Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Obchodování s emisemi skleníkových plynů

21.04.2004  |  125× přečteno      vytisknout článek

Obchodování s emisemi skleníkových plynů

Tiskové středisko BVV - České podniky, které jsou významnými zdroji emisí skleníkových plynů, se od roku 2005 musí zapojit do úvodní tříleté fáze Evropského systému obchodování s emisemi skleníkových plynů. Cílem systému je snížit tyto emise prostřednictvím obchodovatelných povolenek. EK zvolila tento nástroj pro snižování emisí z toho důvodu, že obchodování s emisemi představuje levnější a efektivnější alternativu k jejich možnému zpoplatnění. V současné době se připravuje alokační plán, který určí, jaké výchozí množství povolenek emitovat CO2 jednotilvé podniky získají. Teze alokačního plánu budou představeny zástupcem MŽP v rámci sekce ENVIKONGRESU Nové výzvy průmyslu: Energetické řízení a obchodování s emisemi CO2.

Zaváděním systému energetického řízení pomocí monitoringu a targetingu, který je tzv. nejlepší dostupnou technikou, lze dosáhnout dlouhodobého snižování spotřeby energií a nákladů na ně a zároveň i souvisejících emisí skleníkových plynů jako je CO2. Zkušenosti ze zavádění systémů energetického řízení budou ilustrovány na příkladech z britských a českých podniků. Velice zajímavý je případ firmy British Petroleum, která zavedla první systém obchodování s emisemi skleníkových plynů v roce 2000 jako celosvětový vnitropodnikový systém a která zavádí i systém energetického řízení pomocí monitoringu a targetingu. V ČR tento systém řízení zavádějí například podniky Plzeňský Prazdroj, Škoda Auto Mladá Boleslav, Unilever PTZ Nelahozeves, Kovohutě Příbram, Koramo Kolín anebo Papírny Frantschach Štětí.

V rámci sekce budou kromě postupů zavádění energetického řízení v podnicích představeny i možnosti jeho financování například v rámci programu energetických úspor České eneretické agentury. Nejrozsáhlejším asistenčním programem pro zavádění systémů energetického řízení v českých podnicích je právě zahajovaný program EMPRESS.

Program EMPRESS (z anglického Energy Management Performance Related Energy Savings Scheme - Schéma dosahování energetických úspor prostřednictvím energetického řízení).

Program EMPRESS přináší nový přístup ke snižování energetické náročnosti průmyslových výrob, protože spojuje zavádění systému energetického řízení v podniku s možností jeho financování třetí stranou (firmou energetických služeb, tzv. ESCO). Riziko, že se investice do energetických úspor nevyplatí, tak podnik může přenést na odborné firmy, které zajistí i finanční prostředky nezbytné pro jejich realizaci. Zavedení systému řízení i následné investice může podnik splácet až z prokázaných úspor.

České centrum pro energetické řízení EMPRESS

Ing. Vladimír Dobeš, M.Sc., ředitel


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist