Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Oteplovací apokalypsy už bylo dost

13.05.2007  |  zdroj: HN  |  123× přečteno      vytisknout článek

Oteplovací apokalypsy už bylo dost Environmentalismus ve své extrémní podobě narůstá do podoby ideologie, jež může v hlavách mnohých lidí nahradit zdiskreditovaný marxismus. Hlasatelé nové víry vystupují jako starozákonní proroci. Nedisponují však pravdou zjevenou, nýbrž údajně vědecky doloženou. Nezměníme-li své životy tak, jak chtějí, čeká nás trest - katastrofální změna klimatu, jež ohrozí podstatu civilizace.

I tak můžeme nazírat na apokalyptickou trilogii o změnách klimatu, jejíž poslední část schválil 4. května Mezivládní panel o klimatických změnách (IPCC), sdružení odborníků pod patronací OSN.

Co když to není pravda...

Zveřejněný návod na zmírnění hrozivých klimatických změn, stejně jako dvě předchozí části o jejich podstatě a dopadech, nepřinesl nic neočekávaného. IPCC navrhuje drastické, rychlé, a tudíž velmi drahé snížení emisí oxidu uhličitého, které by nejspíš těžce poznamenalo průmyslovou výrobu.

Skutečně jde o takovou hrozbu, aby bylo nutné přijímat drastická zásadní opatření? Bereme-li v úvahu pouhá fakta, pak - prostě nevíme. Měření poskytují nejednoznačné a leckdy protichůdné výsledky. Například ústup ledovců na africkém Kilimandžáru způsobilo snížení vlhkosti vzduchu po vykácení pralesa na úpatí této hory, a nikoliv vzrůst teploty. Pozemské klima je extrémně složitý jev a zatím mu rozumíme příliš málo.

Tři tisíce členů IPCC označují za hlavního viníka emise skleníkových plynů vyvolané činností lidí. Podle médií proto stojí klimatologové v jednotném šiku. Když však z jednání v roce 1997 vzešel známý Kjótský protokol o omezení emisí skleníkových plynů, petici proti účasti USA podepsalo 17 tisíc amerických vědců. Podle nich neexistuje přesvědčivý důkaz, že skleníkové plyny způsobují katastrofické oteplování a změnu klimatu.

Část klimatologů i dnes pokládá změnu klimatu za vzdálenou a mlhavou hrozbu se špatně definovaným a spekulativním rizikem.

...a co když je?

Avšak nemáme ani důkazy opačné. Musíme připustit, že vypouštění CO2 do ovzduší skutečně může výrazně zhoršit podmínky k životu.

Klima se mění a vyvíjí neustále, neexistuje žádný ustálený, optimální stav. Podle studií britských glaciologů taje Západoantarktický ledovec již deset tisíc let a během následujících sedmi tisíc let roztaje úplně. Hladina moří tím stoupne o několik metrů, což výrazně ovlivní životy lidí na pobřeží. Jde tedy o velmi nepříznivý jev, který však sotva vyvolala lidská činnost.

Projekty podle IPCC se snadno mohou stát marným a nesmyslně drahým pokusem ovlivnit mocný běh přírodních sil. Za situace, kdy je nutné stavět hráze, by snižování koncentrace CO2 v atmosféře bylo plýtváním penězi. Naše neznalost by samozřejmě neměla být výmluvou pro nicnedělání. Zdroje i toho nejbohatšího státu jsou však omezené a je třeba uvážit, zda investovat obrovské částky do Kjótského protokolu, nejistého projektu s pochybným výsledkem. Lepší výsledky nejspíš přinese iniciativa Spojených států, která spoléhá hlavně na zavádění nových technologií.

AUTOR: Ondřej Dvořák
Autor, chemik, je vydavatel serveru Akademon


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist