Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Návrat k levnějšímu topení ničí lidem zdraví

16.09.2005  |  zdroj: HN  |  125× přečteno      vytisknout článek

Návrat k levnějšímu topení ničí lidem zdraví V obcích, kde lidé budou kvůli zdražování plynu a elektřiny masově topit uhlím, se prokazatelně zhorší jejich zdraví. A to i těch, kteří spalují čistší palivo.
Nejnovější poznatky českých vědců dokazují například to, že muži, kterým chybí jeden specifický gen, mohou být přechodně v zimních měsících, během topné sezóny, neplodní.
"Tyto dispozice má asi polovina mužů," říká Radim Šrám, který se v Ústavu experimentální medicíny dlouhodobě věnuje vlivu znečištěného ovzduší na zdraví lidí.
Výzkumu Jiřího Rubeše z jednoho z brněnských lékařských ústavů se zúčastnilo třicet šest mužů z Teplicka, u kterých byla během dvou let vyšetřena sedmkrát kvalita jejich spermií. Vědci zjistili zvýšenou fragmentaci DNA ve zralých spermiích, která je spojována právě s neplodností. Jde přitom o přechodnou změnu, která se objevuje při zvýšených koncentracích škodlivin v ovzduší a od vzniku poškození trvá asi deset dní.
Při jiném výzkumu badatelé rovněž zjistili, že lidé, kteří se dlouhodobě pohybují ve znečištěném prostředí, dokážou až o patnáct procent hůře uzdravit svou DNA, jež byla z různých důvodů poškozena. "To znamená, že takoví jedinci opravují změny vyvolané karcinogenními látkami hůře, a proto je u nich i zvýšené riziko vzniku nádorového bujení v příštích desetiletích," vysvětluje Šrám.
Dodal, že největší riziko představují malé částice prachu menší než 2,5 mikrometru a karcinogenní polycyklické aromatické uhlovodíky. Zdroji těchto škodlivin jsou automobilová doprava a právě spalování uhlí a dalšího nekvalitního paliva, třeba domácího odpadu.
Po ohlášeném zdražení plynu a při předpokládaném růstu cen elektřiny si přitom levnější uhlí kupuje stále více lidí. "Meziroční nárůst odhaduji zhruba pětinový," řekl ředitel Uhelných skladů z Ostrova nad Ohří Jaromír Kaucký.
"Už dva domy v našem sousedství se vrátily k uhlí, takže nám to v ulici začíná smrdět stejně jako před lety," říká Marek Bláha, který si dům v Táboře vytápí tepelným čerpadlem.
Státní zdravotní ústav během pětiletého průzkumu, v němž porovnával ovzduší ve třech malých obcích, zjistil, že nejhorší vzduch mají lidé v Havlovicích nad Úpou, v relativně čistém prostředí v Podkrkonoší. Jenže v obci je dominantním palivem hnědé uhlí, někteří lidé pálí i odpadky. Naměřené hodnoty karcinogenního benzo- (a)pyrenu se blížily údajům z průmyslové Ostravy.
Mnohem lépe vyšly ze srovnávací studie Habartice u Klatov, kde lidé topí především dřevem, a Třešť u Jihlavy, kde aspoň část lidí přešla z uhlí na plyn.
Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny zase dlouhodobě srovnává ovzduší v Teplicích, v Prachaticích a na dvou místech v Praze - na Smíchově a v Libuši. Loni přitom byly průměrné roční koncentrace drobných, pouhým okem neviditelných částic prachu ve všech místech stejné. Šrám si to vysvětluje nárůstem automobilové dopravy a návratem lidí k uhlí.
"Při srovnání koncentrací karcinogenního benzo(a)pyrenu v Praze a v Londýně jsou hodnoty v českém hlavním městě čtyřikrát vyšší," upozorňuje Šrám. Hůře dopadla Praha rovněž ve srovnání s Aténami, které jsou přitom známé svým hustým automobilovým provozem.

Nemoci způsobené škodlivinami v ovzduší
Přechodná neplodnost
Vědci u 36 mužů z Teplicka během dvouletého výzkumu zjistili zvýšenou fragmentaci zralých spermií, která je spojována s neplodností. Jde o přechodnou změnu, která se objevuje při zvýšených koncentracích škodlivin v ovzduší.
Větší riziko rakoviny
Lidé, kteří se dlouhodobě pohybují ve znečištěném prostředí, dokážou až o patnáct procent hůře uzdravit svou DNA, jež byla z různých důvodů poškozena. U takových lidí se pak zvyšuje riziko vzniku nádorového bujení, které se může projevit až za několik desítek let.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist