Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Česká republika spustila rejstřík povolenek na emise CO2

14.10.2005  |  zdroj: MŽP  |  166× přečteno      vytisknout článek

Česká republika je třináctou zemí Evropské unie, která uvedla do komerčního provozu rejstřík povolenek na emise skleníkových plynů.

Spuštěn byl dnes na adrese www.povolenky.cz. Umožňuje společnostem, zapojeným do systému obchodování, disponovat s povolenkami, které jim přidělila vláda Národním alokačním plánem.

 

„Na to, že český alokační plán byl Evropskou komisí schválen jako dvacátý třetí v pořadí, jde o velmi solidní výsledek,“ konstatuje ministr životního prostředí Libor Ambrozek. „Díky výraznému finiši se podařilo předstihnout řadu států, jejichž alokační plány byly schváleny dříve než ten náš. Poděkování patří všem zúčastněným a to nejen na straně MŽP a Operátora trhu s elektřinou [1], ale i kolegům z Evropské komise, kteří flexibilně řešili technické záležitosti,“ doplňuje  Tomáš Chmelík, ředitel odboru změny klimatu MŽP.

 

Spuštění rejstříku předcházela jednání s Evropskou komisí, která si ověřovala, zda je rozhodnutí o rozdělení povolenek mezi provozovatele zařízení v souladu s jejím rozhodnutím o celkové výši povolenek. Ukázalo se, že kvůli vstupu a výstupu zařízení ze systému musí být český alokační plán zkrácen o celkově 154 837 povolenek – tedy o ty povolenky, které měly být přiděleny zařízením, která byla mezitím ze systému vyřazena. O toto množství byla nakonec snížena rezerva pro nová zařízení, takže nebylo třeba měnit příděly povolenek firem, které v červenci schválila vláda. Ta zařízení, která se nyní objeví a v alokačním plánu dosud zahrnuta nebyla (tzv. „zapomenutá“), budou moci být alokována nad rámec celkového množství bez toho, aby se čerpalo právě z rezervy pro nová zařízení. „Pro obě strany jde o férový kompromis, klíčové bylo to, abychom se konsensu dobrali rychle a spuštění rejstříku tak nezdržovali“, uvedl Chmelík.

 

Pro otevření účtu v rejstříku je nutnou podmínkou platné povolení k vypouštění emisí skleníkových plynů. V  první vlně je možno účty otevřít pouze těm, kteří již mají povolení vydáno. Firmy musí zároveň s provozovatelem rejstříku uzavřít příslušný smluvní vztah, po vydání povolení je tedy důležité Operátora trhu s elektřinou ihned kontaktovat.

 

Zařízení, která obdrží povolení po uvedení rejstříku do provozu, budou do rejstříku po odsouhlasení ze strany Evropské komise doplněna později.

 

Poznámky:

[1] Operátor trhu s elektřinou je ze zákona č. 695/2004 Sb., o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, provozovatelem rejstříku (registru) povolenek. Používá francouzský systém Seringas, vyvinutý speciálně pro tyto účely.

 

Kontakt: Tomáš Chmelík, ředitel odboru změny klimatu MŽP,  tel.: 606 666 146


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist