Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Od ozónu k emisím

26.11.2004  |  zdroj: EKONOM  |  125× přečteno      vytisknout článek

Od ozónu k emisím V Praze se schází 16. zasedání smluvních stran Montrealského protokolu. Diskutovat se bude hlavně o situaci v rozvojových zemích.

Omezit emise chemických látek, které poškozují ozónovou vrstvu, se dohodly státy v roce 1987 v tzv. Montrealském protokolu. Ten navazuje na Vídeňskou úmluvu na ochranu ozónové vrstvy z roku 1985. Dosud k němu přistoupilo 186 států, Česká republika 1. ledna 1993. Omezení se týkají 96 látek. Protokol patří k nejlépe fungujícím mezinárodním ekologickým smlouvám.

Výroba a spotřeba nejškodlivějších skupin regulovaných látek byla pro běžné účely v hospodářsky vyspělých státech včetně ČR téměř vyloučena či radikálně omezena. U takzvaných měkkých freonů zmrazily hospodářsky vyspělé státy výrobu k 1. lednu 2004, jejich spotřebu zcela vyloučí od 1. ledna 2030; členské státy Evropské unie už od 1. ledna 2010. Výjimky se však stále udělují, především ve zdravotnictví, v obraně státu, požární ochraně, vědě a laboratorním použití.

Před rokem 1987 se spotřebovalo na světě 1,1 milionu tun látek CFC ročně. Ty přecházely do ovzduší a přetrvávají tam až několik desítek let. Je známo, že způsobují zeslabování ozónové vrstvy, takže zvrat nemůže nastat rychle. Ale poslední výzkumy naznačují, že opatření zřejmě měla úspěch, protože v roce 2003 se ozónová díra nad Antarktidou zmenšila. Nad severním pólem se však vrstva O3 stále ztenčuje.

S dodržováním Montrealského protokolu mají potíže rozvojové země, kde se škodlivé látky používají např. v zemědělství. Významné výjimky vyžadují pro zemědělství i některé vyspělé státy jako USA, Španělsko, Austrálie či Japonsko. Česká republika přijala první zákon na ochranu ozónové vrstvy už v roce 1993, od roku 2002 je její ochrana začleněna do zákona o ochraně ovzduší.

Na programu právě probíhajícího pražského jednání smluvních stran Montrealského protokolu jsou diskuse o dalším postupu, situace v rozvojových zemích a problematika výjimek. Snahou vyspělých států je pomoci třetímu světu tento proces urychlit.

Obtížnější je snižování emisí skleníkových plynů. Ruská strana odevzdala ratifikační listiny OSN a devadesát dní poté, tj. 16. února příštího roku vstoupí Kjótský protokol v platnost. Zavazuje 55 průmyslových států, aby do roku 2012 snížily emise šesti základních skleníkových plynů nejméně o 5,2 procenta pod úroveň z roku 1990. Odmítly ho Spojené státy a Austrálie.

AUTOR: Milena Geussová


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist