Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologický provoz podniků není jen vizí

16.02.2007  |  zdroj: Technik  |  152× přečteno      vytisknout článek

Jedním ze základních aspektů čistoty ovzduší u ekologicky sledovaných průmyslových a energetických objektů je účinné odlučování pevných částic z odpadních plynů

 před jejich vypouštěním do ovzduší. K nejefektivnějším technickým řešením a prostředkům, jak ovlivnit výslednou kvalitu životního prostředí v okolí zdrojů znečištění, patří elektrostatické odlučovače a látkové filtry.

ELEKTROSTATICKÉ ODLUČOVAČE A JEJICH VYUŽITÍ

Elektrostatické odlučovače jsou využívány v řadě průmyslových procesů k dosažení nízké hodnoty úletu tuhých znečišťujících látek, například v elektrárnách (odlučování popílku vznikajícího při spalování uhlí), spalovnách komunálních a průmyslových odpadů (variabilita odpadů způsobuje proměnlivost vlastností vzniklého popílku a vyžaduje specifické řešení elektrostatického odlučovače), cementárnách (odprášení rotačních pecí při výrobě cementu a vápna) a hutích (vysoká měrná hmotnost prachu a vysoký podtlak spalin určují konstrukci elektrostatického odlučovače).

ELEKTROSTATICKÉ ODLUČOVAČE

Odpadní plyny jsou odváděny ze zdroje znečištění přes elektrostatický odlučovač pomocí ventilátoru a následně vypouštěny do atmosféry. Znečištěné odpadní plyny jsou vedeny do aktivního prostoru elektrostatického odlučovače přes vstupní díl s rozdělovacími stěnami, které zajišťují rovnoměrné rozdělení plynu po celém průřezu elektrostatického odlučovače. Aktivní prostor tvoří systém elektrod, kde vzniká silné elektrostatické pole. V tomto elektrostatickém poli se odlučované částice nabíjí a usazují na povrchu elektrod. Mechanickým oklepáváním se usazené částice uvolňují a padají do výsypek ve spodní části elektrostatického odlučovače, odkud jsou odváděny k dalšímu využití nebo uložení na skládku. K výhodám elektrických odlučovačů patří:

- nízká tlaková ztráta

- menší citlivost na překročení teplot

- nízké provozní náklady

- nenáročnost na obsluhu zařízení

- dlouhá životnost zařízení.

MODULOVÉ PROVEDENÍ

Elektrostatické odlučovače vyrábí ZVVZ Milevsko, a.s., v modulovém provedení. Toto řešení umožňuje měnit rozměry elektrických odlučovačů v závislosti na charakteru zdroje znečištění, charakteru odlučovacího procesu a v případech rekonstrukcí stávajících odlučovačů také umožňuje optimální využití prostoru pro jejich instalaci. Používají se různé rozteče elektrodového systému (300 až 500 mm) s výškou elektrod od 4,5 do 16 m.

ZVVZ, a.s., využívá při vývoji, projektování, výrobě a dodávkách elektrických odlučovačů vlastního know how, které odráží nejnovější poznatky z oblasti výzkumu a vývoje této oblasti v nadnárodním pojetí. Tento přístup začal podnik uplatňovat již v samém začátku vývoje elektrostatických odlučovačů, tedy před více než 30 lety.

"Současné provedení elektrických odlučovačů splňuje veškeré legislativní požadavky EU z hlediska ochrany životního prostředí a výrazně zvyšuje jejich odlučivost a provozní spolehlivost. Konečný efekt pro zákazníka spočívá v úspoře investičních a provozních nákladů," říká k problematice elektrických odlučovačů ředitel divize Engineering Ing. Jiří Kadlec.

GENEZE VÝVOJE ELEKTRICKÝCH ODLUČOVAČŮ V ZVVZ

Princip elektrostatického odlučování je složitý multidisciplinární proces. Vývoj v této oblasti postupuje v souladu se stavem a úrovní poznání v různých oborech techniky. Jedná se o dlouhodobý proces, během něhož dochází k inovaci jednotlivých funkčních prvků. ZVVZ v minulosti úzce spolupracovala s Výzkumným ústavem vzduchotechniky. Na řízené zrušení výzkumných ústavů v devadesátých letech minulého století firma reagovala částečným převzetím výzkumných aktivit. V posledních letech se daří rozvíjet spolupráci nad vývojovými projekty s některými vysokými školami. ZVVZ uplatňuje aktivní politiku spolupráce s akademickými pracovišti s cílem dosáhnout vyšší míry orientace výukových i vědeckých aktivit směrem k potřebám průmyslu. Konkrétními příklady spolupráce jsou společné projekty s Centrem nových technologií při Západočeské univerzitě v Plzni, Ústavem mechaniky tekutin ČVUT v Praze a dalšími. Vysoká technická úroveň elektrických odlučovačů je podmíněna především kvalitou týmu techniků a projektantů, kteří jsou nositeli dalšího vývoje.

SLOVO MÁ ZÁKAZNÍK

"Akciová společnost ZVVZ v minulosti realizovala objemné dodávky technologických zařízení v oblasti vzduchospalinového traktu. Jednalo se zejména o elektrické odlučovače, kouřové a vzduchové ventilátory, klapky, kompenzátory, části kanálů spalin atp. V nedávné minulosti realizovala rekonstrukce uvedených zařízení v rámci generálních oprav 200 MW bloků elektrárny Tušimice. Veškeré dodávky a služby byly vždy realizovány v souladu s požadavky, firma přitom splnila jakostní a termínové ukazatele, definované příslušnými smluvními dokumenty. V současné době působí firma na ETU jako jeden z dodavatelů, který má uzavřenu smlouvu na údržbu zařízení formou tzv. žádankového systému. I zde podnik plní své závazky v kvalitě vysokého standardu, firma disponuje vysokým odborným potenciálem, který je ze strany ČEZ využíván při řešení jakýchkoliv provozních či jiných problémů. I tady ZVVZ vystupuje vždy velice operativně a vstřícně. V roce 2007 bude na ETU zahájena komplexní obnova elektrárny, na níž se bude uvedená firma rovněž podílet významným způsobem, tj. jako dodavatel nového vzduchospalinového traktu v rámci dodávek technologie pro TC 2 - kotel a příslušenství, jehož hlavním dodavatelem je společnost Vítkovice Heavy Machinery," charakterizuje spolupráci se ZVVZ Milevsko Ing. Jiří Hampl, vedoucí odboru Správa majetku ETU.


V tepelné elektrárně Tušimice (spalování hnědého uhlí) provedla ZVVZ generální opravy bloků č. 21, 22 a 24. Uvedení do provozu: 2002 - 2004.

Výkon bloku 200 MW

Počet bloků 3

Elektrický odlučovač EKF 1 - 50 - 10,5 - 3

(EO) - typ - (5 6 5)

Počet EO / blok 2

Umístění EO před odsiřovací jednotkou

Množství kouřových plynů 1 050 000 Nm3 / hod

Teplota kouřových plynů 170 °C

Výstupní koncentrace 100 mg / Nm3 popílku


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist