Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Více než 40 procent Čechů žije v nadlimitně znečištěném ovzduší

07.10.2004  |  125× přečteno      vytisknout článek

Více než 40 procent Čechů žije v nadlimitně znečištěném ovzduší

PRAHA - Mezi nejpalčivější problémy životního prostředí Česka patří znečištění ovzduší troposférickým ozonem, rakovinotvornými polyaromatickými uhlovodíky a emisemi, které způsobují okyselování prostředí. Nadlimitním hodnotám některé ze znečišťujících látek v ovzduší je vystaveno více než 40 procent obyvatel země. Konstatuje to pravidelná zpráva o kvalitě životního prostředí v Česku.

Zpráva ministerstva životního prostředí, kterou ve středu vyslechne vláda, také varuje před nezabezpečenými skládkami odpadů a kontaminovanými plochami. Tradičně poukazuje na vysoké zornění zemědělské půdy, velký podíl půdy ohrožené vodní erozí, neuspokojivý stav lesů a počet ohrožených rostlinných a živočišných druhů. "Ministři už musí přestat s opakováním každoroční mantry, že je u nás čistěji než za Jakeše, a raději by měli sledovat trendy posledních let," řekl k dokumentu Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha.

Podle zprávy přibylo v Česku mezi roky 2002 a 2003 emisí oxidů dusíku a emisí v přírodě přetrvávajících organických látek. Téměř na dvojnásobek narostly v důsledku kůrovcové kalamity nahodilé těžby dřeva. Naopak se loni zlepšila čistota vod.

Zpráva sice konstatuje, že celkové emise skleníkových plynů klesly v porovnání s rokem 1990 o čtvrtinu, v podílu emisí na hlavu však Česko ani zdaleka nedosahuje průměru Evropské unie. V přepočtu na jednoho obyvatele vypouští Česko o 40 procent emisí oxidu uhličitého ročně víc, než činil průměr EU před rozšířením, na jednotku vytvořeného hrubého domácího produktu (HDP) dokonce o 100 procent víc. Také emise oxidů síry výrazně převyšují průměr evropské patnáctky, a to o 100 procent na jednotku HDP. Imisní limity pro troposférický ozon byly v roce 2003 překračovány na třech čtvrtinách území republiky.

Podíl obyvatel napojených na veřejné vodovody loni činil 90 procent, naprostá většina ze zbývající desetiny obyvatel země pije podle zprávy stále vodu neodpovídající normám. I když se kvalita povrchových vod dlouhodobě zlepšuje, zhruba desetina odpadních vod neprošla loni čistírnami. Jakost spodních vod označuje zpráva za stabilizovanou.

Ani krajina není podle ministerského hodnocení zcela v pořádku, vedle vysokého zornění a kontaminace části půdy pesticidy poukazuje zpráva na čtyři procenta neobdělávané zemědělské půdy. Významné jsou podle ministerstva také zábory půdy pro novou zástavbu. Na druhé straně narůstá v Česku počet opuštěných, lidmi obdělávaných či jinak využívaných míst.

Pozitivně hodnotí ekologická zpráva za loňský rok pokles těžby vápenců a desetiprocentní snížení znečištění vod vypouštěných z průmyslových podniků. O 16 procent v ulicích přibylo aut s katalyzátory, přesto emise oxidu uhličitého z dopravy vzrostly o deset procent, emise oxidů dusíku o šest procent.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist