Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

MŽP zveřejnilo návrh národního alokačního plánu

07.06.2004  |  zdroj: MŽP  |  123× přečteno      vytisknout článek

Návrh národního alokačního plánu, jednoho z klíčových nástrojů pro snížení emisí skleníkových plynů, zveřejnilo k diskusi ministerstvo životního prostředí.

Plán je připraven na období 2005-2007 a umožňuje přidělit podnikům povolenky až do výše 91,6 miliónu tun oxidu uhličitého ročně. Tento systém se v České republice týká asi 430 zařízení. Obchodování by se mělo naplno rozběhnout od 1.1.2005.

Plán je sestaven na základě přísných kritérií evropské směrnice a přesně stanoví, jakým způsobem budou povolenky podnikům přidělovány. Podkladem byly údaje o objemu vypouštěných emisí oxidu uhličitého v letech 1999 – 2001, prognózy vývoje průmyslu v následujících letech, řada údajů pochází přímo z ministerstva průmyslu a obchodu, Českého statistického úřadu, průmyslových svazů či od samotných podniků. Navržené množství povolenek bylo získáno propočty a zohledňuje reálné potřeby podniků na základě vývojových prognóz. Alokační plány jednotlivých členských států navíc musí být v souladu s jejich energetickými politikami. Systém obchodování by měl sloužit k efektivnějšímu plnění závazků snižování emisí, které vyplývají z Kjótského protokolu.

Každá povolenka představuje právo vypustit jednu tunu emisí CO2 a je volně převoditelná v rámci EU. Povolenky budou přidělovány zdarma a pouze provozovatelům zařízení, jejich držitelem se však může stát jakákoliv fyzická nebo právnická osoba. Stanovené maximální množství povolenek ovšem neznamená, že takový objem emisí oxidu uhličitého bude v České republice skutečně vyprodukován. MŽP totiž stanovilo rezervu (6,5 %), která zůstane nerozdělena. O přidělení části těchto povolenek mohou požádat ty podniky, které v minulosti učinily opatření snižující emise nad rámec zákona či které provozují čisté technologie. Je vyčleněna i rezerva pro nové zdroje.

Směrnice neumožňuje členským státům přidělit více povolenek, než je odůvodněná potřeba podniků (podložená například oficiálními odhady vývoje jednotlivých sektorů průmyslu  či koncepčními strategiemi státu). To by totiž Evropská komise považovala za nedovolenou státní pomoc.

„Návrh národního alokačního plánu vytváří prostor pro další růst ekonomiky, stimuluje rozvoj moderních ekologicky šetrných technologií a zároveň umožňuje podnikům připravit se na další období obchodování. Obchodování s emisními povoleními je totiž dlouhodobým nástrojem, klíčovým úkolem prvního kola je proto jeho ustavení a rozběhnutí. Návrh považuji za realistický scénář, který je obhajitelný před Evropskou komisí. Vyšší množství povolenek by totiž bylo hodnoceno jako nedovolená státní pomoc,“ komentuje návrh ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Návrh bude k dispozici k připomínkám veřejnosti na webu MŽP do 13. června, poté bude následovat meziresortní připomínkové řízení. Alokační plán, který MŽP odešle Evropské komisi ke schválení, musí ještě projednat vláda.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist