Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ECN zahajuje pracovní program na olfaktometrii

03.03.2004  |  zdroj: CZ BIOM  |  128× přečteno      vytisknout článek

ECN zahajuje pracovní program na olfaktometrii

Enzo Favoino

Seminář ECN Řízení zápachu na kompostárnách a biologických úpravnách v Aschaffenburgu (Německo) v březnu roku 2003 představoval výjimečnou příležitost k přiblížení pohledů, představ a záměrů jak mezi provozovateli kompostárenských technologií, tak i mezi odborníky zabývajícími se měřením zápachu. Během semináře bylo opakovaně poukázáno na následovné klíčové body, s nimiž byl všeobecný souhlas:

 1. Měření zápachu prostřednictvím rozborů jednotlivých látek musí být považováno s ohledem na komplexní povahu zapachů a vysokou citlivost lidských čichových buněk za nepřesné.
 2. Olfaktometrie je nejvhodnější metodou k hodnocení emisí zápašných látek. Základní hodnocení koncentrace zápachu může být pak použito k hodnocení jiných parametrů relevantních k potencionálnímu obtěžování z kompostáren, jako jsou:
  • tok zápachu,
  • rozptyl jádra zápachu a prognóza četnosti výskytu zápachu v nejbližších obydlích,
  • prahové hodnoty pro koncentraci zápachu u obydlí během nejobtížnějších klimatických podmínek,
  • prognóza zápachu.

V rámci obecné shody na olfaktometrii jako referenční analytické metodě pro stanovení zápachu odborníci souhlasili, že výběr olfaktometrie coby jedné z výše uvedených měřících metod a prahových hodnot by měl být založen na místích podmínkách. Mělo by být ponecháno na členských státech Evropské unie a místních autoritách, aby zvážili důležitost místních podmínek, jako je hustota obyvatelstva, historické pozadí, struktura místní ekonomie - tzn. spíše zemědělská či spíše průmyslová.

Poslední přijetí standardizované metody pro oflaktometrii (EN 13725), které překonalo hlavní faktory, které vedly k různým výsledkům u různých olfaktometrických metod, je dalším argumentem pro přijetí této metody jako testovací metody v celé Evropě.

Nicméně, odborníci souhlasili, že mezery v popisu vzorkovacích a testovacích procedur, které mohou vést k dosti významným odchylkám výsledků, je stále potřebné zkoumat, aby byly sníženy rozdíly mezi laboratořemi provozujícími olfaktometrii. Mezi faktory, které jsou stále předmětem rozdílného přístupu - ačkoliv zcela v souladu s EN 13275 - a vedoucí k rozdílným výsledkům testů, můžeme zmínit zejména aspekty týkající se:

 • odebírání vzorků (přístroje, procedury, obzvláště v případě z plošných zdrojů nebo komplexních zdrojů),
 • uchovávání vzorků,
 • doba uplynulá mezi odběrem a testem,
 • rozdíly mezi silovým výběrem a ano/ne metodou,
 • vliv provozních procedur vedoucího hodnotící poroty (pokud je přítomen)
 • složení poroty (skupiny s vysokou či nízkou citlivostí, které jsou ještě v souladu s kritériem výběru poroty EN normy),
 • neutrální kvalita vzduchu a pachová pohoda místnosti,
 • organizace laboratoře.

Za účelem zjištění vlivů výše zmíněných aspektů již byly prováděny kruhové testy. Kruhové testy vytváří velmi dobrý základ k rozvoji a řízení dalšího výzkumu a zároveň přispívají ke zlepšování spolupráce mezi laboratořemi zabývajícími se olfaktometrií.

ECN si je vědoma mimořádné důležitosti olfaktometrie v oblasti biologické úpravy. Na druhé straně zařízení pro biologickou úpravu jsou velmi důležitým určením pro aplikaci olfaktometrie. Coby následek tohoto křížového zájmu dvou oblastí (biologické úpravy a olfaktometrie) je fakt, že i spolupráce je zapotřebí z obou stran.

ECN si proto přeje rozvíjet jakoukoliv potřebnou spolupráci mezi odborníky, s cílem vyhledání dosáhnutí vyšší úrovně standardizace. ECN připravuje následující aktivity:

 1. Pozvání odborníků z oblasti olfaktometrie k přispění (na setkáních či z dálky) k aktivitám pracovní skupiny 4 ECN (\"správná praxe\", zahrnující i řízení zápachu), ve které bude vzata v úvahu možnost vytvoření podskupiny zabývající se stanovením zápachu a olfaktometrií. Brzy bude vydán dokument o potřebě dalšího výzkumu v této oblasti, coby příspěvek ke zvýšení zájmu v Evropské unii, členských státech a u místních autorit na financování programů dostupných pro laboratoře zabývajícíh se olfaktometrií.
 2. Co nejrychlejsí definování \"seznamu expertiz\" který by měl odborníky na olfaktometrii upozornit na specifické zkušenosti, které byly získány - se zvláštním důrazem na aspekty ovlivňující výsledky měření. Seznam by měl rovněž obsahovat informace o tom, kdo co dělá, a napomáhat k výměně informací.
 3. Propagace kruhových testů v evropském měřítku pro další standardizaci procedur, čímž by měla být zvýšena důvěryhodnost olfaktometrie coby jedné z referenčních metod stanovování zápachu. S ohledem na potřebu financování celoevropských kruhových testů bude ECN pomáhat odborníkům využívat všechny naskytující se příležitosti, kterými mohou být např.:
  • Blížící se směrnice o bioodpadu v druhé verzi pracovního dokumentu obsahovala zmínku o olfaktometrii coby referenční analytické metodě. Pokud se objeví i ve finální verzi směrnice, tak to bude znamenat důvod pro zvýšení zájmu pro vytvoření programů pro financování výzkumu olfaktometrie.
  • Výzkumné programy pro Vědeckou podporu politiky v rámci šestého rámcového programu Evropské komise.
  • Strategie připravované jednotlivými členskými státy, které musí definovat povinné metody pro stanovení zápachu.

ECN, která reprezentuje pro Evropskou komisi a členské státy zdroj informací a zkušeností z oblasti biologické úpravy, bude napomáhat, v rámci svých kontaktů s Evrospkou komisí a členskými státy, k zajištění argumentů, které přispějí k zabezpečení financování programů pro standardizaci olfaktometrie.

Překlad: Antonín Slejška

Článek byl převzat ze zpravodaje BioCom, který vydává European Composting Network.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist