Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vědecké symposium o ozonové vrstvě už zítra v Praze

18.11.2004  |  zdroj: MŽP  |  126× přečteno      vytisknout článek

Vědecké symposium o ozonové vrstvě už zítra v Praze

Zítra proběhne v Černínském paláci v Praze mezinárodní vědecké symposium, které je zaměřeno na přínos vědeckého výzkumu k ochraně ozonové vrstvy. Zúčastní se jej řada špičkových světových vědců, jejichž výzkum významně přispěl k tomu, že se mezinárodní společenství dokázalo domluvit na výrazném omezení spotřeby látek, které ozonovou vrstvu poškozují [1]. Sympozium se koná v předvečer Konference signatářských zemí Montrealského protokolu, která začíná v Praze 22. listopadu 2004 v hotelu Hilton [2]. 

Prvním řečníkem vědeckého symposia bude  profesor Mario José Molina z Massechutského technologického institutu, který v roce 1995 obdržel Nobelovu cenu za chemii  za svůj výzkum tvrdých freonů. 

Druhou prezentaci „Vědecké vyhodnocení stavu stratosférické ozónové vrstvy“ přednese  Dr. Paul Fraser hlavní výzkumný pracovník Organizace pro vědecký a průmyslový výzkum britského Společenství národů se sídlem v Austrálii. Dr. Fraser je programovým ředitelem pro měření a vyhodnocování příčin poškození ozónové vrstvy a změny klimatu.

Praktický  vlivu závazků Montrealského protokolu na zlepšení stavu ozónové vrstvy bude komentovat Dr. Martyn Chipperfield z university v Leedsu a Dr. Jonathan Banks, hlavní odborník pro otázky chemických látek australské společnosti Grainsmith Ltd., který v současné době spolupředsedou Výboru Montrealského protokolu pro technické posuzování používání methylbromidu (MBTOC). Dr. Chipperfield se specializuje na zkoumání poškození ozónové vrstvy v dolní stratosféře nad Arktidou a chemii globální stratosféry a troposféry a Dr. J. Banks na methylbromid, jeho užití a možnosti jeho náhrad včetně jejich environmentálních, zdravotních, ekonomických a sociálních dopadů

Úloze vědy bude věnována prezentace Dr. Davida W. Faheye, výzkumného  pracovníka Aeronomické laboratoře Národní agentury USA pro oceány a atmosféru se sídlem v Boulderu v Coloradu. Dr. Fahey se věnuje měření pohybu plynů a aerosolových částic  ve vrchní troposféře a nižší stratosféře a spolupracuje proto i při vývoji konstrukcí letadel. Jeho prezentaci budou komentovat bývalý hlavní správce Mnohostranného fondu pro plnění Montrealského protokolu (v letech 1991-2002) Dr. Omar El-Arini z Egypta a  prof. Ayite-Lo Nohende Ajavon z Laboratoře atmosférické chemie Loméské univerzity v západoafrickém Togu.

Za Českou republiku se sympozia zúčastní několik významných vědců v čele s předsedkyní České akademie věd  prof. Ing. Helenou Illnerovou, DrSc., a rektorem Univerzity Karlovy prof. Ing. Ivanem Wilhelmem, CSc. Jménem Světové meteorologické organizace vystoupí vedoucí Solární a ozónové observatoře Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové RNDr. Karel Vaníček, DrSc., který aktivně zastupuje ČR jak ve vědeckých orgánech Vídeňské úmluvy o ochraně ozónové vrstvy, tak i Světové meteorologické organizace (předseda vědecké poradní skupiny k ozónu) a při realizaci vědeckých školících programů pro pracovníky z rozvojových zemí. Budou přítomni i zástupci příslušných ústavů stavy Akademie věd ČR.  

Poznámky:

[1] Montrealský protokol o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, přijatý dne 16. září 1987 v Montrealu, je prováděcím protokolem Vídeňské úmluvy na ochranu ozonové vrstvy z 22. března 1985. K Montrealskému protokolu dosud přistoupilo 186 států. Česká republika je smluvní stranou této mezinárodní smlouvy od 1. ledna 1993. V současné době se omezení týká 96 látek.

[2] Na programu pražského jednání bude především diskuse o dalším postupu, situace v rozvojových zemích a výjimky pro používání některých freonů, které mnohé státy požadují Jednání na  nejvyšší úrovni slavnostně zahájí předseda vlády ČR 25. listopadu v 10:00. Této části zasedání se zúčastní přes 700 delegátů představujících 189 smluvních stran protokolu, včetně několika desítek ministrů životního prostředí, náměstka generálního tajemníka OSN a výkonného ředitele UNEP Klause Töpfera, a také zástupci dalších mezinárodních vládních a nevládních organizací.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist