Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Změny klimatu? Převládají katastrofické scénáře

27.05.2004  |  zdroj: HN  |  124× přečteno      vytisknout článek

Změny klimatu? Převládají katastrofické scénáře Podnítí změny klimatu hromadné vymírání, nebo to naopak pomůže prosadit se novým druhům? Některé vědecké scénáře jsou apokalyptické a v oteplování planety spatřují cestu k nejhlubším změnám od dob vymření dinosaurů.
Část vědců tvrdí, že biodiverzita a globální oteplování by mohly do roku 2050 skoncovat se čtvrtinou všech druhů fauny a flóry. Jiní se domnívají, že by se výsledkem mohl stát vlhčí a tudíž zelenější svět. Australští vědci zase říkají, že teplejší planeta by mohla přivodit více dešťů a tím podnítit růst rostlin, jež by pohlcovaly skleníkové plyny. Druzí zase poukazují na to, že jakýkoliv užitek z růstu rostlin nemůže vyrovnat hrozby pro přírodní různorodost, jimiž jsou lidské znečištění, rozšiřování silnic a měst i stoupající hladiny moří. Jen málo odborníků však zpochybňuje základní předpoklad \"skleníkového efektu\", jímž je fakt, že člověkem produkované emise kysličníku uhličitého zadržují teplo v zemské atmosféře. Debatu posiluje snaha vědců předpovědět, jak daleko a jak rychle půjde zvyšování teplot.
Jedna z dramatických tezí uvádí, že lidstvo narušovalo klima Země v uplynulých 8000 letech plošným kácením lesů kvůli zemědělství, čímž se uvolnilo ohromné množství skleníkových plynů do atmosféry. V souvislosti s průmyslovou revolucí před dvěma sty lety lidstvo způsobilo oteplení v průměru o 0,8 stupně Celsia, konstatoval William Ruddiman z virginské univerzity v Charlottesville. Tvrdí, že problém \"začal již raně zemědělskou činností člověka před miliónem let, kdy skleníkové plyny v atmosféře začaly pomalu růst. Od průmyslové revoluce dochází ke stále rychlejším emisím skleníkových plynů a výsledkem je silnější dopad na podnebí. Předprůmyslové emise oteplily planetu natolik, aby zastavily dobu ledovou.\"
Mnozí ekologové varují, že ničení životního prostředí je největší lidskou příčinou vyhynutí nebo ohrožení mnoha druhů. Podle Ruddimana bylo předprůmyslové oteplování občas kompenzováno zalesňováním na severní polokouli - na tomto procesu mělo podíl vymírání tamních lidských populací v důsledku pandemií moru a dalších nemocí. Rozsáhlé epidemie vedly k hromadnému opouštění zemědělských usedlostí už v Římské říši a ještě více v polovině 14. století, kdy v letech 1347 až 1350 stihla vyhynout třetina evropské populace.
Obdělávaná půda přestala být využívána i v Americe vinou černých neštovic, které zdecimovaly původní americké obyvatelstvo vinou jeho styku s Evropany. A další důsledek: lesy se opět rozrostly a pohltily významné množství skleníkových plynů. \"Území použité pro zkoumání modelových situací ukázaly, že opuštěné polnosti a pastviny se zcela zalesnily a upravilo se tak množství uhlíku na původní úroveň za 50 a méně let,\" vysvětlil badatel.
Proces odlesňování má ale dopad i na divokou faunu. Vždyť hromadné nemoci logicky zredukovaly také počet lidí na venkově, kteří si svůj jídelníček doplňovali lovem. Zalesňování, pokud budou následovány příklady z východní Evropy a severozápadních oblastí USA a Kanady, by mohla také podnítit větší různorodost živočišných druhů postupným šířením divokého rostlinstva na opuštěných polích.
Krátce řečeno, příčiny člověkem vyvolaných klimatických změn - ať už jsou dopady jakékoliv - možná ovlivnily život na Zemi způsoby, které vědci teprve sotva začínají chápat. A při dnešní šestimiliardové populaci na světě - ve srovnání s 200 až 400 miliony před 2000 lety (odhady OSN) - mohou mít příčiny změn klimatu značně dalekosáhlejší dopad než kdykoliv jindy v minulosti lidského rodu.
Každopádně se naprostá většina ekologů shoduje, že znečištění vyvolané spalováním fosilních paliv uvolňujících skleníkové plyny a ničení tropických deštných pralesů si vybírají významnou daň na životním prostředí. A dopad změny podnebí na biodiverzitu by mohl přinést překvapení, jaká si zatím neumíme představit.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist