Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mnohé spalovny budou muset s datem vstupu do EU zavřít krám

23.02.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

Mnohé spalovny budou muset s datem vstupu do EU zavřít krám

Od 1. Května by měly být uzavřeny všechny spalovny, které vypouštějí do ovzduší více než  0,1 ng TEQ/m3 dioxinů. Podle odhadů Arniky je zhruba polovina z celkového množství českých spaloven. Patří mezi ně například spalovny odpadů ve Vyškově nebo v Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově. Uzavření provozů, které neúnosně znečišťují životní prostředí (přinejmenším do doby než budou schopny splnit požadovaný limit)umožní novela zákona o ovzduší, kterou podepsal prezident Václav Klaus. Novela zpřísnila nejen limity pro dioxiny, ale i pro další nebezpečné látky, například rtuť. Zpřísnění bylo nutné v souvislosti se sjednocením české a evropské legislativy.

„Mnohé spalovny budou patrně přitvrzením limitů zaskočeny. Počítaly totiž s tím, že budou moci beztrestně znečišťovat ovzduší až do konce roku. Měly jim to umožnit takzvané plány snižování emisí, jakási obdoba komunistických výjimek, kterou do zákona propašovali poslanci ODS. Je dobře, že novela dalšímu znečišťování ovzduší učinila přítrž,“ okomentoval zákon místopředseda sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů.

Zavedením emisního limitu pro spalovny s platností od 1. května se značně sníží celkové emise dioxinů do ovzduší. Podle aktualizované emisní inventury se spalovny na emisích dioxinů do ovzduší podílejí cca 15 procenty. Limit pro vypouštění dioxinů do ovzduší však nevyřeší jejich obsah v nebezpečných popílcích, které se například ukládaly do dolu Jan Šverma u Žacléře anebo je například liberecká spalovna nabízí jako stavební materiál. „S touto praxí by měla pomoci skoncovat Stockholmská úmluva, která i pro Českou republiku vstoupí v platnost 17. května tohoto roku. Podle ní by  se každá země měla snažit o eliminaci úniků takových látek jako jsou dioxiny do životního prostředí, tedy nejen do ovzduší,“ dodal Petrlík.

Arnika se svojí kampaní Budoucnost bez jedů a mezinárodními aktivitami podílela na urychlení procesu ratifikace úmluvy Českou republikou a dalšími státy ve střední a východní Evropě. Ratifikaci Stockholmské úmluvy Českou republikou podpořilo svým podpisem pod peticí Budoucnost bez jedů téměř 9,5 tisíce lidí a mezi nimi i přes sedm desítek obecních a krajských zastupitelů a starostů měst a obcí. Arnika také iniciovala mezinárodní prohlášení „Evropa bez jedů“ požadující ratifikaci Stockholmské úmluvy po evropských státech, k níž se připojilo 139 nevládních organizací z celého světa. Deklaraci pak Arnika zaslala Margot Walstromové a předala tehdejšímu prezidentovi ČR, Václavu Havlovi.

Stockholmskou úmluvu Česká republika ratifikovala v srpnu 2002 jako 16. země. Celkový seznam zemí, jež konvenci ratifikovali a jejich pořadí najdete na této internetové stránce: http://ipen.ecn.cz/index.php?l=en&k=home&r=viewtxt&id=60

Tisková zpráva sdružení Arnika


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist