Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Uložení pokuty rozhodnutím

24.06.2005  |  zdroj: Moderní obec  |  132× přečteno      vytisknout článek

Fyzická osoba porušila § 3 odst. 5 zákona č. 86/2002, takže podle § 40 odst. 10 jí uloží obecní úřad pokutu.

Jak máme v takovém případě správně postupovat - udělit pokutu rozhodnutím o uložení pokuty?

Poruší-li fyzická osoba ust. § 3 odst. 5 zákona č. 86/20002 Sb., o ochraně ovzduší (dále jen zákon): "V otevřených ohništích, zahradních krbech nebo v otevřených grilovacích zařízeních lze spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a plynná paliva určená výrobcem, přičemž uvedená paliva nebo materiály nesmějí být kontaminovány chemickými látkami," dopustí se tzv. jiného správního deliktu a uloží se jí pokuta rozhodnutím o uložení pokuty. Podle § 41 odst. 1 zákona lze řízení o uložení pokuty zahájit nejpozději do 1 roku ode dne, kdy orgán ochrany ovzduší (§ 42 zákona) zjistil porušení povinnosti, nejpozději však do 3 let ode dne, kdy k porušení povinnosti nebo zákazu došlo. Dochází tak pouze ke stanovení nejzazší lhůty pro zahájení řízení. Při rozhodování o výši pokuty (§ 40 odst. 10 zákona) přihlíží orgán ochrany ovzduší k závažnosti porušení zákonné povinnosti, době trvání protiprávního stavu, k výši vzniklé nebo hrozící škody a k případ ným následkům protiprávního stavu (§ 41 odst. 3 zákona).

Na základě ust. § 53 odst. 1 zákona se při projednávání tohoto deliktu postupuje podle zákona č. 71/1967 Sb., správní řád (dále jen SŘ). Není třeba nutně konat ústní jednání. Lze je však nařídit za podmínek § 24 SŘ. Pokuta se udělí písemným rozhodnutím, jehož náležitosti jsou upraveny v § 47 SŘ. Jde o:

výrok, který obsahuje rozhodnutí ve věci s uvedením ustanovení právního předpisu, podle něhož bylo rozhodnuto, popřípadě též rozhodnutí o povinnosti nahradit náklady řízení. Pokud se v rozhodnutí ukládá účastníkovi řízení povinnost k plnění, stanoví pro ni správní orgán lhůtu,

odůvodnění, v němž správní orgán uvede, které skutečnosti byly podkladem rozhodnutí, jakými úvahami byl veden při hodnocení důkazů a při použití právních předpisů, na základě kterých rozhodoval,

poučení o odvolání obsahuje údaj, zda se lze proti rozhodnutí odvolat, v jaké lhůtě, ke kterému orgánu a kde lze odvolání podat (§ 54 SŘ).

V rozhodnutí se uvede též orgán, který je vydal, datum jeho vydání, jméno a příjmení účastníků řízení. Rozhodnutí musí být opatřeno úředním razítkem a podepsáno s uvedením jména, příjmení a funkce oprávněné osoby. Co se týče formuláře na vzory správních rozhodnutí, k tomu se vrátíme v příštích číslech Moderní obce.

AUTOR: Mgr. Šárka Lipertová
právnička


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist