Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Finančníci brojí proti emisím

23.11.2005  |  zdroj: HN  |  129× přečteno      vytisknout článek

Finančníci brojí proti emisím  Stále více bank a investičních fondů v současné době nasedá na "  ekologický  vlak". V rámci toho se pak rozhodují, do jakých firem budou směřovat peníze a doporučovat jejich tituly ke koupi. Vycházejí tím vstříc požadavkům doby a získávají pověst zodpovědných investorů. A jaksi mimochodem - dělají i kus dobré práce.
Tito velcí investoři nutí své klienty, kterými jsou vesměs velké firmy, k šetrnému zacházení se  životním   prostředím  . A to je záslužné i přesto, že to nedělají nezištně.
Ne tak úplně z ničeho nic se začínají k řadě názvů jinak renomovaných koncernů připojovat adjektiva jako "špatný" či dokonce "ošklivý" (ugly). Tyto přívlastky jim přiděluje 155 velkých investičních bank a fondů sdružených v neformální organizaci Carbon Disclosure Project (CDP). Toto sdružení dohromady spravuje majetek v úhrnné hodnotě jednadvaceti biliónů dolarů. Jeho členové obsluhují také pět set největších světových firem kotovaných na burzách.

Informace o rizicích
Iniciativa CDP od svých klientů žádá nejen obvyklé bilanční zprávy, ale také informace o tom, s jakými riziky pro  životní   prostředí  je spojena jejich činnost. Ptají se důsledně, kolik emisí firmy vypouštějí do  ovzduší  , jak podporují iniciativy pro udržitelný rozvoj či vývoj šetrných technologií.
CDP především zajímá, jaké strategie společnosti přijaly v boji proti zvyšování  emisí  skleníkových  plynů  . Tyto údaje pak banky a fondy zohledňují při plánování svých investičních strategií a doporučení. Poté se rozhodují, které tituly budou kupovat a které nechají "ležet" nebo se jich zbaví.
Jak to funguje? Všech Top 500 firem dle žebříčku listu Financial Times každoročně obdrží dotazník. Ten slouží ke zjišťování jejich přístupů k  ochraně   životního   prostředí  . Firmy, které anketu ignorují, nebo ji dokonce přímo odmítnou, se dostávají na seznam "škaredých". CDP nejenže zveřejní, o jaké firmy jde, ale uvede i podíly vloženého kapitálu. A to už je hrozba - mohou svůj kapitál stáhnout.

Seznam vzorných firem
Sdružení CDP vede listinu vzorných, které se říká Climate Leadership Index. Na ní jsou zveřejněny společnosti, které se chovají zvláště zodpovědně a mají účinné strategie  ochrany   klimatu  nebo podporují iniciativy v tomto směru. V nejnovějším vydání listiny vzorných jsou jména firem jako BMW, DaimlerChrysler, BASF, Siemens, Allianz či Deutsche Telekom.

Chvála za  ekologii 
CDP vyzdvihuje některé firmy až na samý vrchol zodpovědného chování. Například automobilku Toyota chválí za vývoj automobilů s hybridním pohonem. Těch už se prodalo na 320 tisíc kusů. Uznání získal také technologický koncern General Electric za vývoj obnovitelných zdrojů energie. Ale také Dow Chemical. Mezi oceněnými figurují také banky, například ABN Amro, HSBC, Münchener Rück či Hypo-Vereinsbank.
V případě bank či pojišťoven jde o chválu za podporu  ekologických  projektů.
Tlak investorů účinkuje. Před třemi lety, kdy iniciativa vznikala, vyplnila dotazník jen necelá polovina z oslovených firem. Letos ho vrátily již tři čtvrtiny obeslaných firem. "Nedostatkem ale je, že řada světově uznávaných firem nemá účinné strategie podpory  ochrany   klimatu  ," stěžuje si vedoucí projektu Paul Simson.
"Posuzování  ekologických  rizik musí být součástí komplexní analýzy investorů," soudí Joachim Faber, člen vedení pojišťovny Allianz. "Zatím tomu tak není," potvrzuje Matthias Kropp z World Wide Fund for Nature. Rizika pro pozemské klima rozhodně patří do investiční analýzy, protože upřesňují pohled na celková rizika," dodal Kropp pro list Frankfurter Rundschau.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist