Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zelení: Přestaňme si hrát na slepou bábu

16.02.2005  |  123× přečteno      vytisknout článek

Zelení: Přestaňme si hrát na slepou bábu

Strana zelených prosazuje, aby Česká republika okamžitě začala řešit jeden z hlavních problémů lidstva, kterým jsou klimatické změny.

Po třinácti letech mezinárodních vyjednávání a osm let po schválení Kjótského protokolu vstoupí tato mezinárodní dohoda konečně ve středu 16. února 2005 v platnost jako závazná. Vloni v říjnu ji totiž ratifikovala dostatečná většina průmyslových států, které se v ní zavazují snížit emise skleníkových plynů způsobujících klimatické změny. Podle původních předpokladů mělo naplnění Kjótského protokolu vést k celosvětovému snížení exhalací ve srovnání s rokem 1990 o 5,2 %, avšak vinou bojkotu dvou důležitých zemí (USA a Austrálie) a děr v prováděcích předpisech se při jeho splnění sníží emise pouze o 1 až 2 %.

Protože informace a analýzy posledních let jednoznačně potvrzují potřebu snížit v příštích desetiletích emise skleníkových plynů o 60 až 80 %, je splnění Kjótského protokolu prvním nepatrným krůčkem. Lhůta pro splnění závazků Kjótského protokolu, kterou je rok 2012,  je za dveřmi - proto je třeba již dnes začít chystat další razantní opatření, která povedou k potřebnému celosvětovému snížení emisí.

Týká se to zejména České republiky, která patří mezi deset nejhorších znečišťovatelů na světě: na každého obyvatele připadají emise ve výši přes 11 tun oxidu uhličitého ročně. Toto znečištění pocházející ze spalování fosilních paliv připadá na vrub zejména energetice a v menší míře i dopravě. Přitom vloni schválená česká státní energetická politika nevěnuje klimatickým změnám prakticky žádnou pozornost a posoudila je jako sedmou prioritu třetí kategorie.

Strana zelených prosazuje, aby si Česká republika stanovila jako další krok snížení emisí do roku 2020 na 7,5 tuny ročně, tedy o třetinu, a abychom ve snižování dále pokračovali i ve výhledu let 2030 až 2050. K tomu lze dospět kombinací různých opatření, jako jsou vytvoření podmínek pro razantní rozvoj obnovitelných zdrojů energie, omezení vývozů elektřiny, zavedení ekologické daňové reformy vedoucí k úsporám energie a neobnovitelných surovin, či tlak na největší znečišťovatele v podobě nižšího objemu vydávaných povolenek.

Předseda Strany zelených Jan Beránek k tomu prohlásil: „Abychom zvrátili fatální důsledky klimatických změn, musíme v nejbližších letech začít obracet trendy – ale v České republice si stále hrajeme na slepou bábu. Žádná parlamentní politická strana se k problému, uznávanému dnes světovým společenstvím jako zásadnímu, není schopná postavit čelem. Nejen že nikdo nepřichází s plánem, jak snížit české exhalace v příštích desetiletích o polovinu, ale naši poslanci více či méně hájí současnou podobu energetiky, která ignoruje ducha Kjótského protokolu a je doslova smrtonosná. Zelení proto přicházejí s jasnými a reálnými kroky, jak problém řešit: od úspor energie, přes zavedení podmínek pro rozvoj šetrných zdrojů po omezování znečištění nižším objemem vydaných povolenek.“

Klimatické změny je však třeba zároveň řešit i na mezinárodní úrovni. Jan Beránek k tomu dodává: „Klimatické změny jsou problémem, který nedokáže vyřešit žádný stát samostatně. Kjótský protokol vznikl zejména díky výraznému tlaku evropské diplomacie v 90. letech a je jasné, že aktivní přístup Evropské unie je podmínkou k prosazení dalších návazných kroků. Zelení na celoevropské úrovni vyvíjejí tlak na to, aby EU již dnes začala pracovat na dalším snižování emisí po roce 2012 a aby sama šla příkladem tím, že sníží svoje emise o 30 % do roku 2020 a o 80 % do roku 2050.“

 

Kontakt:

Jan Beránek, předseda Strany zelených, tel. 604 207 305


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist