Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Společná odpovědnost za hospodaření s energií

25.11.2005  |  zdroj: STAVITEL  |  126× přečteno      vytisknout článek

Začala topná sezóna, došlo ke zdražení plynu a mnoho uživatelů se vrací k topení pevnými palivy.

To, co někdy vidíme vznášet se nad střechami domů, určitě neodpovídá povoleným limitům. Zákon č. 385/2005 Sb., kterým se mění zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší, ze dne 19. srpna 2005, stanovuje v § 12 povinnosti provozovatelů malých stacionárních zdrojů.

Patří sem, mimo jiné, také povinnost zajišťovat prostřednictvím oprávněné osoby měření účinnosti spalování, měření množství vypouštěných látek a kontrolu stavu spalinových cest u spalovacích zdrojů jedenkrát za dva roky. Tato povinnost se nevztahuje na provozovatele malých stacionárních zdrojů umístěných v rodinných domech, bytech a stavbách pro individuální rekreaci, s výjimkou případů, kdy jsou provozovány výhradně pro podnikatelskou činnost.

Jak je to s dodržováním zákona a především se stavem a údržbou komínů v Čechách, na to jsme se zeptali Ing. Rity Halbrštátové, tajemnice Společenstva kominíků České republiky.

Jaké je postavení společenstva z hlediska živnosti a jaké si klade cíle?

V současné době tvoří naši členskou základnu 502 osob samostatně výdělečně činných, tj. kominíků - živnostníků vlastnících živnostenský list v oboru kominictví, a dalších osob, které mají zájem podílet se na činnosti společenstva.

Do konce roku 1995 byla kominická živnost zařazena do živností koncesovaných, kdy kominíci s koncesí vykonávali kominické služby v přidělených kominických obvodech a nesli odpovědnost za stav spalinových cest v souladu s vyhláškou č. 111/1981 Sb., o čistění a kontrole komínů. Po zrušení kominických obvodů od l. l. 1996 je kominictví vykonáváno jako řemeslná živnost bez omezení na lokalitu. V souvislosti s tím se upravil vztah a odpovědnost za čištění komínů a spalinových cest, kdy za jejich vyhovující stav odpovídá majitel nebo provozovatel spotřebičů (vyhláška č. 111/1981 Sb. platí i pro domácnosti, kde se topí uhlím nebo dřevem, v novelizované podobě z ledna 1996). Kominík na objednávku provádí potřebné kominické práce.

Hlavním cílem společenstva je zvýšení kvality kominického řemesla. Za tím účelem vzniklo v jednotlivých krajích 13 regionálních cechů v čele s cechmistry, kteří jsou připraveni ke spolupráci s regionálními stavebními úřady, odbory životního prostředí i živnostenskými úřady. Poskytují kvalifikované informace o rozvoji řemesla, účinně řeší potřeby regionů v oblasti kominických služeb, provozu spalovacích zařízení, zajišťování prevence požární bezpečnosti a dodržování podmínek ekologického chování uživatelů spotřebičů paliv. Efektivní je spolupráce v oblasti stavebního řízení, při plnění zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší, kdy kominík jako oprávněná osoba provádí měření účinnosti spalování a řeší i další záležitosti spojené s výkonem kominické živnosti.

Nemalé úkoly plní Společenstvo kominíků ČR při zajišťování celoživotního vzdělávání svých členů, jejich rekvalifikací a výuky kominických učňů jako nezbytných předpokladů pro kvalitní výkon kominických služeb.

V čem je přínos členství v Evropské federaci kominických mistrů?

Společenstvo kominíků spolupracuje s Evropskou federací kominických mistrů (ESCHFÖ) od roku 1992 nejdříve jako přidružený člen a od roku 1993 jako plnoprávný člen této evropské organizace, která existuje 50 let a je v ní aktivně zastoupeno 24 evropských zemí. Účastníme se jejích kongresů, které se konají každé dva roky v jednotlivých členských zemích. V roce 1994 jsme organizovali tento kongres za účasti 130 zástupců evropských zemí v Praze a totéž nás čeká i v roce 2008. Aktivně se podílíme na tvorbě evropských norem a jejich souladu s českými národními technickými normami. Programové prohlášení ESCHFÖ podepsané prezidenty členských svazů na kongresu 2004 v polském Krakově je adresováno všem národním veřejným institucím, úřadům a svazům a požaduje podporu kominické profese vzhledem k jejímu významu pro společnost, což je důležité i pro provozování kominické živnosti v České republice. Členství v Evropské federaci kominických mistrů umožňuje českým kominíkům bezproblémovou komunikaci ve sjednocené Evropě a sy
Nastává vzkříšení kominického řemesla?

Měření účinnosti spalování přináší nové, o mnoho náročnější požadavky na úroveň znalostí kominíka zejména z procesů spalování, fyzikálně chemických vlastností spalin, měřicí techniky a práce s počítačem. Pro získání osvědčení autorizované osoby od Ministerstva životního prostředí ČR k provozování vázané živnosti "Měření účinnosti spalovacího zdroje, měření množství vypouštěných látek a kontrola stavu spalinových cest" musí být žadatel vyučený kominík s minimálně tříletou praxí v oboru a absolvovat speciální odborný kurz schválený MŽP v souladu se zákonem číslo 86/2002 Sb. a vyhláškou č. 356/2002 Sb.

Obor kominictví se dnes vyučuje nejen v učňovském školství jako maturitní obor, ale i na středních průmyslových školách a stavebních fakultách vysokých škol v rámci předmětu Technická zařízení budov. Velmi pozitivním jevem je zájem o rekvalifikaci v oboru kominík ze strany středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaných členů společenstva a rostoucí, i když pomalý, zájem o učební obor.

Jak je to s dalším vzděláváním a zvyšováním kvalifikace kominíků a jejich možnou funkcí revizních techniků, energetických poradců apod.?

Společenstvo kominíků ČR připravuje v tomto směru svou strategii v souladu s programem celoživotního vzdělávání pro kominíky rozpracovaným Evropskou federací kominických mistrů. Tento program by měl být po schválení zaveden ve všech členských zemích Evropské unie. Od doby vzniku v roce 1991 provádí společenstvo pro své členy odborná školení a zkoušky pro získání osvědčení Revizní technik komínů, od roku 1996 ve spolupráci s Institutem bezpečnosti práce v Brně (vzdělávací zařízení MPSV ČR). Osvědčení se obnovuje po pěti letech vykonáním tzv. obnovovací zkoušky.

Snažíme se pojem Revizní technik komínů transformovat do legislativy obsahující požadavky na odbornou způsobilost kominíků. V poslední době uvažujeme též o možnosti energetického poradenství vykonávaného kominíky, což by mohlo být reálné v horizontu několika let.

Děkujeme za rozhovor.

Ing. Rita Halbrštátová
hutní inženýrka, dálkově vystudovala stavební průmyslovou školu. Je členkou Rady SK ČR a plní funkci výkonné tajemnice.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist