Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Říhající dobytek ohřívá zeměkouli

23.07.2004  |  zdroj: Věda a zdraví  |  136× přečteno      vytisknout článek

Říhající dobytek ohřívá zeměkouli

Říhnutí na veřejnosti není zrovna známkou slušného vychování. Když ovšem říhají ovce a krávy, mohlo by se zdát, že o moc nejde. V Austrálii to však neplatí.

Potíž je v tom, že vzduch vycházející při říhnutí z tlamy hospodářských zvířat obsahuje metan. A to je významný skleníkový plyn - v atmosféře jím procházejí sluneční paprsky, které ohřívají zemský povrch, ale pak zachycuje teplo, jež zemský povrch vyzařuje a které by jinak uniklo do vesmíru. Tomuto jevu se říká skleníkový efekt. Mezi skleníkové plyny patří kromě metanu také vodní pára, oxid uhličitý, chlorované uhlovodíky a další. A protože skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého, ale i metanu přibývá, mluví vědci o novém rozložení energie na Zemi, které způsobuje globální oteplování, jež postupně mění celosvětové podnebí.

Skleníkový plyn z trávení krmiva
Jak uvádí britský časopis Economist, metan tvoří třináct procent australských emisí skleníkových plynů. Kdyby se tedy podařilo jeho množství snížit, tato země by snáze plnila závazky Kjótského protokolu - mezinárodní dohody o snižování emisí skleníkových plynů. Samozřejmě, Austrálie nijak nechce omezit chov hospodářských zvířat, protože by tím ovlivnila blahobyt svých obyvatel. Stejně tak jiné státy jen nerady uvažují o snížení oxidu uhličitého, který vzniká při spalování uhlí a ropy v tepelných elektrárnách a v továrnách, protože by narušily současné fungování svých ekonomik.
Řešení pro protinožce navrhuje André-Denis Wright, vědec z výzkumného ústavu v Perthu. Připomíná, že metan vzniká při trávení potravy. Vytvářejí jej mikroorganismy v žaludku hospodářských zvířat. Ty by ostatně měly ležet v žaludku i farmářům, protože tyto mikroorganismy snědí přes desetinu potravy, kterou ovce a krávy dostávají, takže je vlastně okrádají o živiny a zvyšují náklady na chov dobytka.
Wright tedy říká - pokud se podaří odstranit mikroorganismy ze žaludku hospodářských zvířat, sníží Austrálie emise metanu, a ještě ušetří na krmivu, protože jej dobytek pro svůj růst bude potřebovat méně.

Očkováním proti říhnutí
Většina mikroskopických organismů, které v žaludku produkují metan, jsou takzvané archebaktérie, označované i jako archaea. Věda je jako samostatnou skupinu klasifikovala teprve v minulých letech.
Archebaktérie jsou anaerobní, takže místo kyslíku dýchají oxid uhličitý, který přetvářejí na metan při stravování organických látek - například z potravy v žaludcích přežvýkavců. Kráva kvůli nim z těla říháním vypustí asi 200 litrů metanu denně.
Jak André-Denis Wright se svými kolegy popsal v odborném časopise Vaccine, snaží se nyní najít očkování, jež by archebaktérie odstranilo. Potíž je v tom, že tyto mikroby věda pořádně nezná, už proto, že se jen obtížně dají kultivovat v laboratoři. Pak je ovšem těžké je zkoumat, natož proti nim vyvíjet vhodné očkování.
Australští vědci proto využívají nejnovějších postupů v genetice. Snaží se je nacházet a analyzovat podobným postupem, jaký sloužil vědcům vedeným Američanem Craigem Venterem při sestavování mapy lidských genů. Rozebírají tedy DNA (deoxyribonukleovou kyselinu, stavební hmotu genů) z ovčích žaludků. Takto objevili několik dosud neznámých mikroorganismů produkujících metan. A vystopovali i podobnost s jinými mikroby, které se už laboratorně dají zkoumat snáze.
Wrightův tým díky tomu vytvořil vakcínu, jíž očkoval ovce, a snížil tak produkci metanu v jejich žaludku o osm procent.
Pro začátek to není špatné. Vědci chtějí ve výzkumu dále pokračovat a rozšířit jej i na hovězí dobytek.
Pokud se jim podaří vytvořit vysoce účinnou vakcínu, jež z žaludků hospodářských zvířat odstraní archebaktérie, potěší najednou hned dvě skupiny - ekology i chovatele dobytka. Ti první se budou radovat z omezení emisí metanu, a ti druzí ze snížení dávek krmiva nutného pro jejich zvířata.

AUTOR: Josef Tuček


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist