Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Lidé víc topí levnějším uhlím a v ovzduší přibývá síry

07.10.2004  |  zdroj: HN  |  127× přečteno      vytisknout článek

Lidé víc topí levnějším uhlím a v ovzduší přibývá síry Zdražování plynu a elektřiny a návrat mnohých lidí k topení uhlím se už projevily na kvalitě ovzduší v obcích. Český hydrometeorologický ústav poprvé po mnoha letech zjistil, že se koncentrace síry v ovzduší v malých sídlech loni zvýšila.
"Je to ale zatím jen mírný trend," říká náměstek ústavu Jaroslav Šantroch.
Po odsíření elektráren a dalších velkých zdrojů znečištění byl přitom oxid siřičitý považován za vyřešený problém. I když v současnosti jeho koncentrace nepřekračují povolené limity, v malých obcích se může situace změnit - pokud bude více lidí topit uhlím.

Pozor na prach
Zhoršilo se i ovzduší ve velkých aglomeracích, především v Praze a na Ostravsku, kde přibývá malého, pouhým okem neviditelného prachu. Zpráva o stavu životního prostředí v roce 2003, kterou dnes projedná vláda, konstatuje, že imisní limity pro drobné částice prachu byly loni překračovány v mnoha hustě osídlených lokalitách. Hydrometeorologický ústav k tomu ve své poslední zprávě o znečištění ovzduší dodává: "Od roku 2001 se ukazuje vzestupný trend ve znečištění ovzduší prachovými částicemi menšími než deset mikrometrů na všech stanicích v republice."
V Praze a dalších velkých městech je hlavním zdrojem znečištění automobilová doprava, Ostravsko doplácí na vysokou koncentraci hutí a koksoven.
Malé částečky prachu jsou nebezpečnější než hrubý prach, pronikají hluboko do dýchacího ústrojí a mohou se na ně vázat další škodliviny včetně karcinogenních látek. Jedné takové látky - benzo(a)pyrenu - v ovzduší přibývá.
"V roce 2003 byl benzo(a)pyren sledován na třinácti stanicích, z toho na pěti stanicích v Ostravě, Karviné, Praze, Ústí nad Labem a Hradci Králové je pravidelně a dlouhodobě překračován stanovený imisní limit. Alarmující je zvyšující se roční průměrná koncentrace v posledních letech," uvádí se ve zprávě Českého hydrometeorologického ústavu.

Opatření trvají dlouho
"Ministři už musí přestat s opakováním každoročního zaklínadla, že je u nás čistěji než za Jakeše, a raději by měli sledovat trendy posledních let," říká Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha.
Kotecký upozorňuje i na to, že podle Zprávy o stavu životního prostředí v loňském roce připadá na jednoho Čecha o čtyřicet procent více skleníkových plynů než na obyvatele patnácti "starých" zemí Evropské unie.
Praha i Ostravský kraj si přitom už loni nechaly vypracovat podrobnou koncepci ochrany ovzduší. Jenže koncentrace škodlivin od té doby spíše zhoustly.
Úředníci se brání, že mnohá z opatření trvají dlouho a navíc jsou drahá. Například okruh okolo Prahy bude dokončen nejspíš až v roce 2014 a vyjde na desítky miliard korun. I "obyčejné" kropení silnic stojí desítky miliónů korun.
Ještě složitější bude vyčištění vzduchu na Ostravsku, kde jsou největšími znečišťovateli hutě a koksárny. Například rekonstrukce v koksovně Nové huti vyjde na 170 miliónů korun.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist