Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kulový blesk

25.04.2005  |  143× přečteno      vytisknout článek

Vzniká obvykle za bouřky, ale může se objevit i za jasného počasí.

Vzácná zvláštní forma elektrického náboje. Zářivá plynová koule průměru 10 až 20 cm vzniklá chemickou reakcí plynů; pravděpodobně termonukleární reakce v přírodě. Koule se pohybuje pomalu ve vzduchu nebo po zemi a mizí zpravidla za prudké exploze.
 

Kulový blesk se podstatně liší od ostatních blesků. Vzniká obvykle za bouřky, ale může se objevit i za jasného počasí. Jde většinou o zářící načervenalé elipsoidy nebo koule , které mají modrý a mlhovitý obrys. Většinou se pohybuje po zemi nebo v malé výšce nad ní a předměty buď obchází nebo se od nich odráží, eventuálně na nich spočine, jsou-li vodivé. Kulový blesk sleduje vodiče venkovního vedení nebo proud vzduchu. Proudem vzduchu může vniknout do budovy (okna, dveře, komín) a stejnou cestou zase z budovy vyjít. Na tisíc čárových blesků připadají asi 2 až 3 kulové blesky. Na rozdíl od jiných blesků trvá sekundy, vzácně i minuty. Zmizení je doprovázeno někdy silným výbuchem  a zůstává jen mlhovina z kysličníku dusíku jindy se rozdělí na více menších části a rozplyne nebo zmizí v zemi.Člověku může způsobit šok, těžké popáleniny vyjímečně i smrt..

Hlavní charakteristiky:
Tvar-docela přesná koule, průměr většinou ~10 cm ? 10 %, někdy však i přes metr

do 5 cm: 8%
5 - 10 cm: 16,5%
10 - 20 cm: 29,9%
20 - 30 cm: 24,6%
30 - 50 cm: 11,7%
50 - 70 cm: 4,2%
70 - 100 cm: 2,8%
přes 100 cm: 2,3%

Dle statistiky provedené v Rusku v letech 1900-1975 z 1062.pozorování

Rychlost ~ 4 m/s ( obměnlivá )
Délka života-10 s ? 20 % (většina pozorovatelů má ale z důvodu stresu dojem, že je to déle)

méně než 1 s: 2%
1 - 5 s: 20,4%
5 - 10 s: 19,4%
10 - 20 s: 18,4%
20 - 50 s: 21,8%
50 - 100 s: 10,8%
100 - 200 s: 6,1%
více než 200 s: 1,1%

Dle statistiky Oak Ridge provedené v USA.

Svítivost-jako 100W žárovka
Barva-různá, ale stabilní

žlutá: 26,3% (17,6%)
bílá: 26,1% (20,4%)
červená: 19,2% (18,6%)
oranžová: 12,1% (23,1%)
modrá: 10,4% (18%)
fialová: 1,4% (0,9%)
zelená: 1,3% (1,4%)
jiná: 3,2%

Dle obou výše uvedených statistik ( v závorce Oak Ridge ).

Hustota - přibližně stejná jako vzduch
Energie - energie obsažená v kulovém blesku a schopna okamžitého působení je velmi malá, tak nejvýš schopna rozbít sklo
Teplota - sporné – na okolí většinou nepůsobí (odpařování, tepelné působení na citlivé materiály, ...), ale dokáže popálit kůži
Náboj - s nábojem je to taky složité, klidně šplhá po uzemněných vodičích
Období výskytu - pozoruje se téměř výhradně v dubnu až říjnu v období výskytu bouřkových mračen

Martin Brahe

www.meteo-web.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Kulový blesk
Aby se kulový blesk pohyboval například v ovzduší vodorovně se zemským povrchem,nemusí být jeho hustota totožná s hustotou ovzduší.Může být i částečně těžší.Pokud kulový blesk uvolňuje tepelnou energii,vzniká vzestupný proud vzduchu,který i těleso těžší vzduchu jakoby nadnáší.Aby však těleso za těchto podmínek plulo v ovzduší,nesmí být rozdíl hustoty veliký.Takže pokud by byl kulový blesk například slepencem ledových dipólů(krystalků ledu,na jejichž jednom konci je náboj kladný,na protilehlém konci náboj záporný),na jejichž povrchu jsou v dostatečné míře,přichyceny molekuly ozonu a kysličníky dusíku,tak by bylo možno takto kulový blesk vysvětlit.Podrobnosti jsou v článku:"Atmosférické výboje." Je zajímavé ,že snahu vytvářet ,v intenzivním elektrickém poli dipóly,má i kyselina dusičná a kysličník dusičitý.Při pozorování již uvedených,vytvořených dipólů,jsou prakticky nerozlišitelné od ledových dipólů.Pokusy byly konány při teplotách blízko-79°C.
vloženo: 19.02.2010 22:15     vložil: Klas Jaroslav Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist