Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

WWF: Středozemí čeká úprk turistů

21.07.2005  |  zdroj: HN  |  128× přečteno      vytisknout článek

WWF: Středozemí čeká úprk turistů Extrémní vedro a sucho vedoucí k propadu zemědělské produkce, ničivé lesní požáry. To je obrázek, který skýtají dnešní Španělsko a Portugalsko. Někteří vědci ale soudí, že je to také "okno do budoucnosti" celého Středozemí. Důvodem je globální oteplování, způsobované emisemi skleníkových plynů.
Zvýšení teploty o dva stupně Celsia v období mezi lety 2031 a 2060 povede k tomu, že léto ve středomořských zemích bude sušší, teplejší a počet extrémně teplých dnů bude mnohem vyšší, napsali ve své studii experti Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Větší teplo odstraší turisty
Oblast kolem Středozemního moře s 21 zeměmi a 400 milióny obyvatel svým klimatem láká turisty. Zimy jsou mírné a vlhké, léta jsou suchá, teplá až horká. I kvůli podnebí do Středomoří v roce 2003 přicestovalo ze zahraničí 147 miliónů turistů, což představuje 22 procent mezinárodního turistického trhu. Budoucnost je ale nejistá.
Vědci zjistili, že již v posledních 50 letech se podnebí ve velké části Středomoří oteplovalo a srážky klesaly. Zdráhají se ale z toho něco vyvozovat. "Statistický význam těchto údajů je nízký vzhledem k velkému meziročnímu kolísání," napsali.
Pokud jde ale o zvýšení teploty v důsledku oteplování Země v horizontu několika desetiletí, výhled pro turistiku je dost pochmurný. "Zvýšení teploty o dva stupně Celsia by mělo velmi negativní důsledky pro budoucnost cestovního ruchu v oblasti. Vedra a lesní požáry by přiměly rodiny jet na letní dovolenou jinam," řekla vědecká koordinátorka WWF Tina Tinová.
Pokud svět nezastaví klimatické změny, tepleji bude podle vědců nejen ve Středomoří, ale i v severněji položených zemích. Ty by pak byly pro středomořské země konkurencí. "Teplejší, sušší a předvídatelnější léta v severní Evropě povedou k tomu, že Severoevropané budou stále více trávit dovolenou ve svých zemích," praví se ve zprávě WWF, která konzultovala i experty na turistiku.
Když se k tomu připočte extrémnější ráz počasí ve Středozemí, neštěstí pro místní ekonomiku dostává hmatatelnější obrysy. Středozemí by totiž mohlo mít od roku 2031 až o 42 mimořádně teplých dnů s teplotami nad 35 stupňů Celsia víc. Taková vedra by mohla mnohé turisty odradit od letní dovolené v oblasti. Odborníci proto očekávají i posun turistické sezóny na jaro nebo podzim.
Velmi vysoké teploty také zvedají riziko požárů. V jižní části Středozemí bude nebezpečí požárů prakticky po celý rok a jinde, zvláště na Pyrenejském poloostrově, v severní Itálii a na Balkáně, se rizikové období prodlouží o šest týdnů. I to bude mít dopad na bezpečnost turistů a jejich rozhodování, soudí experti. "Dokonce i lidé ze středomořské oblasti budou mít sklon trávit dovolenou v severněji položených zemích," uvedl Světový fond na ochranu přírody.

Změny pocítí i zemědělství
Ve vizi WWF čeká znepokojivá budoucnost i středomořské zemědělství. Vyšší teploty a delší sucha sníží produkci potravin. Letní deště budou stále vzácnější, a to se odrazí hlavně na plodinách více závislých na vláze, například obilí a luštěnin. Jejich sklizeň by se mohla snížit až o čtyřicet procent.
Klimatické změny se projeví i v energetice. Počet zimních dnů, kdy je třeba topit, klesne. Na druhou stranu ale v celém Středozemí značně stoupne počet dnů, kdy se využívá klimatizace a ventilátory. To by mohlo posunout špičku energetické poptávky do letní sezóny, což by znamenalo potřebu dodatečných energetických kapacit.

Změny, které by podle expertů přineslo oteplování klimatu ve Středomoří
Zvýšení průměrné teploty o dva stupně Celsia v důsledku emisí skleníkových plynů by způsobilo častější a delší vedra a sucha, více lesních požárů, potíže s pitnou vodou a v energetice.
Možné Dopady na cestovní ruch
Snížil by se počet turistů ze zahraničí a zmenšily by se příjmy z turistiky. Turistická sezóna by se posunula více na jaro a podzim. Turisté ze severnějších částí Evropy by častěji trávili dovolenou ve svých zemích.
Možné dopady na zemědělství
Produkce plodin více závislých na vláze by klesla až o 40 procent.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist