Plzeňský kraj představil veřejnosti program, podle kterého by měl postupovat při snižování obsahu škodlivin v ovzduší. Zpracování materiálu trvalo rok, dalších šest let má kraj na to, aby splnil cíle, které mu program stanoví, a snížil ekologickou zátěž.
\"Koncepce je zpracována k roku 2010. To je závazný termín, ke kterému by měly hodnoty v ČR splňovat limity platné v Evropské unii,\" řekl šéf odboru životního prostředí krajského úřadu Vladimír Dlouhý.
Zpracování programu stálo více než 1,2 miliónu korun. Šedesát procent celé částky uhradil stát z fondu životního prostředí, zbytek platil kraj. Podle studie, kterou program obsahuje, jsou v kraji dlouhodobě překračovány požadované limity u oxidu siřičitého, oxidu uhelnatého i oxidu dusíku. Na znečišťování se podílejí desítky firem, které v kraji sídlí, k menším zdrojům škodlivin patří i obce a jednotlivci, kteří se stále vyhýbají šetrnějšímu vytápění plynem.

Nejhorší doprava

\"Největším problémem kraje a hlavně Plzně je ale doprava. Vzhledem k tomu, že jde o mobilní zdroj oxidu dusíku, bude složité situaci řešit,\" uvedla Monika Měchurová z firmy CityPlan, která pro kraj program zpracovávala. Kraj by podle ní měl co nejdříve zhotovit dopravní koncepci. \"Je třeba ve městech udělat aktivní zásahy například omezit vjezd do center, podpořit hromadnou dopravu a vytvořit síť záchytných parkovišť v okrajových čtvrtích,\" upřesnila Měchurová.
Kraj by měl aktivně působit na obce i soukromníky a intenzivněji monitorovat kvalitu v ovzduší v celém regionu. \"Měl by vzniknout koordinační tým, který bude na plnění cílů programu dohlížet,\" dodala Měchurová. Důležitá je podle ní také podpora ekologické výchovy dětí.
Program by mělo schvalovat březnové krajské zastupitelstvo. \"Ještě letos nechá kraj ze svého rozpočtu zpracovat rozptylovou studii. Už se pracuje i na koncepci dopravy. Další kroky budou následovat. Tak, abychom do roku 2010 limity splňovali,\" doplnil šéf odboru životního prostředí Dlouhý.
Kraj podle něj má nástroje, jak ovlivnit situaci v obcích i v soukromých firmách vypouštějících škodliviny. \"Nejsme bezzubí. Současná legislativa nám už dává dostatečné možnosti,\" věří Dlouhý.
Otázkou zůstává financování celého programu. \"Část bude hrazena z veřejných zdrojů - státního i krajského rozpočtu, část z fondů Evropské unie. Bude ale zřejmě nutné získat i finanční podporu ze soukromého sektoru, případně využít dotovaný úvěr,\" upozorňuje Měchurová.

Zdroj: Právo
Autor: Václav Kozák


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist